Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Medicininis požiūris į organizmo „detoksikaciją“: mitai ir faktai

Pavasarį su bundančios gamtos grožiu kyla ir visokeriopos švaros poreikis. Tačiau užsibrėžtus pavasarinius tikslus neretai nustelbia bendras organizmo silpnumas. Pristigus jėgų ir energijos griebiamasi įvairių organizmo valymo priemonių. Pasak gydytojos dietologės Eugenijos Časaitytės, neapgalvotai pasirinkti metodai gali stipriai pakenkti natūraliai organizmo veiklai. Kaip paruošti organizmą pavasariui jo nežalojant, pasakoja dietologė.

Manoma, kad pavasariui organizmą paruošti padės greitas jo valymas, tikintis, kad jis suteiks energijos, sutvarkys žarnyno veiklą, sumažins uždegiminius procesus, padės sumažinti nereikalingą svorio perteklių. Bet organizmo valymosi procesai kūne natūraliai vyksta nuolatos, todėl detoksikacija arba „organizmo valymas“, pasak dietologės, pirmiausia turėtų būti suprantamas ne kaip staigus jo „iššlavimas“, bet kaip maitinimosi įpročius keičianti rutina.

„Paprastai noras valyti organizmą ir keisti gyvensenos įpročius žmonėms kyla tuomet, kai jie jaučiasi pavargę, neturi energijos. Taip pat šį norą paskatina ir prieš vasarą atbundanti motyvacija, po žiemos, kai buvo valgomas sotesnis, kaloringesnis, perdirbtas maistas“, – organizmo valymo priežastis apžvelgia dietologė.

Geros savijautos priežastys

Pasak E. Časaitytės, būtent didelis perdirbto maisto ar daug druskos, riebalų bei cukraus turinčių produktų vartojimas ir tampa pagrindine žmonių vangumo, apsunkimo, silpnumo priežastimi. Todėl tai nebūtinai turi reikšti poreikį griebtis papildomo organizmo valymo. Galbūt užtektų tiesiog tokio maisto atsisakyti ar vartoti jo mažiau.

„Priežastis, kodėl žmonės po detoksikacijos pasijaučia geriau, nėra toksinų pašalinimas iš organizmo, o tai, kad jie tuo metu nevalgo perdirbto maisto, cukraus. Organizmo valymo procedūros, taip pat ir detoksikacinės dietos, nėra pagrįstos šiuolaikinio medicinos mokslo įrodymais. Sveikatos problemų „populiarioji“ detoksikacija neišspręs. Neretai galimas priešingas efektas, sukeliantis papildomą organizmo stresą. Siekiant organizmo „švaros“ svarbiausia tinkamai subalansuoti savo gyvenimo ritmą, mitybą, fizinį aktyvumą. Tuomet neteks galvoti ir apie papildomus organizmo valymo būdus“, – teigia specialistė.

Procedūros, kenkiančios natūraliai valymo sistemai

Natūraliai organizmą nuo kenksmingų medžiagų apvalyti padeda mūsų unikali kūno sistema. Organizmo tarša prasideda tuomet, kai sutrinka tokių organų kaip kepenų, inkstų veikla. Tuomet nenukenksmintos medžiagos, patekusios į kraujotaką, toksiškai veikia centrinę nervų sistemą. Sutrikus inkstų veiklai, kyla toksinų užsilikimo kraujyje grėsmė. Organizmo valymo procesuose dalyvauja daug skirtingų organų, todėl pasirinkta viena kardinali organizmo valymo priemonė gali išbalansuoti natūralią organizmo veiklą. O medicininė detoksikacija įprastai taikoma apsinuodijus sunkiaisiais metalais, vaistais, alkoholiu.

„Kai kurie alternatyvios medicinos atstovai kaip detoksikuojančią procedūrą siūlo atlikti žarnyno valymą. Bet žarnyno valymas, storojo žarnyno „plovimas“, šiam tikslui nėra būtinas. Nes mūsų virškinimo sistema ir žarnynas jau ir taip šalina medžiagų apykaitos produktus ir bakterijas iš mūsų organizmo. Žarnų ištuštinimas įprastai naudojamas pasiruošimui medicininei procedūrai – kolonoskopijai (storojo žarnyno apžiūrai).

Svarbu žinoti, kad po žarnyno valymo įvyksta žarnų floros pakitimai, nusilpsta imunitetas, gali pasireikšti besikartojantys viduriavimai arba atvirkščiai – užkietėjimas, elektrolitų disbalansas. Jo pasekoje gali atsirasti mėšlungis, širdies ritmo sutrikimai, silpnumas, galvos svaigimas, pilvo pūtimas, pykinimas, vėmimas, infekcijos rizika. Žarnyno valymas klizmomis – apskritai traumuojanti ir taip pat nereikalinga procedūra“, – procedūras apžvelgia dietologė.

Detoksikuojančių dietų mitai

Kaip teigia specialistė, įsitikinimas, kad organizmo valymo procedūros, tokios kaip detoksikuojančios dietos, padės atsikratyti nereikalingų kilogramų ar sergant tam tikromis ligomis – yra mitas. Pasak dietologės, mažo kaloringumo, ilgai besitęsiančios dietos žaloja organizmą, lėtina medžiagų apykaitą, jų metu mažėja liesoji kūno masė, ir vėliau įvyksta „jo-jo“ efektas, kai svoris sugrįžta su kaupu. Kelių kilogramų netekimas įvyksta skysčių, o ne riebalinio audinio sąskaita.

„Daugelis mano, kad mūsų virškinimo sistemai reikia pailsėti, gerti tik sultis ar valgyti sriubas. Sultyse beveik nėra skaidulinių medžiagų, o jos atsakingos už sotumą, todėl jų trūkumas gali daryti įtaką mūsų nuotaikai. Sultyse yra daug fruktozės, kuri lemia gliukozės kiekį kraujyje. „Detoksikuojančios“ dietos gali sukelti tik papildomą organizmo stresą. Norint išvalyti organizmą, turėtume kasdien sveikai maitintis.

Kylant problemoms su svoriu, reikėtų pasikonsultuoti su specialistu. Jis profesionaliai patars, kaip tinkamai maitintis, sudarys mitybos planą, kuris ir padės natūraliai valyti bei stiprinti organizmą“, – pokalbį baigia gydytoja dietologė E. Časaitytė.

Rekomenduojami video