Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pavasario palydovė - alergija

Pavasaris ir bundanti gamta džiugina ne visus. Šiuo metų laiku dažnai užklumpa civilizacijos rykšte vadinami negalavimai – alerginės ligos. Medikų teigimu, kenčiančiųjų nuo alergijos visame pasaulyje daugėja, ši liga kamuoja kas antrą europietį.

Žiedadulkių sezonas

Numatyti pavasarinės alergijos pradžią nėra sunku: jei žiema šalta, medžiai pražysta gana vėlai. Pastaruoju metu Lietuvoje įsivyravusios šiltos žiemos gerokai paankstino ir alergijos sezono pradžią, todėl nenuostabu, kad pirmuosius ligos požymius galite pajausti ir vasario pabaigoje. Ankstyvą pavasarį pradėję žydėti beržai ir lazdynai, vėliau – įvairūs krūmai, paskleidžia didžiausią pavasario alergenų šaltinį – žiedadulkes.

Alytiškė Sonata Giraitytė su nerimu laukia savo gimtadienio pavasarį, nes paprastai jį pasitinka paburkusia nosimi, čiaudėdama ir kosėdama. „Akys raudonos, niežti, gerklę nuolat kutena, galva sunki lyg kaladė, o vadinamoji sloga gali tęstis mėnesį ar ilgiau“, – pasakojo ji.

Sonata kenčia nuo vadinamosios šienligės, arba alerginio rinito, kurio dažniausi požymiai yra nosies paburkimas, pasunkėjęs kvėpavimas per nosį, čiaudulys, vandeninga sloga, akių niežėjimas. Aktyvus augalų žydėjimas taip pat gali pabloginti astma sergančių žmonių savijautą, gali padažnėti dusulio ir kosulio priepuoliai.

Atsargumo priemonės

Pasak gydytojos alergologės Algirdos Krisiukėnienės, pavasarį pasireiškiantis rinitas – alerginės kilmės nosies ir akių gleivinės uždegimas. „Alerginio rinito ir peršalimo slogos simptomai labai panašūs, – pripažino gydytoja. – Alerginiam rinitui būdingas pasikartojantis čiaudulys, nosies niežulys. Alergija gali paūmėti būnant lauke, kur yra žydinčių augalų, o grįžus namo alerginės slogos požymiai gali palengvėti ar net išnykti.“

Gydytojos alergologės teigimu, negydomas rinitas didina riziką susirgti astma. Anot jos, atsiradus pirmiesiems simptomams, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, atlikti visus reikalingus tyrimus, kurie padės nustatyti ne tik diagnozę, bet ir išsiaiškinti, kokioms žiedadulkėms žmogus yra alergiškas. Tuomet bus paskirtas tinkamas gydymas vaistais, malšinančiais alergijos požymius ir gleivinės uždegimą. Taip pat rekomenduotos priemonės, padedančios išvengti kontakto su simptomus lemiančiais alergenais.

Negydoma alergija gali sukelti sinusitą, konjunktyvitą ar bronchinę astmą. Kai kuriems pacientams alerginės reakcijos gali pasireikšti ir daug sunkesnėmis formomis: dusuliu, padažnėjusiu širdies plakimu, sąmonės netekimu, kartais įvyksta net ir klinikinė mirtis. Todėl sunerimus dėl sveikatos būklės visada reikėtų kreiptis į gydytoją.

Medikų teigimu, pavasarinių alergijų periodui derėtų pradėti ruoštis iš anksto. Dešimt dienų prieš pražystant augalams jau reikia pradėti vartoti tabletes, daryti inhaliacijas ar vartoti kitus vaistus.

Didžiausia žiedadulkių koncentracija būna nuo 5.00 iki 10.00 valandos, todėl nuo alergijos kenčiantiems žmonėms veiklą geriausia planuoti vakarėjant arba kai yra apsiniaukę, po lietaus. Specialistai pataria iš anksto pasidomėti, kada ir kokie augalai pradeda žydėti, ir imtis atsargumo priemonių.

Kaip sau padėti?

Venkite gausiai žydinčių vietovių, ypač saulėtą ir vėjuotą dieną.

Stiprinkite imunitetą. Kuo stipresnė žmogaus imuninė sistema, tuo lengviau įveikiami negalavimai. Paūmėjus alergijai, rekomenduojama vengti pervargimo, nemigos, įtampos ir streso, nenatūralaus ir sunkiai virškinamo maisto.

Venkite vabzdžių įgėlimo.

Vėdinkite namų, biuro patalpas, automobilį ne praverdami langus, o naudodami kondicionierių.

Grindis ir baldus valykite drėgnuoju būdu. Kasdien išsiurbkite kilimus, dažnai keiskite patalynę (rekomenduojama įsigyti geros kokybės patalynę, kurioje nesiveistų erkutės ir nesikauptų kiti alergenai).

Skalbinius džiovinkite uždaroje patalpoje, nes lauke jie kaups žiedadulkes, pelėsius, dulkes ir kitus alergenus.

Dažniau keiskite drabužius, plaukite plaukus, nes ant jų taip pat lieka žiedadulkių.

Dažniau plaukite rankas.

Nešiokite akinius. Jie apsaugos akis ne tik nuo žiedadulkių, bet ir nuo ultravioletinių spindulių spindulių poveikio. Dirbtinės ašaros ar akių lašai padės išplauti alergenus iš akių.

Nenaudokite kosmetikos priemonių, kuriose yra augalinės kilmės komponentų.

Į lauką eikite nevėjuotą dieną po lietaus, geriausia – antroje dienos pusėje. Apsisaugoti nuo žiedadulkių padės ir tam tikros priemonės, pavyzdžiui, medicininės kaukės.

Šienligės sezono metu vartokite daugiau vitamino C. Jis mažina histamino, sukeliančio alergines reakcijas, lygį kraujyje.

Jeigu vartojate vaistus nuo alergijos, griežtai laikykitės rekomendacijų. Jeigu vaistai nelabai veiksmingi, pasitarkite su gydytoju.

Natūralios priemonės šienligei įveikti

Dilgėlės. Šiuolaikinių tyrimų duomenimis, dilgėlės gali palengvinti šienligės simptomus. Rekomenduojama gerti dilgėlių arbatą.

Svogūnai. Manoma, kad cheminė medžiaga – kvercitinas – padeda išvengti sezoninės alergijos.

Ežiuolės. Ežiuolės preparatai aktyvina T limfocitų cirkuliavimą kraujyje, o tai užtikrina gerą imuninį atsaką, kuris susijęs su alergijomis.

Raudonieji dobilai. Šie augalai slopina astmos priepuolius, kuriuos dažnai išprovokuoja alergija. Patariama gerti raudonųjų dobilų arbatą.

Melisos ir ramunėlės. Sergantiesiems šienlige rekomenduojama kasdien išgerti 2–3 stiklines melisų arba ramunėlių arbatos.

Rugiagėlės. Jeigu alergija vargina akis, rekomenduojama įsilašinti rugiagėlių žiedų antpilo. Šaukštą rugiagėlių žiedų užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens, uždengti, palikti valandai pastovėti, tada nukošti.

Žalioji arbata. Ašarojančias akis ryte ir vakare patariama praplauti atvėsinta žaliąja arbata, pasaldinta medumi.

Šalpusniai. Sergantiesiems alergija patariama miegoti ant pagalvės, prikimštos ankstyvųjų šalpusnių lapų.

Gabalėlis ledo. Jei sudirginus žiedadulkėms pradėjote čiaudėti, į burną įsidėkite gabalėlį ledo ir lėtai sučiulpkite – čiaudulys kaipmat praeis.

 

Rekomenduojami video