Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
A. Palionis – prieš javų purškimą chemikalais su glifosatu

Lietuvoje kol kas nebus skubama uždrausti chemikalų, kurių sudėtyje yra prieštaringai vertinamo herbicido glifosato, dar žinomo kaip raundapas, sako paskirtasis žemės ūkio ministras. Tačiau Andrius Palionis teigia pritariantis, kad šiais chemikalais nebūtų purškiami javai.

Pasak jo, šių preparatų būtų atsisakoma greičiau, jeigu atsirastų alternatyvų.

„Nieko blogo nematau, jeigu tai naudojama ne ant grūdinių kultūrų. Didžiausia problema naudojant šį preparatą, kada purškiami patys javai. Pritarčiau tam, kad javai nebūtų purškiami prieš brandinimą“, – antradienį Seime sakė A. Palionis.

Pasak jo, kol kas nėra kitų chemikalų, kurie pakeistų šį herbicidą. „Jeigu tos alternatyvos atsirastų greičiau, tai tada sutikčiau, kad uždraustume purškimą grūdų šituo herbicidu anksčiau“, – žadėjo A. Palionis. Konservatorius Arvydas Anušauskas klausė, ar A. Palionis remia, kad naudoti preparatą būtų uždrausta greičiau: „JAV apie jį kalbama kaip apie vėžio sukėlėją“, – teigė jis. Europos Komisija 2017 metų rudenį numatė, kad glifosatas Europos Sąjungos (ES) bendrijoje nebebus naudojamas nuo 2023 metų.

Tam pritarė ir Lietuva.  Tačiau ES paliko teisę valstybėms narėms pačioms nuspręsti, ar jos nori glifosato naudojimo apribojimus nacionaliniu lygmeniu taikyti anksčiau. Glifosatą sukūrė ir 1974 metais pardavinėti pradėjo JAV chemijos bendrovė „Monsanto“, herbicidą pavadinusi „Roundup“. Ją pernai įsigijo Vokietijos chemijos ir farmacijos gigantas „Bayer“. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimas parodė, kad glifosatas gali sukelti vėžį, bet vėliau atlikti tyrimai ne visada tai patvirtindavo.

Rekomenduojami video