Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Odos priežiūra žiemą

Šalti, vėjuoti, žvarbūs orai mus verčia apsirengti kuo šilčiau, o štai veido oda lieka neapsaugota. Šilti namai, kuriuose prasidėjus šildymo sezonui oras išsausėja, – irgi ne į sveikatą odai, todėl žiemą jai reikia ypatingos priežiūros.

Kodėl sausėja oda?

Dėl žvarbių orų ypač kenčia žmonės, turintys sausą ir jautrią veido odą, tačiau žiemiški orai nepalankiai veikia ir sveiką odą. Kai patalpose oras šiltas ir sausas, o lauke – šalta, vėjuota, oda patiria temperatūros skirtumus, todėl greičiau praranda drėgmę – dehidratuoja. Esant žemai oro temperatūrai, sulėtėja epidermio ląstelių atsinaujinimas, ir odos paviršinis raginis sluoksnis sustorėja. Tokiu būdu bandydama apsisaugoti nuo nepalankių orų, oda tampa šiurkštesnė, praranda glotnumą. Neigiama oro temperatūra mažina jos riebalinių liaukų aktyvumą, todėl suplonėja natūrali apsauginė hidrolipidinė plėvelė, sauganti nuo neigiamo aplinkos poveikio. Netekusi riebalinio sluoksnio, oda sausėja, netenka elastingumo, darosi daug jautresnė.

Odą žiemą neigiamai veikia ir išsausėjęs oras radiatoriais šildomose patalpose – ji pradeda pleiskanoti, atsiranda nemalonus tempimo pojūtis. Sergančiųjų lėtinėmis ligomis (cukriniu diabetu ar inkstų ligomis, taip pat vartojantiesiems tam tikrus vaistus – diuretikus bei cholesterolį mažinančius preparatus) oda ypač linkusi išsausėti.

Oda ima sausėti ir šerpetoti, kai organizmui pradeda trūkti geležies, vitamino B2 (riboflavino), folio rūgšties, taip pat dehidratavus – jeigu smarkiai išprakaitavote dirbdami fizinį darbą, sporto salėje arba po pirties. Todėl kasdien būtina gerti pakankamai gryno vandens. Subalansuota, vitamininga mityba – vaisiai, daržovės, kiaušiniai, riebi žuvis, jautiena – padeda ne tik viso organizmo, bet ir odos sveikatai.

Nenaudokime muilo

Jei tiek veido, tiek kūno oda linkusi sausėti, prausiantis reikėtų vengti karšto vandens. Ir jokiu būdu nenaudoti paprasto muilo – jis nuplauna apsauginę hidrolipidinę odos plėvelę, kuri lėtai atsikuria. Prausiantis po dušu reikėtų naudoti specialius veido ir kūno prausiklius, skirtus sausai odai. Jie saugo nuo sausinančio vandens poveikio. Veidą geriausiai valyti specialiu toniku ar losjonu, kurie nuvalo makiažą ar nešvarumus, bet nesuardo apsauginio odos sluoksnio.

Pagrindinės sausos odos pagalbininkės – drėkinamosios priemonės, kurios ją minkština ir maitina, tačiau žiemą reikėtų naudoti intensyviai drėkinančius ir maitinančius serumus, losjonus ar kremus. Atsiminkite, kad teptis drėkinamosiomis priemonėmis, jei jos pagamintos vandens pagrindu, reikia vakare. Žiemą dažniau nei vasarą reikėtų naudoti ir maitinamąsias veido kaukes.

Rytais prieš einant į lauką reikėtų pasitepti specialiais „žieminiais“ kremais su augaliniais aliejais, kurie apsaugo nuo išorės dirgiklių – žvarbos, vėjo, šalčio.

Šalčio alergija

Kai kurie žmonės kenčia nuo šalčio alergijos. Žvarbiu, vėjuotu oru išėjus į lauką arba iš lauko sugrįžus į šiltą patalpą, akys pradeda ašaroti, rankų ir veido oda parausta, gali atsirasti bėrimų.

Turintiesiems alergiją šalčiui bei sergantiesiems kitomis odos ligomis ne vien žiemą reikėtų vengti odą įjautrinančių priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra konservantų, kvapiųjų medžiagų. Odai gydyti reikia naudoti specialias priemones, kurias parinks odos gydytojas arba vaistininkas.

 

Parengė Valda Dagilė

Rekomenduojami video