Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prekyba ūkiniais gyvūnais: kodėl neverta susivilioti paršelių įsigyti nelegaliai

Atėjus pavasariui Lietuvoje tradiciškai pagyvėja prekyba ūkiniais gyvūnais, tačiau kyla ir didesnė afrikinio kiaulių maro (AKM) grėsmė, tad prekiautojus kiaulėmis ir paršeliais, taip pat ir juos perkančius ūkininkus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ragina nepamiršti atsargumo ir veterinarinių reikalavimų. Už jų nepaisymą gresia griežtos sankcijos.

Sveiki ir su ausų įsagais

Veterinarijos inspektoriai augintojams kantriai aiškina, kad slapta auginamos kiaulės pelno neatneš, atvirkščiai – gali prišaukti didelę bėdą ne tik „pogrindiniam“ ūkiui, bet ir kaimynams. Juk nustačius AKM židinį ūkyje, kiaules paskersti tenka ne tik to ūkio, kuriame nustatyta liga, savininkui, bet ir artimiausiems jo kaimynams.

VMVT vyriausioji veterinarijos gydytoja-valstybinė veterinarijos inspektorė Gintarė Juozėnienė „Valstiečių laikraščiui“ teigė, kad tie, kurie ruošiasi parduoti arba pirkti paršelius bei kiaules, pirmiausia turėtų atkreipti dėmesį, ar įsigyjami ūkiniai gyvūnai tikrai yra paženklinti – ausyse turi įsagus. Antra ne mažiau svarbi detalė – gyvūnai turi būti sveiki, jų šeimininkas privalo pateikti kiaulių ar paršelių veterinarijos pažymėjimus. Juos išduoda veterinarijos gydytojas.

„Paskutiniais šių metų patikrinimų duomenimis, didžiausia nustatyta bėda yra ta, kad ūkininkai, įsigiję paršelius penėjimui, negali pasakyti, iš ko juos įsigijo, paršeliai neturi ausų įsagų ir veterinarijos pažymėjimo. O šis dokumentas labai svarbus ir yra būtinas. Nes būtent šiuo dokumentu veterinarijos gydytojas patvirtina, kad kiekvienas parduodamas paršelis yra patikrintas, neserga ir jį pirkusiajam nekelia rizikos į naują ūkį parsivežti AKM“, – aiškino G.Juozėnienė.

Tiek kiaulių ir paršelių ženklinimas, tiek ir jų veterinarijos pažymėjimas kiaulių augintojams tikrai nėra naujiena. Šie reikalavimai nesikeičia jau kelerius metus. Tik šį pavasarį, kol ūkiuose nefiksuojama AKM protrūkių ir siekiant užkirsti kelią jo plitimui, VMVT darbuotojai tikrindami biologinio saugumo reikalavimų taikymą drauge įvertina ir paršelių ženklinimą, jų sveikatos būklę.

„Kiaulių laikytojams nuolat primename, kad siaučiant AKM jų ūkiai gali išlikti tik tuomet, jei pasikeis pačių laikytojų elgesys ir įpročiai. Praėjo laikai, kuomet paršelių pardavimas ar įsigijimas tebuvo paprastas sandoris. Dabar tam tikrus įsipareigojimus ir atsakomybę turi ne tik parduodantis, bet ir perkantysis.Todėl, kilus abejonių dėl planuojamų įsigyti paršelių tinkamo ženklinimo ir sveikatos būklės įvertinimo, ūkinių gyvūnų laikytojus raginame pasikonsultuoti su VMVT teritorinio padalinio specialistais“, – teigė VMVT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

Nepaisantiems – kraštutinė priemonė

Dar vienas svarbus dokumentas – gyvūno kelionės važtaraštis. Anot VMVT vyriausiosios veterinarijos gydytojos-valstybinės veterinarijos inspektorės G.Juozėnienės, įsigyjant paršelį ūkininkas turi gauti vežamo gyvūno važtaraštį. Jį privalo išrašyti paršelius parduodantis ūkininkas, kad važtaraštis paršelį lydėtų kelionės metu. Taip pat reiktų nepamiršti, kad atsivežus paršelius į savo ūkį,visus jų duomenis per 7 kalendorines dienas nuo atsivežimo privalu užfiksuoti Ūkinių gyvūnų registre.

„Duomenis Ūkinių gyvūnų registre užfiksuoti gali pats ūkininkas, jeigu jis turi prisijungimą prie registro. Kitu atveju ūkininkas gali kreiptis į tokią paslaugą teikiantį privatų veterinarijos gydytoją arba į teritorinę VMVT, kur specialistai padės užregistruoti naują įvykį jo ūkyje“, – tris galimus registravimo būdus vardijo G.Juozėnienė.

VMVT inspektoriai ūkininkams primena, kad nesilaikant ūkinių gyvūnų ženklinimo ir registravimo reikalavimų, gali grėsti įspėjimas, piniginė bauda ir ne tik. Ūkiui gali būti pritaikyti apribojimai perkelti gyvūnus iš bandos – bus draudžiama išvežti gyvūnus iš jų laikymo vietos iki bus pašalinti nustatyti trūkumai.

„Tiems ūkininkams, kurie nesitvarko, nereaguoja į inspektorių pastabas, o ūkis dar ir nėra biologiškai saugus, gali grėsti ir rimtesnės sankcijos. Pagal naujausius Veterinarijos įstatymo pakeitimus, už kiaulių, paršelių ženklinimo ir registravimo pažeidimus kiaulių laikytojui gali būti nurodyta paskersti ar nugaišinti visas laikomas kiaules, prieš tai dar atlikus laboratorinius tyrimus dėl AKM. Visas išlaidas, net ir AKM laboratorinių tyrimų kaštus, tektų padengti kiaulių laikytojui. Todėl norėtume atkreipti ūkininkų dėmesį, kad už pažeidimus gali grėsti ne tik įspėjimas ar bauda, sankcijos gali būti kur kas rimtesnės“, – pabrėžia G.Juozėnienė.

Prievolės trumpai

Veterinarijos specialistai teigia, kad ne tik parduodant, bet ir bet kokiais kitais tikslais perkeliant kiaules ar paršelius į kitą laikymo vietą ar bandą, yra privaloma laikytis keleto reikalavimų:

  • paršeliai turi būti paženklinti į vieną ausį segamu įsagu su bandos numeriu;
  • paršelius įsigyjantis asmuo, prieš perkeliant gyvūnus, turi gauti gyvūnų sveikatos būklę patvirtinantį veterinarijos pažymėjimą, kurį išduoda tokį įvertinimą atlikęs veterinarijos gydytojas;
  • kiaules parduodantis ūkinių gyvūnų laikytojas privalo užpildyti ir paršelių pirkėjui pateikti nustatytos formos pranešimą apie ūkinių gyvūnų bandą (GŽ-2 formą) ir Lietuvoje vežamų gyvūnų važtaraštį;
  • duomenys apie išvežimą ar atvežimą turi būti registruojami Ūkinių gyvūnų registre;
  • visi kiaulių laikytojai kiekvieno einamųjų metų ketvirčio pirmąjį mėnesį Ūkinių gyvūnų registre privalo nurodyti laikomų kiaulių skaičių.

Rekomenduojami video