Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Iškyla ant žolės grasina nemalonia staigmena

Nors kai kurie jau spėjo atidaryti maudynių sezoną, specialistai įspėja dar neplanuoti iškylų ant žolės. Per ankstyvas mėgavimasis laisvalaikiu ant žemės, maudynės neįšilusiuose vandens telkiniuose gali baigtis liūdnai – šlapimo pūslės uždegimu.

Šlapimo pūslės uždegimas prasideda, kai bakterijos nuo išorinių lyties organų ir tarpvietės pro šlaplę patenka į šlapimo pūslę. Šią ligą dažniausiai sukelia žarnyno lazdelės, kurių tam tikras kiekis nuolatos patenka į šlapimo takus. Tačiau tai nereiškia, kad iškart ir susirgsime. Ar prasidės šlapimo pūslės uždegimas, priklauso nuo daugelio veiksnių: mūsų imuninės sistemos, peršalimo, streso ar kitų organizmo imuninę sistemą silpninančių aplinkybių.

„Tikimybė susirgti cistitu pavasarį išauga dėl kelių priežasčių: vitaminų ir mineralų trūkumo, nusilpusios imuninės sistemos, nepastovaus oro, netinkamų drabužių. Žinoma, reikėtų nepamiršti, kad šlapimo pūslės uždegimą gali sukelti ne tik bakterijos, bet ir lytiškai plintančių ligų sukėlėjai: gardnerelės, mikroplazmos, chlamidijos, makšties grybelis, jei šios infekcijos bus negydomos laiku ir tinkamai“, – sako vaistininkė Audronė Ziemelytė.

Didesnė rizika susirgti cistitu yra sergantiesiems tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, akmenlige, cukriniu diabetu, padidėjus prostatai, taip pat nesilaikant higienos taisyklių. Dažnai ši liga aplanko ir besilaukiančias moteris bei moteris po menopauzės, kurių organizme dėl sumažėjusio moteriško hormono – estrogeno – kiekio, suplonėja makšties gleivinė.

Skausmingas šlapinimasis

Pagrindinio ir dažniausiai pasitaikančio cistito simptomo nesumaišytume turbūt su niekuo kitu: nuolatinis noras šlapintis ir deginantis skausmas tai darant. Šį itin nemalonų ir daugumai moterų pažįstamą jausmą gali lydėti ir kiti simptomai:

  • Nedidelis šlapimo kiekis;
  • Kraujas šlapime;
  • Tamsus ir drumstas šlapimas;
  • Šlapimo pūslės skausmas ar skausmas pilvo apačioje;
  • Nemalonus šlapimo kvapas;
  • Niežtėjimas bei deginimas šlapinantis.

Liga gali užklupti itin greitai – pirmieji simptomai išryškėja per kelias valandas, tačiau kartais liga apie save praneša tik po kelių dienų. Net ir susirgus šlapimo pūslės uždegimu, pirmomis dienomis galime justi tik lengvą niežėjimą ar perštėjimą.

Jeigu su išvardintais simptomais pasireiškia ir kiti: pykinimas, vėmimas, karščiavimas, šonų skausmas, nieko nelaukite ir kreipkitės į gydytoją.

Spanguolių – per mažai

Pajutusios pirmuosius cistito simptomus lekiame į parduotuvę ir nuo lentynos čiumpame spanguolių sulčių pakelį. Tačiau vien sultimis, ypač pagamintomis iš koncentrato, ūmaus uždegimo nepagydysite – jose per maža spanguolėse esančių veikliųjų medžiagų koncentracija.

„Jeigu jaučiate nežymius simptomus, tikriausiai tai lengvesnė ligos forma. Kaip pirmoji pagalba jums puikai padės šiluma – vonia, šildymai, garų vonelės – bei didesnis suvartojamų skysčių kiekis. Rinkitės dezinfekuojamąsias arbatas iš spanguolių ar bruknių lapų, maišykite meškauoges, petražoles“, – pataria vaistininkė.

Tačiau nepamirškite stebėti savo organizmo: jeigu simptomai nepraeina ar susidūrėte su ūmiu šlapimo pūslės uždegimu, apsilankykite pas šeimos gydytoją ar urologą.

Komplikacijos

Netinkamai gydomas arba negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali turėti įvairių komplikacijų, tokių kaip lėtinis šlapimo pūslės uždegimas, nėštumo komplikacijos ar inkstų ligos, kurios progresuodamos gali sukelti inkstų nepakankamumą.

Lėtinis cistitas – dar viena šlapimo pūslės uždegimo komplikacija, pasižyminti tokiais pačiais simptomais kaip ir įprastas cistitas. O išsivystyti jis gali dėl netinkamai gydyto ūmaus cistito, pavyzdžiui, dažnai pacientai pradėję vartoti paskirtus antibiotikus, pagerėjus savijautai, juos nutraukia po kelių dienų. Infekcija neišgydoma iki galo ir dėl to pradeda vystytis bakterijos, atsparios vartotiems medikamentams. Gydant lėtinį cistitą, svarbu nustatyti infekcijos sukėlėją bei jo jautrumą antibiotikams, todėl dažnai daromas šlapimo pasėlis ir vartojamas žymiai ilgesnis antibiotikų kursas.

 

Rekomenduojami video