Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip išvengti nepageidaujamo nėštumo?

„Gal galite patarti, į ką atsižvelgti renkantis geriausią kontraceptinę priemonę? Kokios priemonės yra populiariausios? Ar geriant hormonines tabletes galima priaugti svorio? Kaip veikia greitoji kontracepcija – ar ji nepavojinga?“ – klausia Marija iš Alytaus.

2 Edita Stankevičiūtė.

Atsako vaistininkė Edita Stankevičiūtė.

Jauni žmonės dažniausiai renkasi įvairias tradicines kontraceptines priemones – hormoninę kontracepciją, prezervatyvus ar ekstrinę kontracepciją, kontraceptinius pleistrus bei žiedus. Nors jaunesnio amžiaus žmonės darosi vis labiau sąmoningesni – drąsiai klausia apie kontraceptikų naudojimą, šalutinį jų poveikį, tuo tarpu vyresnio amžiaus klientams šie klausimai vis dar kelia nepatogumų. Kai kurie kontraceptinių priemonių prie kasos įsidrąsina paprašyti tik sulaukę, kol šalia nebus kitų pirkėjų.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuvoje, lyginant su kitomis Europos šalimis, kontraceptines tabletes vartoja tik 12–13 proc. moterų. Tai lemia ne tik sąmoningumo trūkumas, bet ir tikėjimas įvairiais mitais.

Lietuvoje apie kontracepciją sklando nemažai klaidingų įsitikinimų, todėl neretai moterys jų tiesiog vengia ir bijo. Blogiausia, kad moterys, norėdamos apsisaugoti nuo nėštumo, pasikliauja kaimynių ar draugių pasakojimais bei informacija, rasta internete.

Prieš pradedant vartoti kontraceptines priemones, svarbu apsilankyti pas gydytoją, kuris suteiktų visą reikiamą informaciją ir parinktų individualiai tinkančias apsisaugojimo priemones.

Vienas dažniausių mitų – kad vartojant kontraceptines hormonines tabletes moterys priauga svorio. Vartojant kontraceptines tabletes užsilaiko skysčiai, tad svoris šiek tiek šokteli į viršų, bet vartojant nuosekliai, organizmas prisitaiko ir svoris stabilizuojasi.

Dar vienas klaidingas įsitikinimas, kad kontraceptikai sukelia krūties vėžį. Iš tikrųjų didžiausią riziką susirgti vėžiu turi moterys su BRCA1 ir BRCA2 genais, kurie yra paveldimi, todėl prieš vartojant bet kurias kontraceptines tabletes, pirmiausia reiktų pasidaryti tyrimą dėl šių genų. Taip pat reiktų pasidomėti, ar kitos šeimos moterys nėra turėjusios vėžinių susirgimų. Tuomet reiktų ieškoti kitų kontraceptinių priemonių, kurių sudėtis skiriasi.

Moterims, kurios turi aukštą kraujospūdį, serga širdies ir kraujagyslių ligomis bei migrena, taip pat nepatariama rinktis kontraceptinių tablečių, nes jos gali susirgimus paūminti.

Klaidinga manyti, kad skubios pagalbos kontracepcija prilygsta abortui. Iš tiesų, skubiosios kontracepcijos tabletės nenutraukia nėštumo – jos apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau svarbu šią tabletę išgerti ne vėliau kaip 72 val. po lytinio akto.

Dar vienas mitas, kad kontraceptinės priemonės apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, tačiau nuo šių ligų apsaugo tik prezervatyvai.

Norint, kad kontraceptinės priemonės būtų išties veiksminga apsauga, svarbu išvengti reikšmingų klaidų.

Pavyzdžiui, hormoninių tablečių veiksmingumą silpnina greipfrutų sultys, jonažolė, granato vaisius bei kofeinas. Kofeinas gali sumažinti šių vaistų efektyvumą ir padidinti savo koncentraciją kraujyje. Taip pat reiktų vengti alkoholio vartojimo ir rūkymo, kuris yra nesuderinamas su kontraceptinėmis priemonėmis. Kontraceptikų veiksmingumą gali sumažinti ir aktyvioji anglis ar kiti vaistai, pasižymintys toksinus absorbuojančiu poveikiu.

Vartojant kontraceptines priemones, apie tai svarbu perspėti gydančius odontologus ir kitus gydytojus, kurie galėtų įvertinti skiriamą gydymą bei vaistų suderinamumą su kontraceptikais.

Kontraceptikų nepatariama vartoti sergant hepatitu C. Įtakos vaistų veiksmingumui taip pat turi vaistai nuo epilepsijos, tuberkuliozės, ŽIV, vaistai nuo opaligės, skrandžio ligų.

 

Rekomenduojami video