Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lytinė sveikata: be diskomforto ir skausmo

Menstruacinio ciklo sutrikimai, ne laiku pasirodžiusios išskyros, skausmas menstruacijų ar lytinių santykių metu – rūpesčiai, su kuriais yra susidūrusi dažna moteris. Kas sukelia šį lytinio gyvenimo diskomfortą ir kaip nuo jo išsivaduoti, pasakoja Raseinių ligoninės gydytoja akušerė-ginekologė Rita Banevičienė.

Rita Banevičienė

Turbūt vienas dažniausiai moterims nerimą keliančių sutrikimų – išskyros tarp mėnesinių, t. y. ciklo sutrikimai. Dėl kokių priežasčių jis gali sutrikti? Ar reikia dėl to nerimauti?

Mėnesinių ciklo sutrikimai yra viena plačiausiai svarstomų temų ginekologijoje. Kartu ji yra ir pati sudėtingiausia, nes menstruacijų ciklą reguliuoja penki lygiai: nuo galvos smegenų, hipofizio iki kiaušidžių ir jų išskiriamų hormonų bei sudėtingos sąveikos tarp jų. Net esant labai reguliariam menstruaciniam ciklui, gamta iškrečia pokštą, ir ciklas sutrinka. Todėl epizodiniai ciklo sutrikimai rūpesčių kelti neturėtų. Reikėtų žinoti, kad pirmoje menstruacijų ciklo pusėje didžiausią vaidmenį vaidina estrogenai, antroje – progesteronas. Įvairūs šių hormonų pusiausvyros sutrikimai pasireiškia kraujavimu ne mėnesinių metu.

Mėnesinių ciklui didelės įtakos turi ir išoriniai veiksniai: šiuo metu labai madingos, bet mediciniškai nepagrįstos dietos, įtampa ir psichologinės problemos, netinkamai vartojami kontraceptikai, kiti medikamentai, kelionės ir klimato pokyčiai.

Neciklinius kraujavimus gali lemti ir organiniai pakitimai gimdoje, gimdos kaklelyje, kiaušidėse.

Jei ciklas sutrinka, reikia atidžiai stebėti neciklinių kraujavimų dažnumą ir pasikliauti gydančiu specialistu. Bandymai reguliuoti menstruacijų ciklą turėtų būti tik neišvengiami ir labai pagrįsti.

Skausmas menstruacijų metu – kaip jį paaiškinti? Kuo gydytis?

Būsena, kuri taip ir vadinasi – skausmingos mėnesinės (dismenorėja), būdinga jaunoms, negimdžiusioms merginoms, moterims. Ji aiškinama gimdos raumens padidėjusiu reaktyvumu, kurį sukelia biologiškai aktyvių medžiagų, dažniausiai prostaglandinų, kiekio padidėjimas gimdos raumenyje. Prostaglandinų koncentracija padidėja prieš ovuliaciją ir maksimumą pasiekia mėnesinių metu. Biologiškai aktyvios medžiagos sukelia skausmingus gimdos raumenų susitraukimus, atsiskiriant gimdos gleivinei mėnesinių metu. Vėliau mechanizmą papildo kraujotakos, deguonies į audinius tiekimo sutrikimas. Jų laipsnis gali būti įvairus, kaip įvairūs ir visi lydintieji simptomai: galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas.

Paprastai pirmo pasirinkimo vaistai yra simptomus veikiantys preparatai: spazmolitikai, analgetikai, nepasiekus efekto – prostaglandinų inhibitoriai (slopintojai), kurių vienas paprasčiausių – ibuprofenas. Kartais skiriamas aspirinas, paracetamolis (jis padeda, bet jo efektyvumas neįrodytas). Daugelis gydytojų ginekologų rekomenduoja kombinuotas kontraceptines tabletes, ypač tada, kai būtinas kontraceptinis efektas. Galima pabandyti įvairias nemedikamentines priemones: šilumą, stuburo srities manipuliacijas, maisto papildus su magniu, vitaminu E, žuvies taukais.

Jei išvardytos priemonės nepadeda, reikėtų kreiptis į gydytoją ginekologą norint įsitikinti, kad dismenorėja nėra kitos, daug rimtesnės, ligos išraiška.

Skausmingi lytiniai santykiai – kokios gali būti priežastys?

Skausmingi lytiniai santykiai dar kitaip vadinami dispareunija. Skausmas gali būti įvairaus stiprumo, nuolatinis arba pasikartojantis, gali atsirasti prieš lytinius santykius, jų metu ar po jų.

Skausmingų lytinių santykių priežastys moterims gali būti labai įvairios. Viena jų – vaginizmas. Tai nevalingas makšties raumenų spazmas, atsirandantis dėl patirtos seksualinės prievartos, streso, psichologinių problemų (baimės, nerimo, depresijos, patiriamo smurto).

Kitos galimos priežastys: makšties infekcijos – dažniausiai grybelinės (kandidozė); gimdos miomos – skausmas gali atsirasti giliai įvedus vyro varpą; endometriozė; kiaušidžių cistos; dubens uždegiminė liga; negimdinis nėštumas; lytiniu keliu plintančios ligos –karpos,kondilomos, pūslelinė ir kt.; per anksti po gimdymo ar operacijų buvę lytiniai santykiai; makšties ar vulvos plyšimas ar įkirpimas gimdymo metu; medikamentų – antidepresantų, kontraceptikų, antihistamininių ar kraujospūdį mažinančių – vartojimas; odos, šlapimo takų ligos; makšties operacijos (pvz., po gimdos pašalinimo); spindulinis vėžio gydymas; nepakankamas seksualinis susijaudinimas lytinių santykių metu; menopauzė ir kt.

Esant skausmingiems lytiniams santykiams, rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Jis apklaus, apžiūrės, prireikus atliks reikiamus tyrimus ir skirs gydymą.

Ar menopauzės metu bei pomenopauziniu laikotarpiu moterims lytiniai santykiai vis dar gali teikti malonumą?

Menopauzės metu lytiniai santykiai gali teikti mažiau malonumo, nes tai laikas, kai mažėja estrogenų gamyba, sausėja gleivinės, oda, atsiranda žilų plaukų, mažėja pasitikėjimas savimi, lytinis potraukis. Literatūros duomenimis, apie 84 proc. moterų menopauzės metu skundžiasi skausmingais lytiniais santykiais, dėl to nukenčia jų gyvenimo kokybė. Daugelis moterų kenčia tyliai, nes joms gėda apie tai kalbėti.

Tačiau tam tikrų priemonių panaudojimas, o ir psichologinis nusiteikimas gali ypač pagelbėti tam, kad menopauzės metu lytiniai santykiai keltų tokį patį pasitenkinimą, kaip iki tol.

Kokios tos priemonės?

Pagalba ir jos pobūdis priklauso nuo dispareunijos priežasties. Jeigu skausmas atsiranda dėl makšties uždegimo, reikia jį gydyti antimikrobiniais vaistais.

Mažėjant estrogenų gamybai, sausėja makštis. Dėl to rekomenduojamos žvakutės, ovulės, tabletės ar kremai į makštį su estrogenais. Tai saugus ir efektyvus gydymas.

Dėl didelio saugumo ir mažos pašalinių reiškinių atsiradimo rizikos populiarėja hialurono rūgšties užpildų naudojimas intymiose vietose. Hialurono rūgštis – natūraliai žmogaus organizme randamas polisacharidas, kuris suteikia audiniams struktūrą ir užtikrina optimalų žmogaus organų funkcionavimą.

Hialurono užpildai naudojami, kai yra lytinių lūpų atrofija ar hipotrofija, odos tonuso susilpnėjimas; išorinių lytinių organų odos  ir makšties gleivinės atrofijos sukeltas niežėjimas, sausumas, deginimo pojūtis, dispareunija; makšties ir tarpvietės randai po operacijų ar kirpimo gimdymo metu ir kt.

Daugelį menopauzės sulaukusių moterų kankina karščio bangos ir prakaitavimas. Kiek metų tai trunka?

Karščio bangų ir prakaitavimo įvairovė, intensyvumas, pradžia ir trukmė – įvairi ir individuali. Neretai simptomai pasireiškia prieš menopauzę, trunka apie 3–4 metus, tačiau 1 iš 10 moterų gali pasireikšti iki 12 metų po menopauzės.

Kokią reikšmę moters lytinei sveikatai turi sveikas gyvenimo būdas?

Yra daug nemedicininių būdų ir priemonių, kurie gali pagelbėti esant dispareunijai. Tarp jų – ir sveikas gyvenimo būdas. Remiantis gera medicinos praktika, rekomenduojama mesti rūkyti. Nustatyta, kad rūkančias moteris šie nusiskundimai vargina dažniau.

Taip pat svarbios higienos priemonės. Tinka visi prausikliai, kurių pH rūgštinis – 3,5–4,5, be kvapiųjų medžiagų, dažiklių ar kitokių priedų. Kūno prausikliai netinka, nes jų pH dažniausiai yra 5,5. Naudojant kūno prausiklius, gali būti pažeidžiamas makšties pH. Jei makšties pH tampa šarminiu, susidaro puikios sąlygos makšties infekcijai vystytis, atsiranda makšties sausumas.Intymiai higienai netinka ir muilas, nes jame yra šarmų, kurie ne tik keičia pH, bet ir sausina, dirgina odą.

Vaistinėse galima išsirinkti sau tinkamas nereceptines drėkinamąsias makšties priemones, lubrikantus. Šioms priemonėms įsigyti nereikia gydytojo recepto, jos nėra brangios, bet labai efektyvios.

Svarbu nepamiršti kompleksinio požiūrio į šią problemą.Reikia ne kentėti, o pasitarti su partneriu. Skausmas sumažėja pakeitus pozą lytinių santykių metu, reguliuojant gylį. Kartais užtenka tik sulėtinti tempą sueities metu ar ją pradėti tik iki galo susijaudinus, kad makštis būtų visiškai sudrėkusi.

Visos minėtos priemonės gerina gyvenimo kokybę, o reguliarūs lytiniai santykiai užtikrina gyvenimo pilnatvę.

 

Birutė Litvinaitė

Rekomenduojami video