Bendrovės nuotr.

Ekstremalūs orai šiemet anksti subrandino javų derlių, kuris jau visas arba parduotas, arba – aruoduose. Tačiau šiais reikalingais bokštais apsirūpinę dar ne visi šalies žemdirbiai. Jiems į pagalbą atskuba UAB „Inter-Silo“, siūlanti ne tik džiovinimo, bet ir grūdų saugojimo įrangą. Ūkininkai ja labai patenkinti – atsiranda galimybė grūdus parduoti ne tuomet, kai tai reikia padaryti, o kuomet siūloma palankiausia kaina.

Ir savo, ir kitų

Kupiškyje įsikūrusi bendrovė „Joris farms“ ne tik valdo 1 tūkst. hektarų žemės, kurioje augina įvairias grūdines kultūras, bet ir šio bei kitų aplinkinių rajonų žemdirbiams teikia grūdų priėmimo bei saugojimo paslaugas. Kaip pasakojo bendrovės atstovė Sonata Tamošiūnė, prieš ketverius metus pradėtų teikti grūdų saugojimo paslaugų verslas įsisuko tiek, kad teko didinti grūdų saugyklų pajėgumus. Mat pati bendrovė savo laukuose prikulia iki 6 tūkst. tonų grūdų, bet didelė jų dalis parduodama tiesiai iš laukų, o saugojimui pasiliekama apie 2 tūkst. tonų.

„Teikti tokias paslaugas pradėjome pasistatę naują sandėlį. Jame tilpdavo iki 5 tūkst. tonų grūdų. Tačiau greitai tapo aišku, kad 5 tūkst. tonų talpos sandėlio neužtenka – yra būtina plėsti saugyklas“, – teigė S.Tamošiūnė.

Anot jos, pagal specialistų paskaičiavimus, jiems reikėjo tokių talpyklų, kuriose tilptų apie 7-8 tūkst. tonų grūdų. Todėl UAB „Joris farms“ sutarė su grūdų džiovyklas bei saugyklas statančia, jas įrenginėjančia ir šios veiklos nemenką patirtį sukaupusia UAB „Inter-Silo“, kuri įsipareigojo kupiškėnams pastatyti papildomas grūdų saugyklas.

Bendrovės nuotr.

Bendrovės nuotr.

Visi rūpesčiai – statytojams

S.Tamošiūnės teigimu, jiems reikėjo talpių bokštų, kuriuose būtų galimybės gerai ir greitai atvėsinti iš džiovyklų atvežtus grūdus, kad šie nekaistų ir nepradėtų gesti. Ypač sudėtinga sandėliuoti rapsus – jiems yra reikalingas nuolatinis vėdinimas. Tačiau svarbiausia sąlyga buvo, jog naujosios talpyklos turėjo būti pastatytos iki javapjūtės.

„Pasirinkome „Inter-Silo“ bokštus dėl galimybių juose sumontuoti reikiamą vėdinimo sistemą. Ir dėl to nesigailime. Įsipareigojimas buvo įgyvendintas laiku. Juose saugosime ne tik savo, bet ir Kupiškio, Anykščių, Rokiškio rajonų ūkininkų atvežtus grūdus – kviečius, miežius, rapsus, kvietrugius“, – tikino S.Tamošiūnė, neslėpdama, jog pirmieji paruošiamieji darbai, pasirašius sutartį su UAB „Inter-Silo“,  buvo pradėti kovo pabaigoje – balandžio pradžioje, o jau liepos 10 dieną, prieš pat javapjūtės pradžią, trys po 1 tūkst. tonų talpos bokštai jau buvo parengti priimti naująjį derlių.

„Joris farms“ atstovės tvirtinimu, jiems plečiant grūdų saugyklas didelių rūpesčių nekilo – tereikėjo rangovams tik pateikti savo pageidavimus, o visu kitu pasirūpino jau pats rangovas.

„Pasirašius sutartį viskas buvo paruošta nuo A iki Z. Mums nereikėjo net dokumentų tvarkytis, viskas buvo suruošta, padaryta iki galo – „Inter-Silo“ buvo pagrindinis grūdų centro rangovas, todėl jo atsakomybėje buvo visi darbai nuo projektavimo iki įrengimų paleidimo. Mano praktikoje, tai pirmas kartas, kai darbai buvo atlikti sutartu laiku“, – tikino S.Tamošiūnė.

Bendrovės nuotr.

Bendrovės nuotr.

Pasirinkimas platus

UAB „Inter-Silo“ Pardavimų ir marketingo vadovo Elono Černiausko teigimu, įgyvendinant kupiškėnų užsakymą didelių problemų nebuvo kilę. Pastatyti trys po 1 tūkst. tonų talpos grūdų saugojimo bokštai, įrengta priėmimo duobė, taip pat yra sumontuota latvių gamintojo „Preco“ konvejerinė įranga, pastatyta kliento turėta valomoji.

„Pageidavimų buvo keletas, nes iš tikrųjų ūkio veikla yra šiek tiek specifinė. Buvo labai svarbu, kad būtų galimybės sparčiai ir sėkmingai ataušinti grūdus. Nors jie yra kažkiek atvėsinami džiovykloje, tačiau į bokštus grūdai keliauja dar pakankamai šilti. Todėl įrengtos pilnai perforuotos grindys, leidžiančios į bokštų vidų paduoti daug oro ir sėkmingai atvėsinti grūdus“, – pasakojo E.Černiauskas.

Anot jo, vienas iš užsakovo pageidavimų buvo ir tai, kad būtų galimybė ir kaip galima greičiau grūdus iš bokštų iškrauti. Todėl buvo sumontuota naši iškrovimo įranga, kuri leido automobilio priekabą grūdais pripildyti per 16 minučių.

Kupiškis tapo pirmuoju rajonu Lietuvoje, kur UAB „Inter-Silo“ sumontavo ispanų firmos „Prado Silos“ pagamintus grūdų sandėliavimo bokštus. Šios įmonės komercijos direktorius Javier Resano teigė, kad jie specializuojasi grūdų saugyklų gamyboje, taip pat tiekia visą reikalingą jiems eksploatuoti įrangą – grūdų sraiges, temperatūros kontrolės sistemas.

„Mūsų gaminamų plokščiadugnių saugyklų didžiausia talpa gali siekti 25 tūkst. tonų, o skersmuo – iki 32 metrų, konusunių saugyklų didžiausia talpa – 2 tūkst. tonų, o skersmuo – iki 12 metrų“, – pasakojo J.Resano.

Bendrovės nuotr.

Bendrovės nuotr.

Pirmieji, bet ne paskutiniai

E.Černiausko teigimu, panašūs, kaip Kupiškyje, vien tik sandėliavimo bokštai yra statomi ar netrukus bus pradėta jų statyba ir dar keliuose šalies rajonuose.

„Nors mūsų bendrovė koncentruojasi statyti grūdų džiovinimo bokštus, bet pastaruoju metu atsiranda ir sandėliavimo bokštų poreikis. Gamintojai gali pasiūlyti ir labai mažų bokštų, ir labai didelių. Ir pramoninių, ir skirtų mažesniam ūkiui. Jie yra puikus kainos ir kokybės santykis tiek mažam ūkiui, tiek pramoniniams poreikiams“, – tikino E.Černiauskas.

Anot jo, „Prado Silos“ grūdų bokštai pritaikyti atlaikyti dideles įrangos, naudojimo, sniego bei vėjo apkrovas. Bokštų sienelės pasižymi aukštu atsparumu korozijai, todėl patys bokštai pritaikyti sandėliuoti skirtingas kultūras neribotą laiką.

Be ispanų gamintojo „Prado Silos“ sandėliavimo bokštų, UAB „Inter-Silo“ Lietuvos žemdirbiams siūlo amerikiečių gamintojų džiovinančius bei sandėliavimo bokštus „Sukup“, latvių gamintojo „Preco“ konvejerinę įrangą ir džiovyklas, valomąsias „Damas“. „Norime aptarnauti kuo daugiau žmonių, patenkinti kuo daugiau užklausų“, – tikino E.Černiauskas.