Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Karvių produktyvumo pataria siekti nuo veršelių gimimo

Šią savaitę UAB „DeLaval“ Telšių rajone surengtame seminare pieno gamintojams neįkainojamos vertės patarimus dalijo ne tik „DeLaval“ kompanijos specia-listai iš Lietuvos ir Baltijos šalių, bet ir patyrusi konsultantė iš Belgijos. Ūkininkai daug investuoja į veršelių genetiką, todėl labai svarbu jau nuo pirmosios veršelio gyvenimo dienos jį prižiūrėti taip, kad ateityje būtų užauginta sveika ir produktyvi telyčia.

Sumažėjo veršelių kritimų

Plungės rajone ūkininkaujančio Tomo Skieraus ūkyje fermos vedėju dirbantis Georgijus Iljinas „Valstiečių laikraščiui“ tvirtino, kad pienininkystės ūkis jau kelerius metus laikosi UAB „DeLaval“ rekomendacijų augindamas veršelius.

„Atkreipčiau daugelio kolegų ūkininkų dėmesį į konsultantės veršelių auginimo ir priežiūros klausimais iš Belgijos Annelies De Spiegeleer patarimą kuo anksčiau veršeliams sugirdyti krekenas. Mes tai padarome per pirmąją valandą gimus veršeliui. Tai labai svarbu. Be to, atlikusias kokybiškas krekenas užšaldome. Jos labai praverčia tais atvejais, kai kitų karvių krekenos būna prastos kokybės arba jų trūksta“, – pastebėjo Georgijus.

Konsultantė veršelių auginimo ir priežiūros klausimais iš Belgijos A. De Spiegeleer ūkininkams pažėrė pluoštą itin vertingų patarimų ir pristatė kolostrometrą. Bendrovės nuotr.

Ar pavyko pasiekti geresnių rezultatų nei raguočius prižiūrint įprastai? Georgijaus manymu, laikantis seminare paminėtų ir įgyvendintų patarimų, ūkyje gerokai sumažėjo veršelių kritimų. Pasak konsultantės iš Belgijos, tvarkingai dirbdami turėtume netekti iki 10 proc. susirgusių veršelių.

„Pirmasis tikslas – per pirmąsias 56 dienas veršelio svorį padidinti nuo 40 iki 80 kg“, – sakė A. De Spiegeleer ir ūkininkams patarė, kaip tai pasiekti. Pradėkime nuo krekenų kokybės.

Svarbi krekenų kokybė

Kai kurie pieno gamintojai krekenų kokybę iki šiol nustato iš akies. Švedijos kompanijos „DeLaval“ atstovė Baltijos šalims Daiga Bisniece priminė, kad ūkininkų akys gali suklysti, o tokiu atveju jie labai rizikuoja veršelio sveikata, todėl krekenų kokybei nustatyti patartina naudoti specialų, bet nesudėtingą matuoklį – kolostrometrą. Pasak A.De Spiegeleer, mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad net 32– 58 proc. krekenų pavyzdžių yra netinkami naudoti. Ką daryti, jeigu kolostrometras patvirtino, kad krekenų kokybė prasta?

„Tokiais atvejais siūlome naujovę – naudoti galvijų krekenų miltelius, kuriuos populiariai galėčiau pavadinti energijos ir vitaminų užtaisu“, – patarė „DeLaval“ atstovė Baltijos šalims. Kitais atvejais, kai krekenas dar galima naudoti, specialistė patarė kartu su turimomis krekenomis naudoti energiją didinančius priedus, kuriuose yra kiaušinių miltelių, probiotikų, vitaminų ir mineralų.

Tai tik keli iš daugelio patarimų, kuriuos seminare išgirdo Žemaitijos ūkininkai. Negana to, į namus grįžo įsigiję vertingos literatūros, tarp kurios bene svarbiausia knyga – „Veršelių priežiūra. Produktyvus karvės amžius prasideda jau nuo veršelio gimimo“.

Švedijos kompanijos "DeLaval" atstovė Baltijos šalims D. Bisniece veršeliams patarė duoti vitaminų ir mineralų mišinius. Bendrovės nuotr.

Apsiaustai veršeliams

Konsultantė iš Belgijos ūkininkams patarė pirmomis veršelių gyvenimo minutėmis juos nusausinti, nes drėgnas veršelis netenka daug šilumos, o tai labai pavojinga jo gyvybei. Šlaputėlius veršelius reikia labai saugoti, globoti, tačiau vien gerų norų neužtenka. Reikia žinoti, kaip ir ką daryti. Šaltuoju metų laiku ypač svarbu pasirūpinti pakankamu pakratų kiekiu. UAB „DeLaval“ ūkio prekių pardavimo vadovas Edvinas Pauželis pasiūlė veršelius saugoti firminiais „DeLaval“ apsiaustais. Jeigu veršeliai mokėtų kalbėti, už tokius apsiaustus savo šeimininkams tikrai padėkotų. Kai kurie ūkininkai klysta manydami, kad apsiaustų veršeliams suras dėvėtų drabužių parduotuvėse. Taip galima prisišaukti tik papildomų bėdų. Apsiaustas apsiaustui nelygu. Mokslininkų sukurti „DeLaval“ apsiaustai sudaryti iš trijų sluoksnių: vidinis sluoksnis – komforto, vidurinysis – šildantis, o išorinis – neperšlampamas.

„Mažesniuosius galima naudoti pirmąsias dvi paras, o didesni apsiaustai skirti silpnesniems, ligos kamuotiems veršeliams apsaugoti arba staigiai atšalus orui“,– rekomendavo E.Pauželis.

UAB"DeLaval" ūkio prekių pardavimų vadovas E. Pauželis pasiūlė veršelius saugoti firminiais "DeLaval" apsiaustais. Bendrovės nuotr.

Saugo nuo ligų

Daug nuostolių ūkiai gali patirti, jeigu vienu metu suserga keli ar net keliolika 2–3 savaičių veršelių. Diarėja, arba jaunų veršelių viduriavimas, – viena iš pagrindinių jų mirties priežasčių. Ši liga paplitusi nuo 5 iki 50 proc., o mirtingumas iki atjunkymo siekia net 56 proc. Be to, šia liga susirgę veršeliai dažniausiai turi ilgalaikių bėdų – sulėtėja jų augimas, priesvoriai, o ateityje – net primilžis“, – pastebėjo Annelies.

Ūkininkai tikrai norėtų tokių atvejų išvengti. To įmanoma pasiekti. Veršeliams patariama skirti „DeLaval“ papildus, kurie vadinami „Gera pradžia“ („FeedtechTM Good Start“ bei „FeedtechTM Good Start S“).

„Šiuos vitaminų ir mineralų mišinius naudoti labai paprasta – tereikia nustatytą dozę įberti į pieną ar pieno pakaitalus. Tyrimai parodė, kad jie yra labai efektyvūs, be to, tikrai nebrangūs – 21 centas veršeliui per dieną, taigi per tris savaites kainuotų apie 4 eurus vienam veršeliui“, – sakė D.Bisniece.

Be jau paminėtų, konsultantė iš Belgijos ūkininkams davė vertingų patarimų prižiūrint užtrūkusias karves, veršelių priežiūrą iki atjunkymo, papasakojo apie veršelių auginimą individualiuose gardeliuose arba nameliuose iš karto po gimimo, apie veršelių didžiojo prieskrandžio formavimąsi ir laipsnišką nujunkymą, auginimą iki 6 mėnesių.

Daugiau informacijos skaitykite ČIA

Rekomenduojami video