Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Iššutusi oda vargina ir vaikus, ir diabetikus

Įprasta manyti, kad šlapiuojanti, šuntanti oda – kūdikių ir mažų vaikų bėda, tačiau šis sveikatos sutrikimas gali varginti bet kurio amžiaus žmones. Ši problema dažnai kamuoja sunkiai sergančius ligonius, antsvorio turinčius žmones. Laiku nepradėjus gydyti iššutimų, gali prasidėti odos infekcija. 

Prakaitavimas

Gausus prakaitavimas (hiperhidrozė) gali imti varginti dėl fiziologinių priežasčių – dirbant sunkų fizinį darbą, geriant karštus gėrimus, būnate prikaitusioje patalpoje. Prakaituojant iš organizmo pašalinama šiluma, todėl jis neperkaista. Kai kurios ligos, pavyzdžiui, tuberkuliozė, cukrinis diabetas, mažakraujystė, skydliaukės ligos ir kt., taip pat gali sukelti hiperhidrozę. Gausiau prakaituoja paaugliai, kurių endokrininė sistema dar ne visai išsivysčiusi, ir moterys po menopauzės. Viso kūno prakaitavimą gali sukelti kai kurie vartojami vaistai.

Itin gausiai prakaituojančiose vietose – pažastyse, kirkšnyse, po krūtimis, kaklo, sėdmenų odos raukšlėse – bei tose kūno vietose, kur dėl lietimosi atsiranda trintis, gali prasidėti odos uždegimas. Oda tose vietose parausta, pleiskanoja, ant jos gali atsirasti pūslelių ir mazgelių.

Jautriausi – vaikai 

Kūdikių odelė yra ypač švelni ir jautri. Mažyliui prakaituojant, šlapinantis ir tuštinantis ją nuolatos dirgina šiluma, drėgmė, bakterijos ir rūgštys; drabužėliai ir sauskelnės trina, spaudžia kirkšnių, pažastų, kaklo ir sėdmenų srityse. Visa tai sukelia odos pažeidimus, todėl oda šiose vietose parausta, pleiskanoja, niežti. Jei mažylis retai maudomas, per šiltai vystomas, rengiamas nenatūralaus pluošto drabužėliais, jam segamos netinkamos sauskelnės ar jos per retai keičiamos, tikimybė, kad jo oda iššus, dar labiau padidėja, nes šiltoje, drėgnoje terpėjė dauginasi bakterijos ir grybeliai, todėl prasideda odos uždegimas, vadinamas vystyklų dermatitu. Be to, kai kurie vaikai, pavyzdžiui, sergantys atopiniu dermatitu, turi polinkį iššusti. Jei iššutimas nepradedamas laiku gydyti, pažeistose vietose gali atsirasti mazgelių, pūslelių, įtrūkių, žaizdelių, oda gali užsikrėsti bakterijomis ir grybeliais, o vėliau uždegimas gali plisti.

Jei vaikas labai prakaituoja, specialistai pataria patikrinti, ar jis ne per šiltai suvystytas, ar visi drabužėliai yra iš natūralaus pluošto, dažniau keisti sauskelnes, o jei vaiko oda jautri medžiagoms, iš kurių jos gaminamos, dažniau naudoti vystyklus. Iššusti linkusias kūno vietas specialistai rekomenduoja papurkšti cinko oksido purškalu. Tinkamai prižiūrint kūdikį iššutimai turėtų išnykti per 1–2 savaites, tačiau pastebėjus įtartiną bėrimą ar odos paraudimą vaikų gydytojai ragina nedelsiant pasikonsultuoti su specialistais.

Diabetikams – dvigubas pavojus 

Gausus prakaitavimas ir šuntanti oda dažnai vargina antsvorio turinčius žmones, asmenis, sergančius cukriniu diabetu.

„Turinčių antsvorį žmonių odos raukšlės būna gilesnės, todėl oda jose labiau trinasi, yra nuolat traumuojama. Dėl odos klostėse besikaupiančio prakaito ji parausta, pasidengia pleiskanomis, pradeda šlapiuoti ir iššunta. Tose vietose ima skaudėti, atsiranda nemalonus kvapas. Be to, tai palanki terpė įvairiems grybeliams ir bakterijoms daugintis, todėl laiku nesusirūpinus gali prasidėti bakterinės ar grybelinės infekcijos“, – sako Santaros klinikų gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė.

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad dėl susilpnėjusio sergančių cukriniu diabetu žmonių imuniteto odos pažeidimai gali sukelti nemažai komplikacijų. „Cukriniu diabetu sergantiems žmonėms kyla didesnis pavojus susirgti pėdų, nagų grybeliu bei kitomis odos infekcijomis. Pavyzdžiui, jei sustorėja kulnų oda, gali atsirasti skausmingi įtrūkimai, kurie žmogų labai vargina. Sergant cukriniu diabetu žaizdos sunkiau gyja, be to, dėl susilpnėjusio imuniteto šiems žmonėms didėja kraujo užkrėtimo pavojus“, – sako ji.

I. Kisielienė

Padės higiena ir preparatai su cinko oksidu

Pajutus, kad oda kai kuriose kūno vietose pradėjo šlapiuoti ir šusti, gydytojai pataria rengtis laisvais, natūralaus pluošto drabužius ir daugiau dėmesio skirti asmens higienai.

„Sergantiems cukriniu diabetu ir antsvorio turintiems žmonėms patartina odos raukšles, kurios labiau prakaituoja ar šunta, kelis kartus per dieną nusiplauti arba paprasčiausiai nušluostyti drėgna servetėle. Sergančio cukriniu diabetu žmogaus oda raukšlėse gali šlapiuoti, todėl patariama naudoti preparatus su cinko oksidu“, – pataria gydytoja.

Pasak I.Kisielienės, šuntančiai odai prižiūrėti ir gydyti tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, tiek kūdikiams tinka preparatai su cinko oksidu, kuris odą džiovina ir veikia antiseptiškai, t. y. naikina bakterijas, sukeliančias uždegimą šuntančiose odos vietose. Jei preparatas dar papildytas aliejais, vitaminu E ar pantenoliu, iššutimai greičiau gyja. Be to, gydytojos teigimu, galima naudoti įvairias preparatų formas, bet patogiausia yra purškiama cinko oksido tiksotropinė suspensija.

„Tačiau svarbiausia nenumoti ranka į menkiausius odos sudirgimo požymius, nes laiku nepasirūpinus galima susirgti sunkiai išgydoma liga. Tad jei ant odos atsirado žaizdelių, patys neeksperimerntuokite, bet nedelsdami kreipkitės į gydytoją“, – pabrėžia I.Kisielienė.

 

Viktorija Mitkutė

 

Rekomenduojami video