Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Saule mėgaukimės atsakingai

Saulė gali ir gydyti, ir kenkti – šią paprastą tiesą įsisąmoninę žmonės gali išvengti daugelio bėdų. Dažnai būname taip pasiilgę šilumos, kad norime pirmaisiais spinduliais kuo ilgiau pasilepinti.

Jautriausi vaikai

Saulė skatina vitamino D gamybą, stiprina kraujo apytakos sistemą ir imunitetą, gerina savijautą, grūdina organizmą ir teikia daug kitų privalumų. Tačiau saulės spinduliai padaro ir žalos: sukelia odos senėjimą, nudegimus, skatina melanomos raidą. Ultravioletiniai spinduliai pažeidžia odos ląstelių genetinę medžiagą ir gali sukelti odos vėžį. Maždaug 90 proc. šios ligos atvejų priežastis – netinkama apsauga nuo saulės. Moksliniai tyrimai parodė, kad vėžio požymiai gali pasireikšti ir praėjus daug laiko po intensyvaus mėgavimosi saulės spinduliais.

Per ilgai pabuvus saulėje oda parausta, tampa jautri, patinsta, gali svaigti galva, dingti apetitas, pykinti, krėsti šaltis ar pakilti kūno temperatūra. Jei nudegimas stipresnis, gali susidaryti pūslių. Nustatyta, kad jautriausi saulės spinduliams yra kūdikiai ir maži vaikai, šviesiaplaukiai mėlynakiai žmonės, taip pat strazdanoti ar daug apgamų turintys vaikai ir suaugusieji. Tiesioginių saulės spindulių turėtų vengti vartojantieji medikamentus, kurie padidina jautrumą ultravioletiniams spinduliams.

Nepamiršti saiko

Dėl žemės atmosferos pokyčių kasmet didėja saulės radiacija, todėl saulės spinduliai tampa vis pavojingesni. Kaip reikėtų elgtis, kad po saulės vonių nesijaustumėte blogai? Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos ortopedas traumatologas ir nudegimų gydymo specialistas Jurijus Klebanovas patarė degintis protingai ir saikingai: nepiktnaudžiauti saule, atsiradus pirmiems nudegimo požymiams, tuojau pat išeiti iš paplūdimio. „Smarkiai nudegus saulėje, žūsta paviršinio odos sluoksnio ląstelės. Nudegimai gali būti pirmojo laipsnio (paraudimas) arba antrojo laipsnio (paraudimas ir pūslės), – pasakojo jis. – Pirmoji pagalba saulėje nudegusiam žmogui – kremai, turintys antiseptinių, minkštinančių savybių. “

Gydytojas patarė rinktis skausmą ir uždegimą mažinančius medikamentus. Vaistinėse yra pantenolio putų, kurios tinka naudoti nudegus saulėje, bet ne nuo terminio nudegimo. Be to, skausmą mažina įvairūs šiuolaikiniai jonizuoto sidabro preparatai, galima pasitepti kremu su bepantenu.

Geriausias paros laikas degintis – ankstyvas rytas arba vėlyva popietė. Prie saulės spindulių reikia pratintis palaipsniui, prieš deginantis išsitepti apsauginiu kremu, kurio saulės apsaugos faktorius ne mažesnis nei 30, neužsibūti paplūdimyje per ilgai. Vasaros laikotarpiu odai reikia daugiau drėgmės, todėl gerai varoti neriebų drėkinamąjį kremą.

Pakaks 20 minučių

Moksliniai tyrimai parodė, kad daugelis Lietuvos gyventojų vis dar nemoka veiksmingai gydyti saulės nudegimų. Pasak dermatologės Natalijos Jasaitienės, niežulį ir perštėjimą efektyviai mažina antihistamininiai vaistai ir tepalai. „Saugokitės preparatų, kurių sudėtyje yra anestetikų, pavyzdžiui, benzokaino, nes kai kuriais atvejais jie gali sudirginti odą. Nudegę saulėje, nesitepkite aliejaus pagrindu pagamintais kremais, nes gali užsikimšti poros, sutrikti normalus odos kvėpavimas ir atsirasti infekcija“, – teigė gydytoja.

Stipriau nudegusios odos skausmą galima sumažinti nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Skausmą mažina aukštos kokybės drėkinamieji kremai ir losjonai po deginimosi, turintys savo sudėtyje alavijo, alantoino ir kitų medžiagų nuo uždegimo.

Nudegimo saulėje skausmą malšina ir maudymasis drungname 26–28° C vandenyje, įpylus į vonią apie 200 g sodos. Po prausimosi odos nešluostykite, leiskite jai nudžiūti natūraliai. Gerkite kuo daugiau skysčių, stenkitės būti vėsesnėje patalpoje. Venkite produktų, kurių sudėtyje yra alkoholio, – jis gali dar labiau išsausinti odą. Jeigu oda pradeda luptis, naudokite drėkinamąsias priemones, turinčias vitamino E: tepkite bent kartą per dieną, sumažės niežulys ir noras lupinėti odą.

Jei nudegus saulėje susidarė pūslių, uždėkite ant jų marlės tvarstį. Netyčia pradūrus pūslę, reikia ją pabarstyti antiseptiku.Jokiu būdu nedėkite ant nudegusios odos ledo, netepkite vazelinu ar sviestu , nepradurkite susidariusių pūslių!

Gydytojos N. Jasaitienės teigimu, gydant sunkų nudegimą, gali būti naudojamas 1 proc. sidabro sulfadiazino kremas, bet juo nepatariama tepti veido. Stipriau nudegus, gali prireikti kelių dienų sisteminės steroidų terapijos kurso. „Gerkite daug negazuotų gėrimų, sulčių, arbatų, – siūlė ji. –Vaistinėse galite įsigyti specialių šaldomųjų purškiklių ar vaistų nuo alergijos.“

Specialistų teigimu, kad organizme pasigamintų pakankamas kiekis D vitamino, per dieną saulėje patartina pabūti apie 20 minučių, atidengus bent trečdalį kūno ploto.

boksas

Nudegimo simptomai:

– raudona, uždegimo pažeista, prisilietus šilta oda,

  • nežymus ar stiprus skausmas, patinimas,
  • pūslės, šaltkrėtis, karščiavimas,
  • pykinimas ir nuovargis.

Ką daryti nudegus odą?

Nudegus rekomenduojamas simptominis gydymas.

Savijautą pagerins šalti kompresai nudegimo vietoje, šaltas dušas.

Ant pažeistų vietų rekomenduojama tepti drėkinamuosius, raminamuosius losjonus, turinčius savo sudėtyje drėkiklių, pvz., alijošiaus.

Temperatūrą ir skausmą sumažins skausmą malšinantys, priešuždegiminių savybių turintys vaistai.

 

 

 

Rekomenduojami video