Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Itin vertinga investicija – išsaugoti azotą srutose su Vizura®

Įprastai srutos yra laistomos laukuose anksti pavasarį arba rudenį prieš augalų sėją, kai augalų poreikis azotui yra visai nedidelis arba jo visai nėra. Kartu su srutomis į dirvą patenka gana didelis azoto kiekis organinėje formoje. Tačiau dirvos temperatūrai esant apie 20 °C pakanka vos 7 dienų, kad azotas virstų į nitratinę formą ir taptų ne tik lengvai pasisavinamas augalų, bet ir judrus dirvožemyje. Tik bėda ta, kad augalų dirvoje dar nėra arba jie yra labai maži, todėl azoto sunaudojimas yra minimalus, o patiriami nuostoliai – didžiuliai, ypač jei vyrauja dažni lietūs ir dirvoje turime perteklinį drėgmės kiekį. Būtent tokios sąlygos Lietuvoje yra įprastos rudens laikotarpiu.

AB „Linas Agro“ technologijų vystymo ir mikroelementų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius komentuoja, kad tai globali problema, susijusi su gyvulininkystės ūkiais. Dideli azoto nuostoliai reiškia ir didelius finansinius nuostolius ūkiui, kuris galėtų tapti puikia investicija į būsimą pasėlių derlių. Be to, neteisingai panaudotas azotas daro žalą gamtai teršdamas gruntinius ir atvirus vandens telkinius bei sukeldamas šiltnamio efektą. Džiugina tik tai, kad vis daugiau šios šakos ūkių ieško būdų, kaip efektyviau panaudoti srutose esantį azotą ir ūkio veiklą padaryti rentabilesnę. Būtent dėl šios priežasties dar praėjusį pavasarį didelio susidomėjimo sulaukė BASF kompanijos sukurtas azoto stabilizatorius srutoms Vizura®, kuris naudojamas su srutomis tręšiant pasėlius pavasarį, augalų vegetacijos metu, arba rudenį.

Panaudojus azoto stabilizatorių Vizura® su srutomis yra suvaldomi pagrindiniai azoto nuostolius sukeliantys veiksniai:

  1. Išgaravimas į atmosferą laistymo metu, kurį galime iki minimumo sumažinti rūgštindami srutas ir (arba) įterpdami jas į dirvą.
  2. Srutose esantis amonis (NH4) mikroorganizmų yra paverčiamas į nitratinę formą. Žinome, kad jaunų augalų šaknys būna ne visiškai išsivysčiusios, o ir augalams tuo momentu nereikalingas didelis azoto kiekis. Todėl nemaža dalis azoto išsiplauna į gruntinius vandenis nitratinėje formoje. Vizura® šį virtimo procesą iš amonio į nitratą (NO3) sulėtina ir išsaugo amonį iki 14 savaičių.
  3. Amoniui virstant nitratu, į atmosferą išsiskiria vadinamosios juoko dujos (N2O). Šios dujos priskiriamos prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir, nors žemės ūkio išskiriami kiekiai nedideli, jų poveikis 300 kartų kenksmingesnis už CO2. Vizura® žymiai sumažina šių dujų išskyrimą. Danijos vyriausybė neseniai skyrė 12 milijonų eurų tolimesniems azoto stabilizatorių tyrimams. Vizura® buvo paminėtas kaip vienas geriausių azoto stabilizavimo produktų.

Kaip veikia Vizura®?

Augalai įsisavina nitratinį ir amoniakinį azotą. Srutose esančios organinės medžiagos dirvoje yra veikiamos bakterijų ir azotas yra išlaisvinamas amonio (ar amoniako) ir nitratų forma. Didžioji dalis azoto virsta nitratais. Šio proceso greitis priklauso nuo dirvos temperatūros, dirvožemio drėgmės lygio. Išlaistant srutas kartu su Vizura®, sustabdomas Nitrosomonas bakterijų veikimas. Nitrosomonas bakterijos skaido amonį ir jį paverčia nitratu, o vėliau diazotomonoksidu (N2O). Oksidas išgaruoja, o nitratas dirvožemyje yra judrus ir lengvai išsiplauna į gruntinius vandenis bei juos teršia, dirvoje sumažėja azoto kiekis. Anot A. Lukoševičiaus, srutas naudojant su Vizura®, augalai ne tik ilgiau turi didesnį azoto kiekį, bet ir geriau iš dirvožemio pasisavina kitus mikro bei makro elementus, dėl to augalai mažiau stresuoja reaguodami į nepalankias oro sąlygas.

Kėdainių r. Labūnavos ŽŪB atliktame bandyme matyti, kad naudojant srutas kartu su Vizura® (dešinėje), jau rugpjūčio mėn. pirmomis dienomis augalai suformavo pastebimai daugiau burbuolių ir bendra jų masė yra kur kas didesnė. Tai neabejotinai nulems didesnį burbuolės santykį bendroje augalo masėje, didesnę būsimo siloso pašarinę vertę ir aukštesnį pašaro virškinamumą

Derliaus priedai įvairiose kultūrose, naudojant srutas su Vizura®, siekia iki 10–15 proc. Smėlingose dirvose lėčiau ir vėliau dygstantiems augalams azoto nuostolių rizika yra dar didesnė, todėl Vizura® yra nebrangi ir efektyvi priemonė, mažinanti azoto nuostolius. Gana dažnai pavasarį ir ypač rudenį sulaukiama daugiau lietaus, negu dirva gali jo sugerti, taip pat būna drėgmės perteklius po žiemos. Todėl naudojant srutas be azoto stabilizatoriaus Vizura®, labai daug azoto su drėgmės pertekliumi išsiplauna arba išgaruoja. Augalai gerai įsisavina ir amonį, ir nitratą, todėl Vizura® iki minimumo sumažina azoto išplovimo riziką ir daugiau jo išsaugo augalams. Mūsų patirtis rodo, kad įprasti azoto nuostoliai gali siekti 50–60 proc., tačiau, srutas naudojant su Vizura®, šį skaičių galima žymiai sumažinti.

Vizura efektyvumas įrodytas bandymais

Danijoje buvo atlikta daug bandymų naudojant Vizura® įvairiose kultūrose. Žieminius rapsus rudenį patręšus srutomis su azoto stabilizatoriumi Vizura® gautas derliaus priedas 0,39 t/ha ir sėklų aliejingumas padidėjo 0,3 proc. Kelerių metų bandymai rodo, kad derliaus ir kokybės priedai yra stabilūs.

Per panašų bandymą su žieminiais kviečiais derliaus priedas siekė 0,29 t/ha, o baltymų kiekis padidėjo 0,3 proc. Tai ne tik pagerina gaminamų pašarų kokybę, bet ir užtikrina geresnę kviečių kokybę.

Panaudojus Vizura® miežiuose, gauti patikimi derliaus priedai. Vizura® padidino derlių 0,8 t/ha, palyginti su tręšimu tik srutomis, o baltymų kiekis grūduose padidėjo 0,7 proc. Šis rezultatas parodo geresnį azoto panaudojimą. Įprastai didėjant derliui baltymų kiekis sumažėja.

Kukurūzai iki liepos pradžios augdami sunaudoja apie 10 kg/ha azoto, vėliau – po 3 kg/ha per parą. Todėl subalansuotas azoto tręšimas ir jo išsaugojimas užtikrina neabejotinai didesnį derlių ir derliaus kokybės priedą. Be to, patręšus laukus srutomis, azotą naudoja piktžolės, o kultūrinis augalas dar tik pradeda dygti. Svarbu, kad azoto ir fosforo būtų pakankamai, kai augalas pradės sparčiai augti. Kukurūzuose Vizura® padidino derlių 0,88 t/ha, baltymų kiekis taip pat buvo ženkliai didesnis. Šis padidėjimas ne toks jau neįprastas, palyginti su pašaro verte ir energine kukurūzų verte.

Vizura® – patogu ir lengva

Patogiausias būdas ją naudoti yra supylus į rezervuaro prieduobę arba tiesiai į rezervuarą. Vizura® rezervuare išlieka stabili iki 2 mėnesių. Stabilizatoriaus Vizura® norma priklauso nuo žemės dirbimo gylio. Jeigu srutas laistysime ant paviršiaus arba žemę dirbsime iki 10 cm, Vizura® norma bus 1–1,5 l/ha, jeigu iki 20 cm – 2 l/ha. Nepriklausomai nuo naudojamo srutų kiekio į hektarą, stabilizatoriaus Vizura® norma į hektarą nesikeičia. Galima naudoti su galvijų ir kiaulių srutomis.

 

 

 

 

Rekomenduojami video