Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Aknės neišgydys nei dantų pasta, nei kosmetologai

Aknė vargina daugybę žmonių ir tai nėra vien tik paauglių problema. Dažnas nežino, kas aknę sukelia ir kaip ją gydyti, todėl negydydami ar gydydami netinkamai sukelia dar daugiau problemų. Kodėl aknės neišgydysite česnaku ar dantų pasta? Kodėl spuogelių negalima spaudyti? Kokia yra efektyviausia priemonė aknės paliktiems randeliams naikinti? Į visus šiuos klausimus atsako gydytoja dermatologė Renata Kliunkienė.

Renata Kliunkienė

Aknę sukelia Propionacne bakterija. Ligos atsiradimą sąlygoja endokrininės ligos, skydliaukės patologija, padidėjęs odos riebaluotumas dėl gausesnio sebumo išsiskyrimo, hormonų disbalansas ar netinkama odos priežiūra.

Mitai

Dažnas mano, jog aknę sukelia kosmetika arba nesubalansuota mityba, ir nustemba, kai atsisakius kosmetikos produktų ar pakeitus mitybą spuogeliai neišnyksta. Pasak dermatologės, didesnis nei įprastai rekomenduojamas cukraus kiekis mityboje gali paūminti ligos eigą, padidinti bakterijų kiekį, nes cukrus yra jų maisto šaltinis. Tačiau tai nereiškia, kad pats cukrus spuogelius ir sukelia.

„Jeigu kosmetikos priemonėse yra dažų, kvapų, parabenų bei konservantų, ji dažnai užkemša poras, didina odos riebaluotumą, o po atsiradusia „riebalo plėvele“ greičiau dauginasi aknės bakterijos. Tačiau kosmetikos tikrai nereikia atsisakyti, svarbu ją naudoti saikingai ir švariai nuplauti vakare. Taip pat būtina rinktis gerą kosmetiką su kuo mažiau kenksmingų priedų“, – pataria R.Kliunkienė.

Didžiausia klaida

Svarbiausia gydant aknę – laiku kreiptis į gydytojus. Jei liga negydoma arba gydoma netinkamai, dažnai atsiranda randų ar didelių poodinių mazgų, kuriuos gydyti yra dar sunkiau. Didžiausia klaida – bandymas aknę gydyti savarankiškai.

„Dažnai kreipiasi žmonės, kurie bandė gydyti aknę liaudiškais metodais – citrina, česnaku, soda ar net dantų pasta. Šie produktai gali išprovokuoti randų atsiradimą, nes juos užtepus ant uždegiminio spuogo sureaguoja aplinkinė oda, atsiranda kontaktinė alergija ir bakterijos dauginasi dar greičiau“, – įspėja R.Kliunkienė.

Esant uždegiminei aknei negalima spuogelių spaudyti pačiam ar eiti pas kosmetologą veido valymo procedūrų. Spuogų spaudymas yra labai pavojingas, nes galima įspausti spuogą giliau į audinius ir taip išprovokuoti labai rimtas infekcijas.

„Esant uždegiminei aknei, odą reikia prižiūrėti kuo paprasčiau – užtenka naudoti švelnų prausiklį, drėkinantį kremą ir vaistą, kurį išrašė gydytojas“, – sako specialistė.

Efektyviausias kovos būdas

Aknės randeliai gali susiformuoti ne tik spaudant spuogelius, bet net ir taikant tinkamą gydymą – viskas priklauso nuo pažeidimo gylio. Kuo aknė sunkesnė ar ilgiau buvo negydyta, tuo didesni bus randeliai. Gydytoja priduria, kad įvairios rūgštys randelių išnaikinti nepadės – jos gali nebent pašvelninti ir pagyvinti odą. Efektyviausias randelių naikinimo metodas – šlifavimas lazeriu.

„Ši procedūra atliekama frakciniu lazeriu, kurio skleidžiamą šviesą sugeria vanduo. Kodėl toks veikimo principas? Faktiškai visa ląstelė yra sudaryta iš vandens, todėl, kai iš jos išgarinamas vanduo, taip nušlifuojamas viršutinis odos sluoksnis. Priklausomai nuo randų gylio pasirenkame, ar daryti švelnesnį, ar stipresnį frakcinį šlifavimą – pastaruoju atveju prireiks 1–2 procedūrų, o švelnesniam šlifavimui – trijų“, – teigia R.Kliunkienė.

Procedūros visai neskausmingos – jų metu pacientas gali jausti šilumą ir lengvą dilgčiojimą. Po procedūros dažnai jaučiamas minimalus diegimas, paraudimas, gali atsirasti pavienių šašiukų ar pūslyčių, tačiau jų reikia neliesti ir jos sugis.

 

Rekomenduojami video