„Modernus žemės ūkis – perspektyvus žemės ūkis“, – tokios pozicijos laikosi Kazlų Rūdos savivaldybės Pavabalkšnio kaime ūkininkaujanti Dalia Kairaitienė. Kiek leidžia galimybės, į kartu su sutuoktiniu Aidu plėtojamą pienininkystės ūkį investuoja savarankiškai. Tačiau, prireikus atnaujinti melžimo aikštelę, ūkininkai pabandė paramos kreiptis pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“.
Jų džiaugsmui, paraiška buvo įvertinta teigiamai ir šiandien Kairaičiai vienu metu gali melžti nebe 20, o 60 karvių. „Būtume aikštelę pirkę savarankiškai, tačiau kodėl nepasinaudojus finansine pagalba, jei tokia egzistuoja“, – tvirtino ūkininkė.
Parama gavėjus pasiekė greitai
Apie tris dešimtmečius gyvuojantis Dalios ir Aido Kairaičių ūkis – vienas didžiausių pieno ūkių Marijampolės regione. Ūkis žinomas ir visoje Lietuvoje, nes kelerius pastaruosius metus pienininkų apdovanojimuose „Pienės“ jis buvo pripažintas daugiausia pieno pardavusiu ūkiu šeimos ūkių kategorijoje. D. Kairaitienė paaiškina, kad pozicijų neapleisti padeda nuolat didinamas karvių skaičius.
– Bandai didėjant, reikia vis naujų investicijų. Melžiant daugiau nei 800 karvių, melžimo aikštelė, kurioje vienu metu telpa 20 karvių, tapo ankšta. Melžimas trukdavo ilgai, darbuotojams tekdavo dirbti viršvalandžius. Tiesiog buvome priversti pirkti naują įrangą. Iš pradžių galvojome, kad našesnę ir modernesnę aikštelę įsigysime savarankiškai, tačiau pasidomėjusi supratau, kad daiktą galime įsigyti padedami (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. 2019-ųjų pabaigoje užpildėme paraišką ir jau 2020 m. pradžioje gavome paramą, – sklandų paramos skyrimo procesą gyrė ūkininkė.
Pagerėjo ne tik kiekybė, bet ir kokybė
D. Kairaitienė džiaugiasi, kad naujoji melžimo aikštelė paspartino ir palengvino darbą ūkyje, be to, padeda stebėti gyvulių rujos procesus, renka ir apdoroja informaciją apie pieno laidumą. Ūkininkės teigimu, tokia ar bet kokia kita investicija į ūkį, jei ūkininkas su juo sieja savo ateitį, būtina.
– Tik modernus ūkis gali būti konkurencingas, o būti konkurencingam svarbu, jei nori turėti pelningą ir perspektyvų ūkį. Visa tai reikalauja pastangų, bet kai nori – viskas įmanoma. O jei dar yra galimybė ūkį kam nors perduoti, tuomet abejonių dėl investicijų nelieka, – įsitikinusi pašnekovė.