Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dzūkai rado naują verslo nišą – teikia galvijų priežiūros paslaugas

Mažoji bendrija „Keturios kanopos“, įsikūrusi Lazdijų rajone, Petroškų kaime, aplinkiniams ūkiams siūlo gana retą Lietuvoje galvijų priežiūros paslaugą. Parengus projektą „Ūkinių gyvulių šėrimo ir priežiūros paslaugų įmonės įkūrimas“, jai iš Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) pagal priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“ buvo skirta 16 tūkst. eurų parama.

Pirko traktorių ir vandens cisterną

Anot mažosios bendrijos „Keturios kanopos“ direktoriaus R.Jungevičiaus, jie jau įsigijo traktorių su frontaliniu krautuvu, kuris labai palengvina šėrimo darbus: juo galima pakrauti pašarus, išvežioti vandenį. Vien traktorius kainavo apie 14 tūkst. eurų (plius PVM). Taip pat įsigijo vandens cisterną-talpyklą vandeniui vežti. Jos kaina – daugiau kaip 2,5 tūkst. eurų.

„Investicijos panaudotos ir mažoji bendrija vykdo numatytą veiklą – teikia galvijų priežiūros paslaugas. Ne visi smulkieji ūkininkai turi reikalingą techniką. Mes veikiame kooperacijos principu – kooperatyvo nariams teikiame galvijų priežiūros paslaugą“, – paaiškino bendrijos vadovas. Anot jo, Lietuvoje tokia paslauga teikiama rečiau, bet, jo žiniomis, užsienio praktikoje tai įprastas reiškinys.

Vasaros sezono metu, kai galvijai ganėsi laukuose, jie veždavo vandenį jiems pagirdyti, prižiūrėdavo juos, kad būtų paėdę, saugūs. Perkeldavo galvijų aptvarus, kai pjaudavo žolę po elektriniais piemenimis. Žiemą, pasak R.Jungevičiaus, dažniausiai tenka rūpintis gyvulių šėrimu tvartuose. Yra galvijų, žiemojančių ir laukuose.

Savo patalpų (tvartų) mažoji bendrija „Keturios kanopos“ neturi, todėl kiekvienu atveju tokios paslaugos teikti važiuoja į konkretų ūkį. Turi ūkininkų sąrašą, susiplanuoja maršrutą ir paeiliui visus aplanko, išvežioja pašarų ritinius, vandenį. R.Jungevičiaus teigimu, švarių vandens telkinių rajone mažėja, todėl veža galvijams skirtą švarų vandenį. Tokios ūkinės paslaugos reikalingos ūkiams ištisus metus.

„Jeigu ūkyje laikoma tik keliolika gyvulių, ūkio šeimininkui vienam įsigyti visą būtiniausią žemės ūkio techniką yra per brangu. Todėl mūsų bendrija ir siūlo savo paslaugas. Galime atvažiuoti ir teikti galvijų priežiūros, šėrimo paslaugas“, – verslo idėją pagrindė jis.

Parama – startas verslui

ES parama mažajai bendrijai „Keturios kanopos“ buvo skirta balandžio mėnesį. Pasak direktoriaus, Nacionalinė mokėjimo agentūra netrukus išmokėjo pusę paramos sumos. Reikėjo atlikti visas investicijas. „Tai leido mums visiškai įgyvendinti projektą. Naujam verslui, jei nėra laidavimo, bankai dažniausiai paskolos neduoda. Tokiai mažai, naujai įmonei kaip mūsų, jeigu nebūtų pajamų iš kitos veiklos, būtų buvę sunku“, – teigė R.Jungevičius.

Pusę ES skirtos paramos bendrija jau panaudojo, o antrąją dalį gaus, kai visiškai atsiskaitys. Sutvarkiusi visus reikalus, dabar ji ramiai laukia kalendorinių metų pabaigos, kai galės pateikti ataskaitas.

„Be abejo, pinigų teko daugiau investuoti nei 16 tūkst. eurų, nes dar pridėtinės vertės mokestį reikėjo sumokėti. Atsiradus technikai, atsiranda pajamų ir iš veiklos. Tada pradeda pinigai grįžti, bet greitos grąžos, aišku, nebus. Susidėvėjimas, sąnaudos taip pat prisideda prie veiklos išlaidų“, – patirtimi dalijosi vadovas.

Mažoji bendrija „Keturios kanopos“ įkūrė vieną darbo vietą, bet direktorius ateityje galvoja ir apie antrąją. Kada ji atsiras, nulems paslaugų paklausa. Bendrijos vadovo teigimu, ūkininkai teiraujasi dar ir apie pašarų ruošimo paslaugą. Gali būti, kad ateityje bendrija pasiūlys dar ir tokią paslaugą – ruoš pašarus. Tačiau tokia mintis dar tik kristalizuojasi. Jau dabar aišku, kad, didėjant užimtumui, reikės ir papildomų investicijų.

Tikisi plėstis

Šiais metais vasaros sezono metu, R.Jungevičiaus duomenimis, jie šėrė ir prižiūrėjo 120 gyvulių. Ganymo laikotarpiu jiems vežė vandenį į laukus. Dabar, žiemos periodu, prižiūrimų galvijų skaičius sumažėjo perpus – apie 60. Gyvulių priežiūros ir šėrimo paslauga teikiama trims ūkiams.

„Darbo yra. Aišku, norėtųsi, kad užimtumas būtų dar didesnis. Kuo daugiau gyvulių, tuo didesnės pajamos. Bet reikia atsiminti, kad tai kol kas tik mūsų veiklos pradžia. Tikiuosi, kad ateityje viskas „įsivažiuos“ ir bus galima visu pajėgumu užsiimti šia veikla“, – sklandaus darbo tikisi mažosios bendrijos vadovas.

Lazdijų rajono ūkininkai laiko nemažai mėsinių galvijų – beveik visi mažosios bendrijos „Keturios kanopos“ klientai ir yra mėsinių galvijų augintojai. „Aišku, jeigu lyginsime galvijų skaičių su Žemaitija, tai mes labai smarkiai nuo jų atsiliekame. Atsižvelgiant į dirvožemius, Lazdijų rajone gyvulių galėtų būti laikoma daugiau. Bet jeigu lyginsime su Ignalinos ar Zarasų rajonais, tada, taip, mes juos lenkiame“, – lygino R.Jungevičius.

Laikas nelaukia

Paraiškos verslui kaimo vietovėse pradėti Nacionalinėje mokėjimo agentūroje priimamos iki gruodžio 31 d. Prieš šį paraiškų priėmimo etapą buvo pakeistos priemonės įgyvendinimo taisyklės.

Svarbus būsimiesiems verslininkams naujai įsigaliojusių taisyklių pakeitimas – nustatyta nauja didžiausia paramos suma vienam projektui įgyvendinti. Šiuo kvietimo etapu pareiškėjai gali tikėtis gauti 100 procentų išmoką, siekiančią iki 17 220 eurų. Atkreiptinas dėmesys, kad šiais metais būsimieji verslininkai turės galimybę pretenduoti tik į paramą, mokamą pareiškėjui kaip išmoka. Paramos modelio, kai kompensuojamos tinkamos finansuoti išlaidos (pernai siekusios iki 40 tūkst. eurų), neliko.

Paraiškų, teikiamų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srities „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“ įgyvendinimo nuo 2018 m. taisykles, kai verslo planui įgyvendinti yra mokama išmoka, priėmimo etapui skirta 7 mln. eurų iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir valstybės biudžeto.

Kam skiriama parama

Parama pagal KPP priemonę teikiama ne žemės ūkio veiklai, atitinkančiai Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriuje nurodytas veiklas, pradėti. Parama neteikiama veikloms, nurodytoms įgyvendinimo taisyklėse pateiktame neremtinų veiklų sąraše.

Įgyvendinant vieną projektą galima numatyti keletą remiamų ekonominės veiklos rūšių.

Jei projekte numatoma, kad bus užsiimama produktų gamyba, apdorojimu, perdirbimu, šios veiklos galutinis produktas negali būti Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priede nurodytas produktas.

Galimi paramos gavėjai

Į paramą gali pretenduoti fiziniai asmenys bei naujai įsteigti privatūs juridiniai asmenys.

Šiuo paraiškų priėmimo etapu fiziniai asmenys bus tinkami pareiškėjai, jei nuo 2018 m. gegužės 4 d. iki 2019 m. gegužės 4 d. nėra vykdę ne žemės ūkio ekonominės veiklos arba per nurodytą laikotarpį ją vykdė mažiau kaip 30 kalendorinių dienų, neatsižvelgiant į tai, ar buvo gauta pajamų, ar ne.

Privatūs juridiniai asmenys turi būti registruoti ne anksčiau kaip prieš 6 mėn. iki paraiškos pateikimo dienos.

Visi pareiškėjai turi atitikti labai mažos įmonės reikalavimus, būti savarankiški. Savarankiškumo reikalavimas ūkininkams nėra taikomas.

Mokėjimo tvarka

Paramos gavėjui skirtą išmoką, siekiančią 17 220 eurų, kaip ir praėjusiais metais, numatyta išmokėti dviem dalimis – pusė projektui skirtos išmokos bus išmokėta per 10 darbo dienų po sprendimo skirti paramą priėmimo dienos, kita pusė – baigus tinkamai įgyvendinti verslo planą. Antroji išmokos dalis bus išmokėta per ne ilgesnį kaip 3 metų laikotarpį nuo verslo plano įgyvendinimo pradžios. Išmoka bus mokama, jei verslo plane suplanuotos išlaidos yra būtinos verslo planui įgyvendinti ir ekonominei veiklai vykdyti, tiesiogiai susijusios su remiama ekonomine veikla ir yra ne mažesnės negu prašoma paramos suma. Verslo planas privalo būti tinkamai įgyvendintas, priešingu atveju likusi išmokos dalis nebus mokama, o jeigu išmokos dalis jau išmokėta, ji bus susigrąžinama.

Įsipareigojimai

Svarbiausias reikalavimas įgyvendinant projektą pagal priemonęiki verslo plano įgyvendinimo pabaigos sukurti bent vieną darbo vietą, susijusią su ekonomine veikla, kuriai prašoma paramos. Sukurtą darbo vietą privaloma išlaikyti iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos.

Kiti svarbūs reikalavimai įgyvendinant projektą: pradėti įgyvendinti verslo planą ne vėliau kaip per 9 mėnesius nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos, tinkamai įgyvendinti verslo planą, t. y. įsigyti numatytas investicijas, vykdyti pelningą ekonominę veiklą ir kt.

Atkreipiame dėmesį, kad pakeistose įgyvendinimo taisyklėse pakeisti kai kurie atrankos kriterijai ir už atitiktį jiems skiriamų atrankos balų skaičius.

Paraiškos priimamos tiek Nacionalinės mokėjimo agentūros teritoriniuose padaliniuose, tiek naudojantis Žemės ūkio ministerijos informacine sistema ŽŪMIS adresu www.zumis.lt. Kitais būdais (pvz., paštu, per kurjerį, faksu arba elektroniniu paštu ir kt.) paraiškos nepriimamos.

LOGOspalv

 

Rekomenduojami video