Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bakteriniai preparatai augalininkystėje – kuo jie svarbūs derliui?

Per paskutinius 20 metų Lietuvos ūkiai labai keitėsi: dabar juose sutinkama pažangi technika, taikomos naujausios ūkio valdymo programos, pastatytos grūdų džiovyklos bei jų sandėliavimo bokštai. Sėjamos kruopščiai atrinktos aukščiausio derliaus potencialo augalų veislės, o jų priežiūrai naudojamos efektyviausios auginimo technologijos. Pasitelkiami ir augalų apsaugos, NPK trąšų, mikroelementinių trąšų produktai. Visa tai turėtų padėti siekti aukščiausių derliaus rezultatų, tačiau itin nualintas dirvožemis to neleidžia padaryti. Kviečiame susipažinti, kaip mikroorganizmų pagalba galime to išvengti.

Kaip išvengti dirvožemio alinimo?

Naudojamas intensyvus žemės dirbimas, auginamos tik kelios pelningiausios augalų rūšys, jų atsėliavimas, paliekamas juodasis pūdymas arba augalais neuždengti laukai po derliaus nuėmimo iki sekančių augalų sėjos – vieni iš pagrindinių dirvožemio alinimo veiksnių. Tuomet jame sumažėja įvairių mikroorganizmų, humuso kiekis, blogėja drėgmės režimas ir mineralinių medžiagų prieinamumas augalams.

Siekiant ilgalaikės sėkmės ūkininkaujant privaloma skirti didesnį dėmesį dirvožemio išsaugojimui. Tam būtina į sėjomainą įtraukti daugiau dirvožemį gerinančių augalų (pupinių, žolių), naudoti organines trąšas. Kad būtų išvengta erozijos ir mineralinių medžiagų išplovimo į gilesnius sluoksnius, auginti tarpinius ir posėlinius. O naudojant azoto stabilizatorius skystame mėšle (srutose) Vizura ir laistant KAS Limus Clear, sumažinami azoto nuostoliai dėl išgaravimo ir išplovimo. Taip augalams sukuriamos palankesnės augimo sąlygos. Svarbu nepamiršti ir nukalkinti rūgščias dirvas.

image_2_56953084

Dirvožemyje esančios bakterijos – kuo jos naudingos?

Kiekviename grame dirvos yra milijardai bakterijų, nuo kurių priklauso čia vykstantys svarbiausi procesai. Jos turi įtakos augalų gebėjimui iš dirvožemių pasisavinti mineralines maisto medžiagas ir sėkmingai augti bei vystytis. Jų dėka vyksta organinių medžiagų mineralizacija, humuso formavimasis, įvairių biologiškai aktyvių medžiagų, fermentų, hormonų, stimuliatorių gamyba simbiozėje su augalų šaknimis, taip pat antibiotikų ir kitų fermentų, slopinančių patogenų veiklą, išskyrimas.

Bakterijos yra dirvožemio gyvybės šaltinis, sukuriantis palankią aplinką gyventi stambesniems mikroorganizmams ir augalams. Nualintame dirvožemyje mažėja bakterijų aktyvumas – tai apsunkina augimo sąlygas augalams. Norint to išvengti, pasitelkiami mikrobiologiniai (bakterijų) produktai, kurie stiprina augalų imunitetą, didina šaknų masę, leidžia geriau pasisavinti maisto medžiagas ir suaktyvina fotosintezę.

Dirvožemio būklei įvertinti ir gerinti – įvairūs bakterijų tyrimai

Visame pasaulyje intensyviai tiriamas dirvožemis ir atliekama gausybė bandymų su bakterijomis – taip atrasti didžiausią naudą dirvožemiui ir augalų augimui duodančių bakterijų kamienai. Todėl šiandien galima į dirvožemį įterpti specialias baterijas, o padidinus jų koncentraciją, pasiekti aiškiai matomą naudą dirvožemiui ir augalų augimui.

Efektyviausiai dirvoje veikiančių bakterijų tyrimus nuolat vykdo ir Lietuvoje veikianti UAB „Bioversija“. Įdomu tai, kad šios įmonės atstovai išskyrė efektyviausias bakterijas iš Lietuvos dirvožemio, o naudodami pažangias technologijas jas padaugina bei paruošia pilnai išbaigtus bakterijų produktus. Dabar ji drauge su AB „Linas Agro“ šalies ūkininkams siūlo net šešis preparatus skirtus naudoti žemės ūkyje, kur susiduriama su dirvos problemomis ir siekiama ilgalaikio gerinimo. Tam, kad būtų galima pasiekti geriausių rezultatų net esant labai specifinėms sąlygoms, siūlomi dviejų rūšių produktai: sporinės kilmės ir gyvi mikroorganizmai.

Sporinės kilmės mikroorganizmai – ilgesnio galiojimo

Šie mikroorganizmai pasižymi ypatingai dideliu atsparumu nepalankiam atmosferos poveikiui, įskaitant saulės spinduliuotę bei kontaktą su cheminėmis medžiagomis. Sporinių mikroorganizmų preparatai yra skirti tiek sėklų apvėlimui (galima derinti su sėklų beicavimu), tiek pasėlių purškimui, augalams sudygus. Naudojama norma: 100 ml ha-1 ir toks pat kiekis vienai tonai sėklų apvelti:

BIOMAS GROW – skirtas fiksuoti iš aplinkos azotą (20-35 kg ha-1), kaupti jį dirvožemyje ir netirpų fosforą paversti augalui prieinama forma. Iš pirmo žvilgsnio – tai mažas kiekis, bet jo pakanka 0,5-0,9 t ha-1 miglinių javų grūdų derliaus priedui gauti. Metinis darbo našumas siekia iki 15-20 kg ha-1 P205. Jį naudojant bus efektyvesnis trąšų pasisavinimas, didesnis derlius ir antžeminė bei šaknų masė, gyvybingesnis dirvožemis. Šiame produkte esančios Bacillus megaterium bakterijos pasižymi labai stipriomis azoto fiksavimo iš aplinkos savybėmis. Dalį fiksuojamo azoto jos sunaudoja pačios, o kitą palieka ir kaupia dirvožemyje, taip jis tampa lengvai prieinamas augalams.

BIOMAS PROTECT – skirtas gerinti dirvožemio fitosanitarines savybes ir didinti augalų atsparumą ligoms. Jį naudojant palaipsniui atstatomos natūralios dirvožemio savybės, palaikomos optimalios dirvožemio fitosanitarinės savybės, mažesnis patogenų gyvybingumas, stiprus stimulas augalų augimui. Taip pat didesnis augalo atsparumas stresinėms situacijoms, pavyzdžiui, sausroms, liūtims, šalčiui. Tai idealus sprendimas ekologiniams ūkiams, kuriuose negali būti naudojami augalų apsaugos produktai.

BIOMAS UNIVERSAL – skiriamas gerinti dirvožemio struktūrai, didinti augalų atsparumą stresinėms situacijoms. Ji naudojant gerinama dirvožemio struktūra, atstatomos natūralios jo savybės; palaikomos optimalios dirvožemio fitosanitarinės savybės; taip pat gaunamas didesnis augalo atsparumas stresinėms situacijoms.

Laukų ir pasėlių purškimui – gyvi mikroorganizmai

Tokie mikroorganizmai skirti laukams bei pasėliams purkšti, kadangi didina maisto medžiagų prieinamumą, greitina organikos dirvožemyje skaidymą bei humuso susidarymą. Visi gyvų mikroorganizmų preparatai skirti pasėlių purškimui, augalams sudygus. Naudojimo norma: 100 ml ha-1.

BIOMAS NITRAGIN – skirtos gumbelinės bakterijos (Rhizobium leguminosarum) ir atmosferinio azoto fiksacijai padidinti. Naudojant jį gaunamas didesnis žirnių augaluose ir dirvožemyje sukaupiamo azoto iš aplinkos kiekis (+40-60 kg ha-1). Dėl to šalia didesnio derlingumo, dar yra didesnė baltymų koncentracija augalų derliuje. Nitraginu būtina apvelti žirnių sėklas, jei lauke, kuriame jie sėjami, žirniai nebuvo auginti paskutinius 5-6 metus.

BIOMAS MINERAL – gerina fosforo ir kitų svarbiausių mikroelementų prieinamumą. Preparate esančios bakterijos Acinetobacter calcoaceticus dirvožemyje išskiria tam tikras medžiagas, kurios netirpaus fosforo junginius paverčia į augalui prieinamas formas. Taip pat labai aktyviai dalyvauja aprūpinant juos kalcio, cinko, geležies ir kitų svarbiausių medžiagų elementais, prisideda prie humuso kiekio dirvožemio didinime. Taip gaunamas didesnis šaknų paviršiaus plotas, potencialiai didžiausias augalų derlius, didesnė sausos medžiagos koncentracija augalo masėje bei geresnis augalų liekanų skaidymas. Didesnis efektyvumas būna lengvo priemolio dirvožemiuose.

BIOMAS ORGANIC preparate esantys Trichoderma reesei grybai atlieka pirminį šiaudų ir kitų organinių medžiagų dirvožemyje skaidymą ir susidariusių mineralinių elementų geresnį prieinamumą augalams. Vėliau organiką lengvai gali skaidyti ir kitos dirvoje esančios bakterijos. Dėl jo padidėja maistinių mineralinių elementų kiekis dirvožemyje, pagerėja struktūra ir žemių našumas. Iki minimumo sumažinamas neigiamas didelio šiaudų kiekio dirvoje poveikis augalams.

Nauda ir naudojant skirtingus mišinius

Susipažinus su UAB „Bioversija“ pateiktais tiksliųjų ir gamybinių bandymų duomenimis, aptarus situaciją su ūkininkais bei įvertinus tiksliųjų bandymų duomenis – tai nuteikia optimistiškai. Bakterinių preparatų naudojimas yra tikslinis (pagal dirvožemių ir pasėlių būklės įvertinimą), o miglinių javų ir rapsų derlingumas vidutiniškai padidėja 200-600 kg ha-1. Be to, dirvožemiuose pagreitėja humifikacijos procesas. 200-600 kg ha-1 miglinių javų grūdų supirkimo vidutinė vertė siekia 35-100 eurų, o rapsų apie 70-200 eurų. Žirniuose derliaus priedas siekė 501-771 kg ha-1. Visais atvejais ši priemonė ekonomiškai buvo efektyvi.

Vieni ūkininkai teigia, kad didžiausią efektą gavo pupų pasėlius nupurškus Biomas Grow (100 ml ha-1) iki jų sėjos ar po augalų sudygimo. Tuomet pupų sėklų derlius padidėjo net 1000-1500 kg ha-1 arba 300-450 eurų. Ūkiai, kuriuose bakterijų preparatams panaudoti sąlygos nebuvo palankios dėl užsitęsusios sausros, teigia, kad efektas buvo mažas. Ūkininkai daugiau linkę naudoti siūlomų preparatų mišinius, auginant kviečius, miežius, rapsus bei pupinius augalus. Mažai turime duomenų apie šios grupės preparatų naudojimą kukurūzų bei cukrinių runkelių pasėliuose, nors čia jie turėtų būti efektyviausi. Visi šie bakterijų produktai yra registruoti naudoti ir ekologiniuose ūkiuose.

Žieminių pasėlių priežiūrai augalų vegetacijai atsinaujinus pasiteisinę ir rekomenduojami naudoti šie bakterijų mišiniai: Biomas Grow (100 ml ha-1) + Biomas Mineral (100 ml ha-1); Biomas Grow (100 ml ha-1) + Biomas Universal (100 ml ha-1). O ekologiniuose ūkiuose – Biomas Grow (100 ml ha-1) + Biomas Protect (100 ml ha-1) + Biomas Universal (100 ml ha-1).

Žirnių sėkloms apvelti naudojamas Biomas Nitragin (100 ml t-1), o vasarinių javų – Biomas Grow (100 ml t-1). Ekologiniuose ūkiuose sėklos beicavimui prie minėtų produktų verta pridėti Biomas Protect (100 ml t-1).

Vasarinių javų, rapsų ir ankštinių augalų pasėliams sudygus rekomenduojami šie purškimai bakterijų produktais: Biomas Grow (100 ml ha-1) + Biomas Universal (100 ml ha-1); Biomas Grow (100 ml ha-1) + Biomas Mineral (100 ml ha-1) ir eko ūkiuose: Biomas Grow (100 ml ha-1) + Biomas Protect (100 ml ha-1) + Biomas Universal (100 ml ha-1).

Nereikėtų pamiršti, kad šios bakterijos bus didesnio efektyvumo, jei turės tinkamas sąlygas greitam dauginimuisi – pakankamą organinių medžiagų kiekį dirvožemiuose, o jų drėgmės ir šilumos rėžimas tenkins mikroorganizmų veiką.

Esant abejonės ar klausimams dėl bakterijų produktų tikslingumo naudoti ar panaudojimo sąlygų, kviečiame konsultuotis su AB „Linas Agro“ vadybininkais-konsultantais.

Rekomenduojami video