Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Peršalus – pagalba iš daržo

Sloga, kosulys, užkimusi gerklė – paprasto persišaldymo simptomai, kurie, kaip juokaujama, praeina per savaitę arba per septynias dienas. Kovoti su peršalimu galima ne vien vaistais, bet ir liaudiškomis priemonėmis iš mūsų daržo. Vaistiniai augalai, vartojami kartu su medikamentais, gali padėti greičiau įveikti ne tik peršalimą, bet ir gripą.

Svogūnai

Svogūnai puikiai padeda sergant kvėpavimo takų ligomis, angina, bronchitu. Svogūnų košelę galite panaudoti inhaliacijoms. Svogūnus smulkiai supjaustykite ir pavirkite 2 minutes vandenyje. Nuovirą šiek tiek atvėsinkite, o paskui pakvėpuokite nuoviro garais 5 minutes. Yra dar vienas geras receptas: alyvuogių aliejuje pakaitinkite supjaustytus svogūnus, paskui košelę suvyniokite į medžiaginę servetėlę (galite įdėti į vaikišką medvilninę kojinę) ir dar šiltą uždėkite krūtinės srityje arba ant gerklės.

Raudonosios vynuogės

Raudonųjų vynuogių ekstraktas gali efektyviai apsaugoti nuo gripo. Jose esantys antioksidantai suriša laisvuosius radikalus, neutralizuoja jų neigiamą poveikį organizmui. Sultys, išspaustos iš neprinokusių vynuogių, sumažina karštį, jos taip pat naudojamos gerklei skalauti. Sergant angina, ryklės gleivinės (faringitu) ar gerklų gleivinės uždegimu (laringitu) geriamas sausų vynuogių lapų užpilas. Vieną šaukštą lapų užpilkite stikline verdančio vandens ir palaikykite 20 minučių, kad nusistovėtų.

Moliūgai

Moliūgai – tikri mineralinių junginių sandėliukai. Jų minkštimas turi įvairių mineralų ir vitaminų. Moliūgų sėklose yra tokių mikroelementų kaip selenas, cinkas ir varis. Jie stiprina organizmo imuninę sistemą, slopina virusų dauginimąsi. Sėklose taip pat gausu baltymų, ląstelienos ir mineralinių medžiagų.

Kopūstai

Visų rūšių kopūstai (žiediniai, briuseliniai, lapiniai, raudonieji ir kt. kopūstai, brokoliai) aprūpina organizmą vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis, stiprinančiomis imuninę sistemą. Juose gausu vitamino C. Virti briuseliniai kopūstai turi daugiau vitamino C negu apelsinai, o šviežiai paruošti brokoliai – dvigubai daugiau negu citrinos. Rauginti kopūstai yra vienas iš pagrindinių askorbo rūgšties šaltinių. Gydytojai juos rekomenduoja kaip puikią profilaktinę priemonę nuo gripo ir anginos.

Česnakai

Česnakai – natūralus antibiotikas. Reguliariai vartojant juos, galima išvengti plaučių infekcijų arba jas gydyti. Česnakais gydomas kosulys ir peršalimas, jie padeda esant skrandžio bei žarnyno infekcijoms. Šios prieskoninės daržovės mažina cholesterolio kiekį, saugo nuo arterijų sukietėjimo, slopina krešulių formavimąsi, padeda sumažinti kraujospūdį, gerina kraujo apytaką.

Per savaitę stenkitės suvalgyti mažiausiai 3 skilteles česnako. Norėdami neutralizuoti kvapą, sukramtykite keletą petražolių ar mėtų lapelių.

Bazilikai

Bazilikai mažina karščiavimą. Juose gausu eterinių aliejų ir medžiagų, naikinančių bakterijas ir virusus. Šie augalai sušvelnina viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomus. Bazilikais galima gydyti astmą, nes jie slopina uždegimą, atkuria ir palengvina kvėpavimą. Jais taip pat gydomos plaučių ligos. Šiuose prieskoniniuose augaluose esantis vitaminas C ir antioksidantai saugo širdį nuo laisvųjų radikalų poveikio.

Bazilikų užpilas vartojamas gydant kosulį. Vieną šaukštą susmulkintų bazilikų lapelių užpilkite stikline verdančio vandens, apsukite kuo nors šiltai ir leiskite nusistovėti 40 minučių, tada nukoškite. Vartokite po 1/3 stiklinės 4 kartus per dieną 20 minučių prieš valgį.

Rekomenduojami video