Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pavasarinės apatijos pavojai

Jei pavasarį sumažėjo darbingumas, jaučiate bendrą kūno silpnumą, apatiją, darotės dirglesni, neskubėkite to priskirti įprastam pavasariniam nuovargiui ar metų naštai. Pavojus gali slypėti kitur – gyvybines jėgas glemžiasi anemija, paprastai vadinama mažakraujyste.

Padidėja mirties tikimybė

Kai kraujas pradeda silpti dėl geležies, vitamino B12 ar folio rūgšties stokos, jis vis mažiau gyvybiškai svarbaus deguonies perneša organams. Tada pagreitėja kraujo apytaka, labiau apkraunama širdis, kenčia smegenys, raumenys, pradeda silpti imuninė sistema. Jeigu mažakraujystė negydoma, galima sulaukti pavojingų komplikacijų, širdies ritmo sutrikimo. O sergantiesiems išemine širdies liga dėl mažakraujystės gali kilti stenokardijos priepuolių, sunkesniais atvejais – ištikti infarktas. Greifsvaldo universiteto mokslininkų tyrimo duomenimis, širdies ir kraujagyslių ligą lydinti mažakraujystė dvigubai padidina mirties tikimybę.

Kalifornijos universiteto specialistų tyrimas parodė, kad kenčiantiems dėl anemijos vyresnio amžiaus žmonėms rizika susirgti senatvine demencija padidėja apie 40 proc. Viena iš prielaidų: smegenys labai jautrios deguonies stygiui, o tai gali tapti tiesiogine silpnaprotystės priežastimi.

Mažakraujystė slepiasi

Labiausiai paplitusi geležies stokos anemija. Blogiausia tai, kad jos ilgai negalima nustatyti – bendrasis kraujo tyrimas parodo žemą hemoglobino kiekį tik tada, kai anemija atsiskleidžia visa savo jėga sekindama organizmą. Tada ją tenka daug ilgiau gydyti.

Pirmieji mažakraujystės etapai – geležies atsargų sumažėjimas ir slaptas jos trūkumas. Pradėjus sekti geležies atsargoms, žmogus darosi dirglus, mieguistas, jaučia bendrą kūno silpnumą. Laikui bėgant anemijos simptomai tampa vis ryškesni: blyški oda, įtrūkę lūpų kampučiai, trapūs nagai, slenkantys plaukai. Sutrinka skonis, ligonį pradeda erzinti įprasti kvapai, apima apatija, gyvenimas nebeteikia jokio džiaugsmo.

„Galutinei geležies stokos anemijos diagnostikai turi būti atliekamas kompleksinis – bendrasis kraujo, geležies kiekio kraujyje ir feritino – tyrimas, – patikino gydytojas Svajūnas Barakauskas. – Kitu atveju ligos gydymas gali būti gerokai uždelstas. Sumažėjusią hemoglobino koncentraciją bendrasis kraujo tyrimas parodo tik tuomet, kai organizmas būna išeikvojęs beveik visas geležies atsargas, o tai gali atsitikti ir po pusės metų nuo anemijos pradžios.“

Tvirtinama, kad žmonių, kuriems pradeda trūkti geležies, yra 2–3 kartus daugiau nei sergančiųjų jau išryškėjusia anemija. Didžiausios geležies stokos anemijos rizikos zonoje – merginos ir moterys, vaikai ir pagyvenę žmonės, aktyviai sportuojantys vyrai.

Anemija kupina paslapčių

Diagnozuoti vitamino B12 ir folio rūgšties stokos anemiją padeda homocisteino tyrimas. Homocisteino, vienos iš aminorūgščių, padaugėja, kai organizme trūksta šių vitaminų.

„Anemija užklumpa ne tik pritrūkus geležies ir vitaminų, bet ir netekus daugiau kraujo nei jo pagamina organizmas. Taip pat ji gali būti įvairių ligų – ginekologinių, onkologinių, skrandžio erozijos, dvylikapirštės žarnos, kepenų patologijos, vidinio kraujavimo – pasekmė. Labai svarbu išsiaiškinti tikrąsias mažakraujystės priežastis“, – aiškino gydytojas S.Barakauskas.

Anemijos atsiradimo priežastys mokslininkams dar kelia klausimų. Pavyzdžiui, daroma prielaida, kad kartais anemiją gali sukelti ir pats žmogaus imunitetas – geležies atsargos pradedamos „slėpti“ ląstelėse nuo ja besimaitinančių patogeninių mikrobų. Tokiu atveju, gydant geležies preparatais, ligonio savijauta iš pradžių pagerėja, o pagrindinė liga paskatinama vystytis dar greičiau.

Liaudiški būdai

Greičiausiai ir lengviausiai galima susidoroti su anemija vartojant maistą, kuriame gausu geležies. Maisto produktai, tokie kaip kiaušiniai, raudona mėsa, porai, špinatai, brokoliai ir salotos, turi daug geležies. Vitaminas C padeda organizmui geriau pasisavinti geležį. Taigi, savo maistą kasdien derindami su reikiamu kiekiu vaisių ir vitamino C, įveiksite anemiją.

Gydymo priemonė, dažnai siūloma gydytojų, – kasdien išgerti 1–2 geležies tabletes ir vartoti vitamino C turinčius maisto produktus, kurie padės pasisavinti geležį. Mažakraujystę padeda gydyti dilgėlių, žemuogių lapų arbata. Užsiplikykite kurios nors iš šių arbatų ir gerkite po pusę puodelio triskart per dieną prieš valgį. Anemiją veiksmingai gydo burokėlių, ridikų, spanguolių ir granatų sultys.

Daug geležies yra žemuogėse ir braškėse, šaltalankio, putino uogose, juoduosiuose serbentuose, mėlynėse.Venkite kavos ir arbatos. Kava ir arbata turi tanino, kuris trukdo pasisavinti geležį. Tyrimai rodo, kad pernelyg gausus arbatos vartojimas gali būti anemijos priežastis, nes arbata gali 95 proc. sumažinti geležies, gautos iš maisto, pasisavinimą.

Rekomenduojami video