Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Stabdyti koronaviruso plitimą padeda mobilioji programėlė

Lietuvoje jau veikia koronaviruso (COVID-19) plitimui stabdyti skirta mobilioji programėlė „Korona Stop LT“. Jos tikslas – informuoti žmones, kad jie buvo arti koronavirusu (COVID-19) užsikrėtusių asmenų, ir padėti nutraukti viruso plitimo grandinę.

 Padeda nutraukti grandinę

Mobilioji programėlė „Korona Stop LT“, kaip praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, pasitelkdama savanoriškai naudotojų pateiktą informaciją, padeda nutraukti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimo grandinę. Ji įspėja šią programėlę įsidiegusį žmogų apie jo buvimą arti COVID-19 užsikrėtusių asmenų ir pateikia rekomendacijų, kaip elgtis toliau.

„Naudodamasis „Korona Stop LT“ programėle žmogus, sužinojęs, kad jo atliktas tyrimas dėl koronaviruso yra teigiamas, gali greitai įspėti arti jo anksčiau buvusius kitus programėlės naudotojus ir taip šie gali anksti sužinoti apie galimą užsikrėtimą bei imtis priemonių, kad apsaugotų save ir kitus. Pavyzdžiui, nevykti lankyti tėvų ar ligonių ir taip sąmoningai nutraukti viruso plitimo grandinę“, –paaiškino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Beata Bernadišienė.

Kuo daugiau – tuo veiksmingesnė

Kokios sąlygos reikalingos, kad mobilioji programėlė būtų veiksminga? Pirmiausia – kuo daugiau žmonių turi ją parsisiųsti į savo išmaniuosius telefonus ir savanoriškai pažymėti, jei užsikrėtė koronavirusu.

Tokio tipo programėlės naudojamos ir kitose Europos šalyse.

Iki lapkričio 16 dienos programėlę jau buvo spėję parsisiųsti per 83 tūkst. naudotojų – apie 3 proc. Lietuvos gyventojų.

Specialistų teigimu, apčiuopiamą rezultatą programėlė duotų tuomet, jeigu ja naudotųsi bent 60 proc. šalies gyventojų. Tiesa, kol kas nė viena Europos valstybė tokio rezultato nėra pasiekusi.

Lietuva dar šiemet planuoja prisijungti prie apsikeitimo duomenimis tinklo su kitomis Europos šalimis, todėl keliaujantieji užsienio šalyse taip pat galės būti informuojami apie galimai turėtą kontaktą su užsikrėtusiuoju koronaviruso infekcija.

Lietuvoje programėlė veikia lietuvių kalba, artimiausiu metu atsiras galimybė programėle naudotis ir anglų, rusų bei lenkų kalbomis.

Programėlę patikrino Nacionalinis kibernetinio saugumo centras, o veikimą koordinuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Kaip veikia programėlė

1.Gyventojai į savo mobiliuosius įrenginius parsisiunčia programėlę „Korona Stop LT“.Programėlę galima nemokamai atsisiųsti iš „AppStore“ arba „Google Play“ parduotuvių.

2.Telefonai, kuriuose įdiegta programėlė, naudodami „Bluetooth“ ryšį tarpusavyje keičiasi atsitiktine tvarka sugeneruotais duomenimis, kada, kokiu atstumu ir kiek laiko buvo vienas šalia kito. Tai vadinama artumo fiksavimu.

3.Kai koronaviruso infekcija nustatoma vienam iš programėlės naudotojų, jis pats savanoriškai gali paskelbti programėlėje, nepaviešindamas jokių asmens duomenų.

4.Tokiu būdu programėlės naudotojai, kurie per paskutines 14 dienų buvo šalia užsikrėtusiojo ilgiau nei 15 minučių mažesniu nei 2 metrų atstumu, gauna pranešimą apie galimą buvusį kontaktą.

5.Pranešimus apie sąlytį su užsikrėtusiuoju koronavirusu gavę programėlės naudotojai vadovaujasi programėlėje pateiktomis rekomendacijomis dėl tolesnių veiksmų.

Kas pranešė apie užsikrėtimą koronaviruso infekcija (COVID-19), nėra atskleidžiama. Neatskleidžiama ir jokia kita informacija, kuri leistų tiesiogiai identifikuoti užsikrėtusį COVID-19 asmenį.

IMG_2470

Kuo programėlė naudinga?

Koronavirusas, sukeliantis COVID-19 ligą, gali plisti be simptomų, todėl juo užsikrėtęs asmuo gali platinti ligą to nežinodamas. Tai reiškia, kad pasireiškus simptomams, virusas jau gali būti perduotas kitiems, o norint sustabdyti jo plitimą, simptomus jaučiantiems žmonėms nepakanka tiesiog likti namuose.

Naudodamasis „Korona Stop LT“ programėle, užsikrėtęs asmuo gali greitai įspėti arti jo buvusius kitus programėlės naudotojus. Taip programėlės naudotojai gali anksti sužinoti apie galimą užsikrėtimą ir imtis priemonių, kad apsaugotų save ir kitus.

Programėlė tik papildo, bet nepakeičia įprasto epidemiologų atliekamo darbo. Ji suteikia galimybę paprasčiau informuoti tuos, kurių užsikrėtęs COVID-19 asmuo nepažįsta arba apie kuriuos galėjo pamiršti.

Naudoti neprivaloma

Programėlės atsisiuntimas ir jos naudojimas yra visiškai savanoriškas. Ją naudoti nėra privaloma, tačiau rekomenduojama. Ji suteikia galimybę pranešti apie tai, jog užsikrėtėte COVID-19, ir įspėti kitus programėlės naudotojus, bei padeda nustatyti užsikrėtimo COVID-19 riziką.

Ar pranešti apie tai, jog užsikrėtėte COVID-19, ir įspėti programėlės naudotojus, kurie galėjo turėti sąlytį su Jumis per paskutiniąsias 14 dienų, sprendžiate tik Jūs patys. Jokios baudos už nesinaudojimą programėle nebus taikomos. Pradėti naudotis programėle, sustabdyti ir vėl atnaujinti jos naudojimą galite bet kuriuo metu.

Lietuvos naudotojams skirta programėle gali naudotis 16 metų ir vyresni asmenys. 16 metų ir vyresnių asmenų amžiaus apribojimas taikomas todėl, kad programėlė tvarko duomenis, kuriuos labai svarbu saugoti pagal Europos Sąjungos bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą.

Ką daryti gavus pranešimą

„Korona Stop LT“ programėlėje informacija apie užsikrėtimo COVID-19 riziką atnaujinama ne rečiau kaip kas 24 valandas. Faktinis laikas gali keliomis valandomis atsilikti nuo praėjusios dienos laiko.

Atnaujinimas tokiu intervalu vykdomas dėl programų kūrimo sąsajos apribojimų ir poreikio užtikrinti nuoseklumą tarp „iOS“ ir „Android“ operacinei sistemai skirtų „Korona Stop LT“ versijų.

Kadangi atsitiktiniai duomenų raktai keičiasi kas 10–20 minučių, šalia jūsų kasdien autobuse sėdintis asmuo negalėtų susieti Jūsų su atsitiktiniu raktu, net jei galimų tikrinamų atsitiktinių raktų sąrašas būtų matomas. Vienintelį kartą identifikuoti save turite, jei susirgote ir skambinate į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, kuris SMS žinute atsiunčia ligos atvejo patvirtinimo kodą. Šį anoniminį kodą įvedus programėlėje kiti programėlės naudotojai gauna pranešimą apie galimą riziką.

Jei į programėlę atėjo pranešimas, tai reiškia, kad tikriausiai buvote arti koronavirusu užsikrėtusio asmens. Tai nereiškia, kad tikrai susirgsite. Dabar svarbu likti namuose ir stebėti savo simptomus. Pvz., atsiradus sausam kosuliui, karščiavimui ar pasunkėjus kvėpavimui, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Papildoma informacija ir rekomendacijos bus pateiktos programėlėje.

Jei kyla klausimų

Kilus klausimų dėl „Korona Stop LT“ programėlės, galite kreiptis tel. 8 526 49676 (interneto svetainėje nvsc.lrv.lt nurodytu konsultavimo linijos darbo laiku) arba el. paštu konsultacijos@nvsc.lt.Skambučio kaina priklauso nuo Jūsų telefono paslaugų tiekėjo tarifų ar paslaugų plano.

Informacija apie programėlę skelbiama Lietuvos Respublikos Vyriausybės interneto svetainėje https://koronastop.lrv.lt.

Jeigu turėjote sąlytį su sergančiuoju COVID-19

Jei turėjote sąlytį, tai nereiškia, kad esate užsikrėtęs, tačiau šios tikimybės atmesti negalima. Kiekvienai užkrečiamajai ligai yra būdingas tam tikras inkubacinis periodas, t. y. laikotarpis nuo infekcinės ligos sukėlėjo patekimo į organizmą pradžios iki ligos simptomų atsiradimo.

Asmenys, kurie turėjo sąlytį su sergančiais koronavirusine infekcija (COVID-19), jei pasireiškė ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas), nedelsiant turi kreiptis į Karštąją koronaviruso liniją telefono numeriu 1808.

Registracija tyrimams į mobiliuosius patikros punktus jau kurį laiką pasiekiama ir internetu – 1808.lt.

Pateikę duomenis, laukite Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų, atliksiančių individualų rizikos vertinimą, skambučio.

Asmenys, kurie gavo patvirtinimą, kad jiems atliktas tyrimas PGR metodu (imant tepinėlį iš nosiaryklės) yra teigiamas, t. y. nustatytas koronavirusas, turi nedelsiant izoliuotis, nelaukdami specialistų skambučio, taip pat – informuoti asmenis, su kuriais pastaruoju metu bendravo, apie galimą riziką.

Dabartiniais duomenimis, COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) inkubacinio periodo trukmė gali būti iki 14 d.

 

Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

sam

Rekomenduojami video