Bendrovės nuotr.

Per pirmąjį rudens mėnesį ūkiuose netrūksta darbų. Lietuvos klimato specifinės sąlygos (trumpas šiltasis vegetacinis periodas), kai augalų derliaus nuėmimo periodas labai dažnai sutampa su žiemkenčių sėjos pradžios optimaliu laiku, labai apsunkina atlikti visus darbus geriausiais terminais. Nespėjus tinkamu laiku pasėti žiemkenčių, mažėja būsimas pasėlių produktyvumas. Tačiau šių išskirtinių metų (oro sąlygų atžvilgiu) rudenį yra visos sąlygos sėjos ir pasėlių priežiūros darbus atlikti nevėluojant. Dabartiniu metu svarbiausi augalininkystės darbai – paruošti kviečių sėklas sėjai ir sėja, sudygusių rapsų ir javų pasėlių priežiūra.

Sąlygos palankios laiku ir kokybiškai atlikti darbus

Žieminių javų, kaip pagrindinių žieminių rapsų priešsėlių, pjūtis įprastai prasideda tik rugpjūčio pirmąjį dešimtadienį. Tai yra tada, kai prasideda žieminių rapsų, o vėliau – ir hibridinių veislių žieminių javų sėjos optimalus laikas. Dažnai minėtų rūšių augalų sėja vėluoja dėl ūkių nesugebėjimo laiku nupjauti (iškulti) priešsėlinius augalus ir paruošti dirvas sėjai.

Be to, žieminių kviečių sėjos optimalus laikas beveik visiškai sutampa su žieminių rapsų ir hibridinių veislių žieminių javų pasėlių priežiūros pirmąja stadija, bulvių ir cukrinių runkelių paruošimu kasti ir kitais darbais. „Neįmanoma visko atlikti vienu metu, todėl skubant nukenčia darbų kokybė“, – teigia Aleksandro Stulginskio universiteto profesorius emeritas Albinas Šiuliauskas.

Šiltėjant klimatui, pasak profesoriaus, keičiasi ne tik metų periodų (pavasaris, vasara, ruduo ir žiema) orų sąlygos, bet ir jų pradžios bei pabaigos datos. Kartu kinta ir augalų augimo bei vystymosi specifika ir faktinės datos. „Dažnai tai padeda mums kokybiškiau ir optimaliu laiku atlikti būtinus darbus. Akivaizdus pavyzdys yra šie metai: dėl aukštesnės oro temperatūros ir mažesnio kritulių kiekio žiemkenčiai ir vasarojus subrendo net 10–14 dienų anksčiau daugiamečių parametrų. O rapsus ir javus kulti baigėme net 2–3 savaitėmis anksčiau. Tai buvo pagrindinė priežastis, kodėl iki rugsėjo vidurio suspėjome iškulti visus javus ir rapsus, pasėti žieminius rapsus, hibridinių veislių žieminius javus, paruošti beveik visas dirvas bei paskleisti trąšas kitų rūšių žieminių javų sėjai ir netgi pasėti didžiąją dalį rugių bei kvietrugių. Nemažai ūkių jau įpusėjo sėti ir linijinės selekcijos veislių žieminius kviečius. Tokia gera situacija sunkiai įsivaizduojama įprastais metais“, – sako A.Šiuliauskas.

Kviečių sėklų ruošimas ir sėja

Siekiant suformuoti produktyvius žieminių kviečių pasėlius, vienas pirmųjų svarbių darbų yra pasirinkti tinkamas veisles ir kokybiškas sėklas. Dalį laukų ūkiai apsėja savomis paruoštomis sėklomis. „Renkantis sėkloms beicą, svarbu atkreipti dėmesį, kad jo sudėtyje būtų tik beicams naudojamos veikliosios medžiagos ir nebūtų tų pačių veikliųjų medžiagų fungiciduose, kuriuos vėliau naudojame augalų apsaugai nuo įvairių ligų. Patikimai apsaugo nuo su sėkla ir per dirvą plintančių ligų daugelio išbandytas ir jau pamėgtas beicas Celest Trio (1,5–2 l tonai sėklų). Ruošiant sėklas ūkio sąlygomis, rekomenduojama naudoti didesnę šio beico normą“, – pataria AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir mikroelementų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius.

Siekiant aukšto sėklos lauko daigumo ir didelės sėklų dygimo energijos, ruošiant sėklas, prie beico specialistas rekomenduoja pridėti specialiai sėkloms beicuoti skirto produkto Seednergy (1–2 l tonai sėklų).

„Daugeliu bandymų įrodyta, kad naudojant Seednergy gaunamas nemažas vidutinis derliaus (iš hektaro) priedas: žieminių kviečių pasėliuose – 410 kg, vasarinių miežių – 540 kg. Tad ši nedidelė investicija užtikrina aukštą grąžą“, – sako A.Lukoševičius.

likjfh

Specialiai subalansuotos įvairių augalų sėkloms apdoroti trąšos Seednergy padeda sėkloms greičiau sudygti ir geriau įsišaknyti, paskatina daigų augimą ir vystymąsi, padeda javams greičiau krūmytis, padidina jaunų augalų atsparumą nepalankioms augimo sąlygoms. Jų sudėtyje yra fosforo, kalio, magnio ir cinko. O tai skatina intensyvesnį augalų šaknų vystymąsi ir padeda išvengti galimo minimumo dėsnio pasireiškimo tiek sėkloms dygstant, tiek pirminio augimo metu. Šį preparatą galima naudoti ir su kitų rūšių beicais.

Kiekvienas ūkis dalį laukų turėtų užsėti naujų veislių sertifikuotomis sėklomis, išsiskiriančiomis žiemkentiškumu, atsparumu ligoms ir nepalankioms augimo sąlygoms bei pasižyminčiomis ypač aukštu derlingumu: Etana, KWS Emil, Balitus. Pirmiausia šias sėklas vertėtų skirti aukšto našumo dirvoms ir pasėliams, auginamiems laikantis didesnio intensyvumo technologijų.

Profesorius A.Šiuliauskas pataria rugsėjo viduryje nelėtinti žieminių javų sėjos tempo: pirmiausia turėtų būti apsėjami sėkliniai pasėlių laukai, o paskui apsėjami aukštesnio našumo žemių laukai, nes vėluojant sėją šiose dirvose patiriami didesni būsimo pasėlių derlingumo nuostoliai. Siekiant, kad augalai geriau peržiemotų, reikėtų vengti seklios sėjos. Jei sėjos metu dirvos sausokos, pasėjus dirva privoluojama. Svarbu jokiu būdu nepažeisti sėjos laiko, sėklų normų, sėklų įterpimo į dirvą gylio ir pirminės pasėlių priežiūros rekomendacijų.

Herbicidai žieminių javų pasėliams

Vienas svarbių darbų po žieminių javų sėjos – išnaikinti herbicidais rudenį dygstančias piktžoles ir priešsėlio pabiras. Nesunaikintos piktžolės konkuruoja su javais, todėl augalai tampa silpnesni, prasčiau žiemoja, mažėja būsimo derlingumo potencialas.

„Sėjant žieminius kviečius, dažniausiai dirvoje pakanka drėgmės, todėl labai gerų rezultatų sulaukiama iš karto po augalų sėjos panaudojus dirvinio veikimo herbicidą Boxer (2 l į ha). Jei oro sąlygos būna palankios žieminiams kviečiams sėti, dažniausiai jos būna palankios ir dirviniam herbicidui veikti. Herbicidas Boxer gerai naikina rapsų pabiras, vienaskiltes ir dviskiltes piktžoles“, – pataria A.Lukoševičius.

Jei nėra galimybės panaudoti dirvinio veikimo herbicido, galima purkšti herbicidus augalams sudygus. Populiariausias herbicidas šiuo tarpsniu yra Legacy Pro (2,0 l į ha). Herbicidas, naudojamas javams esant nuo 1 iki 3 lapelių tarpsnio, naikina tiek vienaskiltes, tiek ir dviskiltes piktžoles bei rapsų pabiras. Legacy Pro turi ir dirvinį veikimą – iki 8 savaičių apsaugo ir nuo vėliau dygstančių piktžolių.

Jei pasėlyje nėra išplitusių smilguolių, galima rinktis tik rapsų pabiras ir dviskiltes piktžoles naikinantį herbicidą Ergon (15 g į ha) + paviršiaus aktyvioji medžiaga Sito Plius (0,1 l į ha), kuris naudojamas nuo 3 lapelių tarpsnio. Ypač svarbu neleisti pasėliuose peraugti rapsų pabiroms, nes dėl konkurencijos javai būna silpnesni, blogiau žiemoja.

Padeda javams geriau pasiruošti žiemojimui

Siekiant, kad žieminiai kviečiai sukauptų daug sausųjų medžiagų ir gerai žiemotų, pasėliuose krūmijimosi pradžioje turi būti panaudoti mikroelementai: Actiflow MCZ (1 l į ha) + Microfert (1 l į ha) + Yelia NPK (2-5 kg į ha) arba Oligo Brava (1 l į ha) + Microfert (1 l į ha) + Starmax Mn (1–2 l į ha).

Skurdesnėse dirvose po augalų sėjos kartu su herbicidu A.Lukoševičius rekomenduoja panaudoti huminių ir fulvinių rūgščių produktą Iperen Humic (2-5 l į ha), kuris pagerina dirvos struktūrą, neleidžia išsiplauti mineralinėms medžiagoms, padidina maisto medžiagų prisotinimą viršutiniame dirvos sluoksnyje ir jų prieinamumą augalams, suaktyvina augalų šaknų vystymąsi.

Kodėl svarbu sureguliuoti žieminių rapsų augimą

Rugsėjį tęsiasi žieminių rapsų pasėlių priežiūros darbai. Anksti sėti žieminiai rapsai mėnesio viduryje jau būna pasiekę 4-6 lapelių tarpsnį. Tokios vystymosi fazės augalai turi būti nupurkšti augimo reguliatoriaus ir mikroelementų tirpalu. Galima rinktis naujausią augimo reguliatorių Caryx (0,7–1,4 l į ha) arba jau seniai žinomą fungicidą-augimo reguliatorių Juventus (0,5–0,7 l į ha).

„Šiuo metu Lietuvoje turime tik vieną registruotą tikrą augimo reguliatorių žieminių rapsų pasėliuose, kuris veikia žymiai efektyviau už augimą reguliuojantį poveikį turinčius fungicidus. Todėl rekomenduojame rinktis ypač efektyvų augimo reguliatorių Caryx, kuris apsaugo augalus nuo ligų ir gerai veikia net esant žemai temperatūrai.

Caryx sustabdo augalų augimo kūgelio tįsimą, visa jo energija skiriama šaknų sistemai stiprinti, todėl augalai būna masyvesni, stipresni ir kur kas sveikesni.

Dar pirmaisiais Caryx registravimo metais šis produktas buvo tiriamas gamybiniuose bandymuose Panevėžio r. Žibartonių ŽŪB. Augimo reguliatoriumi Caryx apipurkštame plote augalų šaknų masė buvo apie 40 proc. didesnė, o augalų lapai ir augimo kūgelis labiau prisispaudę prie žemės, palyginti su augalais, kurie buvo apipurkšti to meto efektyviausiu fungicidu-augimo reguliatoriumi. Dėl gerokai stipresnės šaknų sistemos augalai buvo labiau aprūpinti maisto medžiagomis ir sveikesni. Todėl ir rekomenduojame rinktis pažangiausią augimo reguliatorių Caryx, kuris naudojamas nuo 4 lapelių tarpsnio“, – pataria A.Lukoševičius.

Siekiant, kad rapsai intensyviai vystytųsi, suformuotų daug šoninių pumpurų ir sėkmingai pasiruoštų žiemojimui, kartu su augimo reguliatoriumi turi būti panaudojami ir mikroelementai, skatinantys sausųjų medžiagų kaupimąsi augale. Rekomenduojama pasėlius nupurkšti boro ir mikroelementų kompleksu: Oligo Boron (1,0-1,5 l į ha) + Oligo Ranau (0,5-1,0 l į ha) + Yelia NPK (2–5 kg į ha).

Išvengę didesnių klaidų prižiūrėdamis žiemkenčių pasėlius dar iki rudens pabaigos išauginsime gerai išsivysčiusius bei aukšto žiemkentiškumo augalus. Sveiki ir gerai peržiemoję augalai yra stiprus pamatas aukštam pasėlių derlingumui formuoti.