Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Daržininkai jau planuoja darbus

Daržovių augintojai ruošiasi naujam sezonui: žvalgosi naujausių ir pačių geriausių sėklų. Apsukresni jų įsigijo jau rudenį.

Ieško naujų veislių

Panevėžio rajono moliūgų ir agurkų augintoja Salvina Kievinienė sausio mėnesį pradėjo domėtis sėklomis. Moteris jau žino, ko ir kiek pirks.

„Auginu labai daug įvairių veislų moliūgų – nuo dekoratyviųjų iki muskatinių ir aliejinių. Atrodo, kad išbandžiau visas naujas veisles, tačiau atrandu dar naujesnių ir tai mane labai džiugina“, – pasakojo S.Kievinienė.

Pasak moliūgų augintojos, retų veislių sėklos yra gana brangios. Tačiau tai jos nebaugina. Už penkias retų veislių moliūgų sėklas ji ryžtasi pakloti net 4–5 eurus, o įprastinių veislių moliūgų sėklos kainuoja perpus pigiau.

Pašnekovė pasakojo, kad nehibridinių veislių moliūgų sėklų ji pasiruošia pati. Maistui, aliejui, dekoracijoms ir parodoms moliūgus auginanti moteris daug šių daržovių sėklų įsigijo praėjusį rudenį, kai su Lietuvos daržovių augintojų asociacija viešėjo Čekijoje. Ji džiaugėsi, kad būtent šioje šalyje jai pavyko įsigyti išsvajotų moliūgų sėklų.

S.Kievinienė planuoja auginti ir lauko agurkų. Sėklų, kurios davė puikių rezultatų, ji užsisakys iš firmos, su kuria nuolat bendradarbiauja.

Sudaro sąrašus

Ukmergės rajone įsikūręs Stragių ekologinis ūkis bendradarbiauja su keliomis firmomis. Šio ūkio šeimininkai džiaugiasi, kad konsultantai juos nuolat supažindina su naujovėmis, taiko nuolaidas.

„Sėklų jau žvalgomės. Būna metų, kai vėliau užsisakinėdami tam tikrų veislių daržovių sėklų jau negauname. Tačiau nesame tokie stropūs ir sėklų rudenį neperkame. Sausio mėnesį peržiūrime turimas sėklas ir susiplanuojame, ko mums reikia. Pavyzdžiui, burokėlių sėklų yra likę nuo praėjusių metų, jos yra daigios. Todėl šiais metais jų nepirksime“, – teigė ekologinio ūkio puoselėtoja Laima Stragienė.

Šiais metais Stragiai suskubo užsisakyti sertifikuotos bulvių sėklos. Ji ūkiui labai reikalinga, nes atseikėja kokybiškesnį ir gausesnį derlių. Praėjusiais metais  ūkininkai nusipirko dvi tonas Laura veislės bulvių. Šiais metais minėtos veislės sėklų užsakė trigubai daugiau. Laura veislės bulves, pasak ūkio šeimininkės, labiau mėgsta jaunimas. Ūkyje auginamos ir Vineta veislės bulvės. Jas labiau vertina vyresnio amžiaus žmonės.

„Šiais metais bulvių sėkla pabrango – už šešias tonas mokėsime keliais tūkstančiais eurų brangiau nei praėjusiais metais. Kilogramas bulvių pabrango 0,13 euro. Praėjusiais metais kilogramas bulvių sėklos kainavo 0,40 euro“, – teigė moteris.

Anot jos, ir kitos ūkiui reikalingos sėklos pabrango 10–20 proc. Pačios brangiausios sėklos – špinatų. Jų kilogramas praėjusiais metais kainavo 35 eurus.

Renkasi tai, kas tinka

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkė Daiva Šateikienė tvirtino, kad asociacijos nariai sausio mėnesį žvalgosi profesionalams skirtų sėklų. Kai kurie ūkininkai patikrintų ir mėgstamų sėklų nevengia užsisakyti ir iš rudens. „Mes užsakėme tik dalį ūkiui reikalingų sėklų. Rudenį ne kartą dalyvavome sėklas pardavinėjančių firmų dienose, susipažinome su naujausiomis veislėmis, pasirinkome tai, kas tinka savam ūkiui. Kai kurių veislių morkų ir svogūnų sėjinukų užsakėme rudenį“, – sakė D.Šateikienė ir pridūrė, kad pastaruoju metu rinkoje – gausu sėklų, todėl, negavę vienos veislės, ją ūkininkai pakeičia kita.

Šiais metais sėklų užsisakyti neskuba ir Vilkaviškio rajono daržovių ūkio šeimininkas Saulius Janulaitis, auginantis bulves, morkas, burokėlius, svogūnus ir česnakus. Ūkininkas teigia, kad šiuo metu jis domisi pasiūlymais ir lygina kainas.

„Manau, šiais metais sėklos bus brangesnės, juk nuo sausio mėnesio daug kas pabrango. Tačiau niekur nedingsime, dirbsime ir stengsimės išauginti kokybišką derlių. Viliuosi, kad to, ko reikia mano ūkiui, sėkmingai užsakysiu vasario mėnesį“, – sakė S.Janulaitis.

Kuklesni užsakymai

Įvairias lietuviškas ir egzotiškų kraštų daržoves 4 hektarų plote auginanti Alytaus rajono ūkininkė Jovilė Amšiejienė sėklų planuoja užsisakyti vasario mėnesį. Ji mano, kad pavyks įsigyti visko, ką planuoja sodinti.

Jovilė Amšiejienė

„Jei ko nors pritrūksime – lauksime, kol atsiųs. Tikimės, kad problemų dėl sėklų neiškils. Nebent iš kai kurių šalių sėklininkystės ūkių, kuriems metai buvo prasti, negausime retesnių veislių sėklų“, – sakė moteris.

J.Amšiejienė pasakojo, kad šiais metais ji nesieks įsigyti kuo daugiau retesnių veislių daržovių sėklų, nes planuoja sugrįžti prie įprastų daržovių auginimo. Ūkininkė teigė, kad praėjusiais metais ji su vyru raugė daržoves, todėl šiemet augins daugiau rauginti tinkamų daržovių.

„Į sėklų kainas jau žvalgomės. Jos šiek tiek didesnės nei pernai – sėklos kiekvienais metais šiek tiek pabrangsta. Ūkyje yra likę sėklų nuo praėjusių metų, todėl užsakymai bus kuklesni“, – pridūrė J.Amšiejienė.

Sėkla pabrango

Rugilė Malinauskienė, Petro Vasiliausko ūkio VFARM komercijos vadovė

Dauguma ūkininkų rezervuojasi arba užsisako sėklinių bulvių iš rudens. Sausio mėnesį jau intensyviai ruošiamos sutartys. Su nuolatiniais klientais jos jau sudarytos. Pasitaiko pavienių skambučių iš ūkininkų, kurie sėklas perka nereguliariai. Daugiausia norinčiųjų pirkti bulvių sėklų atsiranda kovo–balandžio mėnesiais. Tačiau kartais jie negauna tų veislių, kurių nori, nes sėklinių bulvių kiekis yra labai ribotas, visų norinčiųjų negalime patenkinti. Šių metų kaina yra pakilusi, ji, palyginti su praėjusiais metais, bus aukštesnė apie 20–25 proc.

Didesnis asortimentas

Petras Savanevičius, UAB „Sėkluva“ direktorius

Užsakymai ir prekyba smarkiai pajudėjo nuo Trijų Karalių. Šiuo metu intensyviausiai užsakinėjamos paprikų ir pomidorų sėklos. Galime pasiūlyti didelį sėklų asortimentą, daug naujų veislių. Kai kurių daržovių veislių sėklos šiais metais pabrango keliais procentais, kitų kaina liko ta pati. Svogūnų sodinukų kainos pabrango dvigubai, nes jų pardavimo kainos Olandijoje labai išaugo, didesniems kiekiams net nepriimami užsakymai. Svogūnų sodinukus pradėsime vežti vasario pradžioje.

Sėklų mainai

miskiniene

Ausma Miškinienė, žemės ūkio viceministrė

Žemės ūkio ministerija papildė ir patvirtino Privalomųjų rinkai tiekiamos daržovių sėklos kokybės reikalavimų aprašą, įteisinantį daržovių sėklos mainus.

Atsižvelgiant į kitų užsienio šalių patirtį, dabar jau ir Lietuvoje bus galima laisviau viešai keistis daržovių sėklomis mugėse, interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose, žiniasklaidos priemonėse, kultūros ir mokslo paskirties pastatuose rengti mainų renginius. Žinoma, apie tai reikės informuoti ir Valstybinę augalininkystės tarnybą, atliekančią augalų dauginamosios medžiagos tiekimo rinkai priežiūrą.

Džiaugiamės sulaukę padėkos iš mūsų socialinių partnerių. Nors aprašo pakeitimai ir nėra labai dideli, neabejojame, kad jie taps atspirtimi tolesniems pokyčiams ir bendradarbiavimui.

Rekomenduojami video