Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip prižiūrėti žieminių rapsų pasėlius šį rudenį

Gerai žinome, kad žieminių rapsų auginimo versle svarbiausias rudens periodo uždavinys yra pasiekti jų aukštą žiemkentiškumą, nes jiems nepakėlus žiemos sąlygų patiriamas apie 125 Eur/ha nuostolis. Ką daryti atskirais augalų vystymosi etapais, kad pasiektume žieminių rapsų maksimalų žiemkentiškumo balą ir suformuotume optimalių produktyvumo parametrų pasėlį?

Pirmasis vystymosi etapas

Šį etapą rapsų sėklos pradeda dar ankštarose, kai baigia formuotis jų gemalas. Etapas tęsiasi sėklas pasėjus, o baigiasi – joms sudygus. Sėkloms dygstant, skilčialapių centre susiformuoja augimo kūgelis su dviem kauburėliais. Jis ir yra tolesnio augimo pradmuo, nuo jo priklauso būsima pirminių šaknelių ir daigelio kokybė, kurią lemia sėklų ir dirvų paruošimas sėjai, jos darbų kokybė ir posėjinis dirvos paviršiaus volavimas. Šiame etape pasėliai iki jų sudygimo purškiami dirvinio veikimo herbicidais „Butisan Star“ (2–2,25 l/ha) arba „Brasan“ (1 l/ha) + „Teridox“ (1 l/ha).

Antrasis vystymosi etapas

Šis etapas tęsiasi nuo sudygimo iki pirmojo tikrojo lapelio susiformavimo. Jo trukmė gana trumpa, todėl daugelis augintojų neįvertina jo reikšmės. Būtent šiuo tarpsniu formuojasi bamblių ir tarpubamblių pradmenys – nuo gauto rezultato priklausys būsimų lapų ir stiebo augimas bei trečio vystymosi etapo sėkmė. Todėl jo metu pasėlius rekomenduojama nupurkšti biostimuliantų-mikroelementų kompleksu („Microfert“ – 0,6–1 l/ha), kuris padės išvengti įvairių augimo destrukcijų. Šį purškalą galima naudoti kartu su herbicidais nuo piktžolių ar javų pabirų arba insekticidu, siekiant nuo spragių apsaugoti dygstančių rapsų daigelius skilčialapių tarpsniu, kai vyrauja šilti ir sausi orai.

Jauniems rapsams labai kenkia piktžolės ir sudygusios javų pabiros, todėl būtina nepageidaujamą augmeniją kuo greičiau sunaikinti. Daugeliui įprastų herbicidų labai svarbus purškimo laikas – kai kuriuos iš jų galima naudoti iki sudygimo, kitus – trumpai po sudygimo, kol piktžolės yra mažos. Šiame etape geriausiai tiktų „Butisan Star“ 2–2,25 l/ha. Į herbicidų tirpalą įmaišome ir insekticidą „Fastac“ (0,2 l/ha), nes dabartinės orų sąlygos palankios spragių invazijai į rapsų pasėlius.

Rapsų augalams dygstant ar sudygus, prasideda optimalus laikas naudoti bakterijų preparatus, skatinančius dirvožemio gyvybingumą: „Biomas Grow“ (0,1 l/ha), „Biomas Mineral“ (0,1 l/ha) ar „Biomas Universal“ (0,1 l/ha), mišinyje su huminėmis ir fulvinėmis rūgštimis „Iperen Humic“ (2 l/ha).

Nuo siekiamų įgyvendinti tikslų priklauso, kurį bakterijų preparatą naudoti. „Biomas Grow“ sudėtyje yra unikali bakterija, gebanti fiksuoti atmosferos azotą ir kaupti jį dirvoje. Ji taip pat atpalaiduoja fosforą iš dirvožemyje esančių netirpių junginių ir paverčia jį prieinamu augalams. „Biomas Universal“ gerina dirvožemio struktūrą, atkuria natūralias dirvožemio savybes, mažina įvairių patogenų gyvybingumą, optimizuoja dirvožemio fitosanitarines savybes, skatina augalų augimą bei didina jų atsparumą nepalankioms augimo sąlygoms – sausrai, liūtims, šalčiui).„Biomas Mineral“ intensyviausiai atpalaiduoja dirvožemyje esantį netirpų fosforą ir padaro jį lengvai prieinamą augalams. Kartu iš netirpių junginių atpalaiduoja ir svarbiausius mikroelementus – cinką, geležį, kalcį ir kitus. Šis preparatas daro bene didžiausią įtaką humuso kaupimuisi dirvoje. Bakterijų preparatai daugiausia naudos duoda, kai yra naudojami augalams sudygus, 1–5 lapelių tarpsniu (BBCH 11–15), nes bakterijos įsikuria augalų šaknų zonoje ir kartu su augalais netrukdomai dauginasi bei atlieka savo funkcijas.

Įvairiais bandymais nustatyta, kad itin geri rezultatai gaunami „Biomas Grow“ (0,1 l/ha) arba „Biomas Mineral“ (0,1 l/ha) maišant su „Biomas Universal“ (0,1 l/ha) ir pridedant „Iperen Humic“ (2 l/ha) arba „Microfert“ (1 l/ha). Panaudojus šiuos bakterijų preparatus, kuriamos palankesnės sąlygos augalams augti – sukuriama geresnė aplinka mitybai mineralinėmis medžiagomis, o augalas skatinamas formuoti galingesnę šaknų masę bei auginti didesnę antžeminę dalį su daugiau būsimų šakų užuomazgų. Bakterijos padeda lengviau pasisavinti maisto medžiagas, išskiria įvairius hormonus, kurie skatina augalo natūralius augimo ir vystymosi procesus. Svarbu prisiminti, kad kuo anksčiau panaudojame bakterijų preparatus, tuo anksčiau ir ilgesnį laiką bakterijos dirvoje vykdys savo funkcijas, taigi ir siekiamas rezultatas bus geresnis.

Trečiasis vystymosi etapas

Jis prasideda susiformavus daugiau kaip vienam tikrajam rapsų lapeliui ir tęsiasi iki skrotelės (5 lapeliai) tarpsnio. Rugsėjo pirmo dešimtadienio pabaigoje tokio išsivystymo pasėlių jau bus daug. Šis augimo etapas tęsiasi ilgai ir užtrunka 3–5 savaites. Svarbiausias šio trečiojo organogenezės etapo pabaigos reiškinys yra būsimo žiedyno gemalinės ašies su nareliais bei būsimų žiedinių šakų lapų pažastyse pumpurų susiformavimas, tai iš esmės nulemia galimą augalo produktyvumą.

Neseniai iškritęs lietus paskatino pabirų dygimą. Gausiai sudygusios pabiros daro net didesnę žalą rapsų pasėliams nei piktžolės. Dėl to nedelsiant reikia jas sunaikinti. Į pagalbą pasitelkiame herbicidą „Fusilade Forte“ (0,6–1 l/ha).

Jei dar nesate naudoję bakterinių preparatų, pradėkite juos naudoti šio vystymosi etapo pradžioje ir pasirinkite vieną iš šių variantų: „Biomas Grow“ (0,1 l/t) + „Biomas Universal“ (0,1 l/ha) arba „Biomas Mineral“ (0,1 l/t) + „Biomas Universal“ (0,1 l/ha). Ekologiniuose ūkiuose arba sėjant nebeicuotas sėklas rekomenduojama pasėlius purkšti bakterijų mišiniu, kuris kartu apsaugotų pasėlius ir nuo žalingiausių patogenų – „Biomas Mineral“ (0,1 l/t) + „Biomas Protect“ (0,1 l/ha).

Ketvirtas vystymosi etapas (virš 5 lapų)

Dažnai šį vystymosi etapą rapsų augalai pasiekia rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje. Pagrindinis šio etapo reiškinys yra žiedpumpurių gemalinių užuomazgų formavimasis. Taip pat tęsiasi ir naujai lapų pažastyse išaugusių žiedstiebių pumpurų formavimasis. Be to, šis – ketvirtasis – organogenezės vystymosi etapas tęsiasi iki rudens vegetacijos pabaigos. Jo metu susiformuoja augalų žiemkentiškumo ir produktyvumo parametrai.

Yra ūkių, kurie žieminius rapsus augina pagal švaraus lauko („Clearfield®“) programą. Tai rapsų auginimo technologija, susidedanti iš dviejų dalių – specialiai išvestų hibridinių rapsų veislių ir herbicido, kurio sudėtyje yra veiklioji medžiaga „Imazamoksas“. Šios veislės yra atsparios herbicidams su veikliąja medžiaga „Imazamoksas“. Prie jų pavadinimo yra raidės CL. „Imazamoksas“ įeina į herbicido „Cleravo®“sudėtį, jis gerai naikina bastutinių šeimos piktžoles, tokias kaip svėres, garstukus, trikertes žvagines, čiužutes, rapsų pabiras. Be to, „Cleravo®“ naikina javų pabiras, ramunes, lipikus, balandas, notreles ir kt. piktžoles.

„Clearfield®“ technologija tinkama visoms žemės dirbimo sistemoms. Šiame vystymosi etape jau nuo trijų lapelių tarpsnio galima pasėlius purkšti herbicidais „Cleravo“ (1 l/ha) + „Butisan“ (1 l/ha) + „Dash“ (1 l/ha). Purškimą minėtu herbicidų mišiniu galima atlikti iki 8 lapelių tarpsnio, tačiau rekomenduojama tai daryti anksčiau, kol rapsų augalai nėra labai vešlūs ir neuždengia piktžolių – tuomet herbicido poveikis bus didžiausias.

Šiame vystymosi etape žieminių rapsų pasėlius tręšiame per lapus boro ir kitų svarbiausių mikroelementų tirpalais: „Oligo Boron“ (1 l/ha) + „Thiomax Oil“ (1 l/ha) + „Oligo Ranau“ rapsams (1 l/ha) + „Wilis NPK“ (3–5 kg/ha). Su šiuo tirpalu augalai gauna visų svarbiausių elementų, reikalingų šaknies sistemos augimui skatinti. Kartu jie duoda didžiulį impulsą antžeminės augalų dalies masės augimui ir vystymuisi. Intensyvesnė augalų priežiūra ankstyvaisiais tarpsniais leidžia suformuoti stipresnius ir produktyvesnius žieminių rapsų pasėlius. Tačiau didžiausia šio purškimo nauda, kad augalai, gavę stiprų augimo stimulą, kur kas intensyviau kaupia sausąsias medžiagas, todėl gerokai padidėja augalų atsparumas žemoms temperatūroms ir ligų pradams – taip augalai kur kas geriau žiemoja.

Ankstyvos sėjos žieminių rapsų augalai intensyviai auga, o pakankamas drėgmės kiekis dirvoje ir aukšta oro temperatūra dar labiau skatina jų augimą ir vystymąsi. Rapsų augalams esant 3–5 lapelių tarpsnio, rekomenduojama naudoti augimo reguliatorių „Caryx“ (0,7–1,4 l/ha). Jis ne tik apsaugo rapsų augalus nuo kūgelio peraugimo, bet kartu skatina ir šaknų sistemos vystymąsi bei jos masės didėjimą, kuris ypač svarbus augalo produktyvumui pavasarį.

Rudenį padarytos žieminių rapsų priežiūros klaidos dažnai labai skaudžiai atsiliepia augalų žiemojimui ir pavasariniam vegetacijos atsinaujinimui. Suformavus stiprius žieminių rapsų pasėlius rudenį, pavasarį reikia mažiau pastangų, kad gautume didesnį derliaus potencialą. Kol rapsų sėklos išlieka stabiliai brangios, investicijos į žieminių rapsų pasėlius yra vienos sėkmingiausių.

 

Andrius Lukoševičius

Rekomenduojami video