Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip peržiemojo pasėliai ir kodėl ūkininkams trykšti optimizmu dar anksti

Vis labiau šylant orams ir pavasariui įsivažiuojant, „Gimtasis...“ pasidomėjo, kaip rajone peržiemojo pasėliai ir kada prasidės didysis pavasario darbymetis.

Žuvo tik pavieniai pasėlių laukai Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Rokiškio biuro augalininkystės konsultantas Vaclovas Tička situaciją mūsų rajone vertina kaip neblogą, tik sako, kad teikti optimistines prognozes – per anksti.

„Pasėliai peržiemojo neblogai – ir rapsai, ir žiemkenčiai. Vis dėlto yra ir žuvusių pasėlių – ne iššalusių, bet iššutusių, peraugusių. Pernykštis ruduo buvo ilgas ir gražus, todėl kai kas per anksti pasėjo žiemines kultūras. Tie ir nukentėjo. Bet tai ne masiškas reiškinys, tik pavieniai atvejai“, – komentavo specialistas.

Vertinant pagal pasėlius, derlius turėtų būti neblogas, bet, pasak V. Tičkos, ūkininkams ramiai atsidūsti dar ne laikas. „Pavasaris dar tik įsivažiuoja, temperatūrų svyravimai dar dideli, augalams tai nėra gerai, be to, niekada negali žinoti, ką gamta iškrės, reikia tik tikėtis, kad ji bus palanki, ir ūkininkai galės laiku patręšti laukus“, – sakė specialistas.

Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Dalia Lūžienė-Malijonienė taip pat pastebi, kad po žiemos rajono pasėlių laukai atrodo neblogai, o nepasisekė tik kai kam. „Mačiau ir rudą pasėlių lauką, bet tai pavieniai atvejai, situacija tikrai nebloga, didesnių nuostolių išvengta“, – apibendrino situaciją D. Lūžienė-Malijonienė.

Vis dėlto pasakyti, kiek mūsų rajone laukų apsėta žieminėmis kultūromis, kiek peržiemojo ir kiek patirta nuostolių – neįmanoma. „Tik pavasarinis deklaravimas, kuris vyks balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje, atspindės tikslesnį vaizdą.

Bet ir jis neparodys tikrosios padėties, nebus aišku, kiek rudenį buvo pasėta ir kiek pavasarį liko, kiek pasėlių žuvo, nes ūkininkai nedeklaruoja, kiek pasėjo žieminių kultūrų“, – paaiškino rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkė. Pasiruošę pavasario darbų startui Kaip „Gimtajam...“ pakomentavo D. Lūžienė-Malijonienė, darbymetis jau ant nosies, bet kol kas tręšiami tik pavieniai laukai. „Priklauso nuo dirvožemio. Ten, kur žemė lengvesnė, kur galima įvažiuoti, jau kai kas tręšia, bet tikrai ne masiškai.

Dar žada vėsesnių orų, bet netruks ir atšilimas, prasideda augalų vegetacija ir juos jau bus būtina tręšti“, – sakė D. Lūžienė-Malijonienė. Darbymetis, anot jos, turėtų prasidėti netrukus. „Viskas priklauso nuo gamtos. Pagal senovinį gamtos kalendorių vasarinės kultūros buvo sėjamos nuo balandžio 25 d. iki gegužės 15 d., bet gamta tuomet buvo pastovesnė. Dabar būna įvairiai, kai kada ir balandžio pradžioje galima sėti. Sakoma, sėja prasideda tuomet, kai ima žaliuoti medžiai, o kai pražysta šalpusniai, galima lauke sėti ridikėlius, špinatus; kai sužaliuoja ir pražysta ievos, – sodinti bulves“, – pastebi D. Lūžienė-Malijonienė.

Pasak rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkės, pats laikas įsėti žoles į javus. „Pavyzdžiui, jei įmanoma įvažiuoti į dirvą, galima į rugius įsėti dobilus, ką daug kas ir daro“, – patarė D. Lūžienė-Malijonienė.

Rasa Keliuotytė

Rekomenduojami video