Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vietinių kova su turistais: nuo uždarytų paplūdimių iki draudimo stovėti ant tilto

Draudimai stoviniuoti, lankytis populiariose vietose, lesinti balandžius, demonstruoti tatuiruotes su Budos atvaizdu, naudoti asmenukių lazdas ir daugybė kitų keistų taisyklių gali nustebinti net patyrusius keliautojus. Tad ko nedaryti keliaujant ir kaip keliauti nekenkiant aplinkai?

Pabandykite įsivaizduoti kelias dešimtis milijonų turistų mažame miestelyje: ekonominę naudą užgožia šiukšlės, aukštos maisto ir nuomos kainos, iš senamiesčio į tolimesnius rajonus išsikraustantys senieji miesto gyventojai, nuolatinis triukšmas, dėl įspūdingesnės asmenukės niokojami kultūros paveldo objektai. Arba kelis milijonus vienadienių turistų nedideliame paplūdimyje: kalnai išmesto plastiko, juos gabenančių valčių teršiamas vanduo, nykstantys gyvūnai ir augalai.

Šį sąrašą galima būtų tęsti, todėl prieš leisdamiesi į dar vieną kelionę, pamąstykite – ar tikrai norite stumdytis eilėse ir brautis per turistų minią. Jei visgi nuspęsite, kad be „privalomų pamatyti vietų“ būsimų atostogų neįsivaizduojate, nenustebkite susidūrę su įvairiomis taisyklėmis ir kurioziškais draudimais.

Stoviniuoti draudžiama

Draudimų turistams apstu visame pasaulyje – nuo ribojamo lankytojų skaičiaus iki specifinės aprangos. Tačiau pasitaiko ir keistesnių taisyklių. Pavyzdžiui, Graikijos istorinėse vietose ir archeologijos parkuose draudžiama avėti aukštakulnius batus, kad nebūtų naikinami originalūs grindiniai.

Šri Lankoje yra draudžiamos tatuiruotės, vaizduojančios Budą, ir fotografavimasis šalia Budos skulptūrų – už tokią nepagarbą vietinių tikėjimui galima susilaukti bausmės. Tuo tarpu Manalos kaime Indijoje prieš metus duris užvėrė visos turistams skirtos nakvynės vietos, nes joms ėmė priešintis vietos žynys ir bendruomenės nariai.

Bene garsiausias šių metų draudimas turistams – lankytis Maya paplūdimyje, kurį išgarsino Leonardo Di Caprio filme „Paplūdimys“. Paplūdimys dėl nevaldomo turistų kiekio ir jų padarytos žalos aplinkai liks uždarytas iki lapkričio mėnesio. Šiais metais turistai negalės apsilankyti ir Boracay paplūdimyje Filipinuose.

Tailande buvo uždrausta rūkyti 24 žymiausiuose paplūdimiuose, stengiantis apsaugoti pakrančių ekosistemą nuo daugybės išmetamų nuorūkų. Nepaisantys draudimo vietiniai ir turistai gali būti baudžiami piniginėmis baudomis ar net kalėjimu.

Visgi draudimų rekordininke galima laikyti Italiją. Venecijoje draudžiama šerti balandžius Šv. Morkaus aikštėje, stoviniuoti ant tiltų ir siaurose gatvelėse, sėdėti ir valgyti ant bažnyčių laiptų, šulinių ir paminklų postamentų, maudytis kanaluose, leisti vaikams atlikti gamtinius reikalus į kanalus. Taip pat draudžiama eiti į kiemus ir laiptines, jei jie nepriklauso muziejams ar kitoms viešoms vietoms. Romoje prisėsti ant laiptų taip pat pavyks ne visur. O netoli Venecijos esančios Eraklėjos paplūdimyje negalima statyti smėlio pilių.

Kaprio saloje draudžiama avėti triukšmą keliančius batus. Apulijos regiono mieste Galipolyje viešbučių savininkai turi teisę iškraustyti nepagarbiai besielgiančius turistus. Kai kuriuose šio regiono paplūdimiuose turistai yra stebimi ir perspėjami dėl keliamo per didelio triukšmo, kuris gali trukdyti kiaušinius padėjusiems jūriniams vėžliams, o stovyklaujantys ne tam skirtose vietose bus be gailesčio baudžiami piniginėmis baudomis.

Draugiški vietiniams ir aplinkai

Keliaudami prisiminkite, kad esate „svečiuose“, todėl gerbkite vietinių papročius, kultūrą ir taisykles. Taip pat galite prisidėti prie aplinkos tausojimo – tereikia laikytis kelių paprastų taisyklių.

Pirmiausia, kai tai įmanoma, vietoj kelionės lėktuvu rinkitės kitą transporto priemonę. Šiuo metu pasaulyje populiarėja „lėtasis turizmas“ ir kelionės traukiniais. Keliaudami tokiu būdu ne tik turėsite galimybę iš arčiau pažinti vietovę, jos kultūrą ir žmones, bet ir mažiau teršite atmosferą.

Kartais vietinių gyventojų piktinimasis turistais gali atrodyti nepagrįstas – juk keliaudami žmonės leidžia pinigus, tad vietinių gyventojų gerovė turėtų augti. Visgi dažnai taip nėra – iš turizmo gautos pajamos atsiduria mažumos sąskaitose, o vietos bendruomenės kenčia nuo augančių kainų ir minios turistų.

Prisidėti prie tikrosios vietinės ekonomikos galite pirkdami suvenyrus iš amatininkų, apsistodami šeimoms priklausančiuose svečių namuose, valgydami vietinių įkurtuose restoranuose. Tiesa, būkite atidūs ir nepirkite suvenyrų, pagamintų iš draudžiamų medžiagų, pavyzdžiui, vėžlio kiauto ar dramblio kaulo. Mažiau išsivysčiusiose šalyse neduokite pinigų ar daiktų vaikams, bet geriau paaukokite patikimai nevyriausybinei organizacijai.

Prie vietinės ekonomikos galima priskirti kelionių organizatorius ir gidus. Jei planuojate pasinaudoti jų paslaugomis, prieš leisdamiesi į kelionę pasidomėkite jų darbo ir etikos principais. Svarbiausia, kad siūlomos pramogos nekenktų gamtai ir gyvūnams (pavyzdžiui, primygtinai rekomenduojama nejodinėti drambliais, nes šiuo gyvūnus varovai muša, riboja poilsio valandas ir kitaip kankina), architektūros paveldui ir t. t.

Labai daug kalbama apie plastiko naudojimo mažinimą buityje. Mažinkite jo naudojimą ir keliaudami – rinkitės stiklinius butelius vandeniui ar daugkartines gertuves, o į lagaminą įsimetę 1–2 medžiaginius maišelius juos panaudokite užsukę į maisto prekių parduotuvę ar turgų.

Prisiminkite, kad kuo atidesni aplinkai būsite, tuo draugiškesni ir paslaugesni bus vietiniai.

Rekomenduojami video