Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Avininkai iš Lietuvos išaugo, iki eksporto neužaugo

Avių skaičius šalyje sparčiai didėja, tačiau jų augintojų optimizmas pelningai dirbti šioje srityje blėsta dėl menkos avienos paklausos. Veislei jų taip pat nuperkama nedaug. Vangiai sekasi realizuoti ir avių vilną, o avikailiai mūsų šalyje apskritai niekam nereikalingi. Kol kas lengviau sekasi tiems, kurie augina kokybiškus gyvūnus ir juos brangiau nei mokama vietos rinkoje parduoda eksportui.

Gelbsti eksportas

Lietuvos avių augintojų asociacijos (LAAA) vadovo Žilvino Augustinavičiaus teigimu, avių realizacija kol kas vyksta stichiškai. Norint uždirbti daugiau, stengiamasi avis eksportuoti į užsienį. Pernai eksportui skirtų avių supirkimo kainos buvo aukštesnės nei 2015-aisiais. Už gyvo svorio ėriukus, sveriančius 35–50 kg, buvo mokama 1,6–1,8 euro už kg. „Kaina nepriklauso nuo veislės. Svarbu, kad ėriukai atitiktų pirkėjų keliamus kokybės reikalavimus“, – teigė Ž.Augustinavičius. LAAA vadovas mano, kad avių eksportas vyktų sklandžiau, jei asociacija turėtų savo gyvulių surinkimo punktą. Kol jo nėra, smulkieji augintojai tenkinasi vietinėje rinkoje siūlomomis mažesnėmis kainomis. Už kilogramą gyvojo svorio perpirkėjai moka 1,2 euro. Avių vilną asociacijos nariai realizuoja ir Lietuvoje, ir Lenkijoje. Kaina priklauso nuo kiekio, kokybės ir kitų veiksnių. Ji svyruoja nuo 0,40 euro. iki 0,90 euro už kilogramą.

Veislinių nebereikia

Kristina ir Jūris Milišiūnai Biržų rajone avininkyste užsiima jau 25 metus. Anot jų, pernai buvo labai prasti metai: veislinių gyvulių buvo parduota mažiausiai, mėsos paklausa išaugo tik prieš šventes. „Veislinių avių perkama daug mažiau, tai pastebėjome ne tik mes, bet ir kiti augintojai“, – sakė Kristina. Ji įvardijo galimas šio sąstingio priežastis: valdžios kaita ir nestabilumas žemės ūkyje, sudėtinga realizacija. K.Milišiūnienės manymu, ūkininkai delsia investuoti į veislines avis, nes dar nėra apsisprendę, kurioje srityje pelningiausia dirbti. Pasak Kristinos, veislinės avys kainuoja brangiau nei avys, auginamos mėsai, kaina priklauso ir nuo amžiaus bei veislės. Už veislinę avį prašoma nuo 100 iki 200 eurų. Pašnekovė pabrėžė, kad užsienyje už veislinius avinus tenka pakloti 500–600 eurų. Tačiau Lietuvoje apie tokią sumą lieka tik pasvajoti.

Šiandien avies vilna kainuoja tiek pat, kiek ir jos nukirpimas. Redakcijos archyvo nuotr.

Sumažėjo pardavimų

UAB „Šeduvos avininkystė“, užsiimančioje Lietuvos juodgalvių avių genetinio fondo išsaugojimu ir veislinio prieauglio pardavimu, taip pat vyrauja štilis. Šios bendrovės direktorius Rimantas Kairys pasakojo, kad ankstesniais metais jie parduodavo apie 250 avyčių ir 40–50 avinukų. Tačiau 2016-aisiais pardavimų skaičius sumažėjo per pusę. Interesantai beveik nebesidomi ir avių auginimu bei jų priežiūra. R.Kairio manymu, pagrindinė priežastis – perpildyta rinka. „Juk šiuo metu šalyje auginama daugiau nei 180 tūkst. avių, tarp jų – 49 tūkst. Lietuvos juodgalvių. Kita priežastis – neveislinių avių, tinkamų mėsai, auginimas ir kryžminimas“, – įvardijo R.Kairys. Bendrovės direktorius pabrėžė, kad aviena Lietuvoje nėra populiari: remiantis statistikos duomenimis, vienas mūsų šalies gyventojas per metus suvartoja 300 g avienos (palyginkime – ispanai suvalgo per metus 7 kg avienos). Todėl mėsos realizavimas vidaus rinkoje sunkiai skinasi kelią. Pasak R.Kairio, mūsų šalyje sudėtinga realizuoti ir avių vilną. Už Lietuvos juodgalvių avių vilnos kilogramą mokama po 0,35 euro. Ši kaina nepadengia avies nukirpimo išlaidų. Lenkijoje kilogramas vilnos superkamas po 0,70–0,80 euro.

Sugeba parduoti

Molėtų rajone ūkininkaujantis Giedrius Prakapavičius savo ūkyje jau atsisakė mėsinių avių ir ėmė koncentruotis į pieninę avininkystę bei ožkininkystę. „Šalyje daugėja avių augintojų ir gyvulių. Todėl atsiranda tokių, kurie „pjauna“ avininkystės šaką, numušinėja pardavimo kainas. Dėl šios priežasties ne tik stringa realizacija, bet ir pinga produkcija“, – savo nuomonę išsakė avių ūkio šeimininkas. G.Prakapavičius prisipažino, kad jam niekada nekilo problemų dėl realizacijos. Jo manymu, labai daug priklauso nuo žmogaus sugebėjimo parduoti. „Prieš dešimt metų manęs vienas latvis klausė, kaip aš avis pardavinėju. Aš atsakiau, kad paprastai – tiesiog paimu ir parduodu. Praėjus penkeriems metams, jis manęs ir vėl klausia, gal aš žinau, kur jis galėtų triušius realizuoti“, – juokėsi Molėtų rajono ūkininkas. Pavieniams augintojams, norintiems sėkmingiau realizuoti savo produkciją, G.Prakapavičius patarė burtis į kooperatyvus ar bendroves. Pastaruoju metus jis savo produkciją realizuoja per kooperatyvą „Avininkas“.

Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Gyvulininkystės skyriaus vyriausiasis specialistas Gediminas Vagonis pastebėjo, kad avininkystės sektoriuje juntamas pakilimas, tačiau produkcijos realizacijos srityje, deja,  vyrauja sąstingis. Pasak G.Vagonio, didelį kiekį avienos pasiryžę nupirkti vokiečiai, tačiau pavieniai augintojai šiuo metu negali patenkinti jų poreikių. „Norėdami pastoviai tiekti avieną, augintojai turėtų kooperuotis arba dirbti per LAAA. Šioje srityje būtinas susitelktas ir kryptingas darbas“, – teigė vyriausiasis specialistas.

Būtinos skerdyklos

Juodsnukis

Vidas Juodsnukis,

Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos vadovas

Norint paspartinti avienos mėsos realizaciją, būtina sutvarkyti skerdimo klausimus. Dabar augintojai, norintys parduoti skerdeną turguje, privalo gyvulį vežti į skerdyklą. O tai augintojui nenaudinga, nes prisideda nuvežimo ir skerdimo išlaidos. Šį klausimą mes jau gvildenome su naujuoju žemės ūkio ministru, užsiminėme apie mobiliąsias skerdyklas. Mobiliosios skerdyklos būtų labai naudingos ūkininkams. Man teko lankytis Škotijoje, kurioje viskas idealiai sutvarkyta. Iš ūkio iškeliauja ne tik mėsa, bet ir kailiai, net kanopos. Avių augintojams labai gelbsti mobiliosios skerdyklos, atvažiuojančios tiesiai į ūkį. Manau, jei Lietuvos ūkininkams būtų teikiama ši paslauga, mėsos pardavimai išaugtų.

Avių skaičius

Metai vnt.

2012         60400

2013         82752

2014         99637

2015         123909

2016         147073

 

Supirkimo kaina Eur/t

Metai

2012         1660,5

2013         1622

2014         1579,1

2015         1409.6

 

Statistikos departamentas

Rekomenduojami video