Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pandemijos šešėlyje – kitoks virusas žemės ūkio ministerijoje

Praėjusią savaitę žemės ūkio ministras Andrius Palionis nusprendė pakeisti savo pirmtakės Virginijos Baltraitienės 2015-ųjų gruodžio 4 d. pasirašytą įsakymą ir jį papildyti tryliktuoju skyriumi, kuriame numatyta paramos ūkininkus vienijančioms asociacijoms skyrimo tvarka. Ši žinia ūkininkus nustebimo, nes klausimas labai svarbus, o su socialiniais partneriais nebuvo aptartas. Kodėl taip nutiko? Žemės ūkio ministerija pažadėjo atsakyti į „Valstiečių laikraščio“ klausimus, tačiau kai šis numeris buvo parengtas spaudai, atsakymų vis dar nebuvome gavę.

Įsakymo projekto esmė

Ministro įsakymo „Dėl paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir 2016–2020 m. tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo projektas ir po pakeitimo liko gremėzdiškas, tačiau didesnė bėda – daugelio asociacijų dėmesį pritraukęs įsakymo 25 punktas, papildytas XIII skyriumi „Savanoriško paramos skyrimo ūkininkus vienijančioms asociacijoms tvarka“.

Jame numatyta, kad paraiškų teikimo metu ūkininkai gali savanoriškai pasirinkti, ar skirti (jeigu skirti, tai vienai ar dviem asociacijoms) dalį sumos (1 Eur/ha) nuo jiems priskaičiuotos ir reikalavimus atitinkančios ES paramos. Nurodoma ir kaip elgtis, jeigu paaiškėtų, kad pareiškėjas neįvykdė įsipareigojimų. Štai įsakymo I priedo III dalies 31 punktas surašytas tarsi priesaika: „Žinau, kad savanoriškai nusprendus skirti dalį savo paramos asociacijai (-oms), tačiau vėliau nustačius neatitikimus mano paraiškoje ir NMA priėmus sprendimą susigrąžinti paramą, iš manęs bus susigrąžinta ir ta paramos dalis, kuri buvo skirta asociacijai (-oms).“

Tarkime, 10 ha ūkio savininkas dviem asociacijoms skyrė po 0,5 Eur/ha, bet nesilaikė reikalavimų, todėl NMA tarnautojai turės padirbėti, norėdami susigrąžinti 10 Eur.

[caption id="attachment_103602" align="alignnone" width="803"]R. Dovydėno pieš. R. Dovydėno pieš.[/caption]

Norėjo „prastumti“

Apie galimybę žemdirbių organizacijoms pritraukti kuo daugiau ūkininkaujančiųjų lėšų kalbėta jau prieš gerą dešimtmetį. Tuometinis Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas, o dabar Seimo KRK pirmininkas Andriejus Stančikas kreipėsi patarimo į teisininkus, į tuometinę Finansų ministeriją, o šie, panagrinėję aplinkybes, pirmininkui atsakė, kad teisiškai to įgyvendinti neįmanoma. Taip ši idėja ir užgeso. Kita vertus, labai pasikeitė ir žemdirbių savivaldos situacija – stambieji milijonieriai ūkininkai dar labiau praturtėjo, o smulkieji ir vidutiniai ūkininkai turėjo tenkintis ES ir valstybės paramos trupiniais. Todėl praėjusią savaitę paskelbtas ministro įsakymo projektas buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus.

Gal koronaviruso pandemija ir ŽŪM iniciatyva tėra sutapimas, tačiau minčių kyla įvairių, tarp kurių ir sąmokslo teorija, kad žemės ūkio ministras A.Palionis šį kartą sumanė pasinaudoti išskirtinėmis aplinkybėmis ir „prastumti žalią“ klausimą. Juk dabar žmonėms ne ministrų įsakymai rūpi“, – spėliojo Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos (LŠŪS) vadovas Vidas Juodsnukis.

Jeigu taip buvo iš tikrųjų, tai akivaizdu, kad ministras prašovė pro šalį, nes pro žemdirbių akis šis sumanymas nepraslydo. Pakalbinome kai kurių asociacijų vadovus.

Nusivylė ministro veiksmais

Per 100 tūkst. smulkiųjų ir vidutinių ūkių savininkų interesus ginančios LŠŪS vadovas V.Juodsnukis sakė esąs nusivylęs žemės ūkio ministro veiksmais.

[caption id="attachment_103601" align="alignnone" width="300"]V.Juodsnukis V.Juodsnukis[/caption]

Lyg ir buvau linkęs patikėti naujojo žemės ūkio ministro pažadais pagaliau atsigręžti į kaimo gyvybingumą išlaikančius smulkiuosius ir vidutinius ūkius, bet, matyt, klydau. O gal čia persistengė situacijos žemės ūkyje neišmanantys ministro pavaldiniai? Juk tik neišmanėlis arba papirktas galėjo parengti tokį pasiūlymą“, – sakė V.Juodsnukis.

Apie kokią situaciją kalba LŠŪS vadovas?

Ne apie pandemiją. Kalbu apie tai, kad ministras pripažino, jog iki šiol ES ir valstybės parama buvo teikiama neteisingai, kad apie 80 proc. paramos nusėdo stambiųjų ūkininkių sąskaitose“, – tęsė V.Juodsnukis.

Ir vis dėlto, kodėl ministro įsakymo projektas yra ydingas?

Ydingas, nes stipriesiems ir toliau sudaromos sąlygos dar labiau stiprėti, o silpniausieji ir turintys mažiau žemės žemdirbiai paliekami skursti. Tylėčiau, jeigu stambieji susimestų tik savo lėšas, tačiau šis įsakymas jiems sudarys sąlygas, pavyzdžiui, per Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybą (LŽŪKT) priversti ir vidutinius bei smulkiuosius ūkius remti ne savo, bet būtent stambiųjų asociacijas. Kitas niuansas – Vakarų Europos šalys remia tik smulkiuosius ir vidutinius ūkius, nes supranta, kad tik tokie šeimos ūkiai užtikrina kaimų gyvybingumą. Todėl labai keista, kad valstybės reikalais labiau rūpintis turime mes, smulkieji ir vidutiniai ūkininkai, o ne mokesčių mokėtojų lėšomis išlaikomi ministerijos tarnautojai“, – tiesiai šviesiai rėžė V.Juodsnukis.

Argumentai be užuolankų

ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas irgi neieškojo žodžių kišenėje:

Susidaro įspūdis, kad žemės ūkio ministras su žemdirbių asociacijomis tyliai žaidžia dvigubą žaidimą. Vienus myli labiau, kitus – iš pareigos. Tokį įspūdį susidariau skaitydamas ir šį įsakymo projektą. Kodėl ministras, siekiantis sudaryti norinčio bendradarbiauti įspūdį, šios idėjos nesvarstė ir jos nepristatė žemdirbiams? Būtume pateikę argumentus, kodėl to daryti negalima.“

[caption id="attachment_81492" align="alignnone" width="300"]Algis Baravykas. ZUR nuotr. Algis Baravykas. ZUR nuotr.[/caption]

ŽŪR vicepirmininkas mums pateikė argumentus. Jų daug, todėl paminėsime tik kelis, esminius.

Akivaizdu, kad ne visos asociacijos galės pretenduoti į šį aukojimo ritualą. Štai projekte numatyta, kad asociacijos, pageidaujančios gauti dalį pareiškėjų paramos, privalo vienyti ar galėti vienyti pavienius ūkininkus. Toks reikalavimas neleidžia pretenduoti į paramą asociacijoms, vienijančioms kitus žemės ūkio subjektus, juridinius asmenis, žemės ūkio subjektus, kurie deklaruoja žemės ūkio naudmenas, tačiau neregistruoja ūkininko ūkių“, – pastebėjo A.Baravykas.

Kam tai naudinga, klausia ŽŪR vicepirmininkas ir pats atsako: „Didžiausią galimybę surinkti paramą turi trys su augalininkyste susijusios asociacijos: stambieji grūdų augintojai, stambiųjų žemės ūkio bendrovių asociacija ir stambiųjų ūkininkų sąjunga. Būtent šių asociacijų nariai valdo didžiausią dalį žemės ir gauna daugiausiai išmokų.“

A.Baravyko išvada: „Šis įsakymas paveiks Žemės ūkio rūmus, kurie telkia mažiau ploto užimančių žemės ūkio šakų asociacijas. Ar ŽŪM nusprendė jas nurašyti? Jeigu taip, tai tegul pasako viešai, o ne žaidžia dvigubą žaidimą.“

Įžvelgė lobistų įtaką

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) pirmininką Vygantą Šližį užklupome skaitantį ministro įsakymo projektą.

Matau tokios iniciatyvos pavojų. Neįsigilinusiam gali atrodyti, kad rūpinamasi asociacijomis, padedama joms išsilaikyti, tačiau įsigilinęs matai, kad, pavyzdžiui, mūsų asociacijos padėtis net pablogėtų“, – sakė V.Šližys.

Kodėl susidarė tokia nuomonė?

Gyvulininkystės ūkiai yra nedideli, todėl kai kurie net papildomai perka pašarus iš augalininkyste užsiimančių ūkininkų. Taigi mūsų galimybės paremti savo asociaciją yra menkesnės“, – aiškino V.Šližys.

Ir LMGAGA pirmininkas mano, kad rengiant šį įsakymo projektą daug lėmė stambiųjų ūkininkų asociacijų lobistų įtaka.

Mes priklausome ŽŪR, kaip ir daug kitų įvairių asociacijų. Pastaruoju metu dažnai girdėjome pažadus, kad valstybė prioritetą skirs gyvulininkystei bei ūkio šakoms, sukuriančioms aukštesnės vertės produktus, bet šis įsakymo projektas rodo, kad ir toliau ketinama remti būtent stambiuosius augalininkystės ūkius, t. y. žaliavos eksportą, o ne augalininkystės produktų perdirbimą vidaus rinkoje, pavyzdžiui, per gyvulininkystės ūkius“, – stebėjosi V.Šližys.

Smulkiuosius nušluos

Pramoninių uogų augintojų asociacijos (PŪAA) pirmininkas Adolfas Jasinevičius tikisi, kad ūkininkai galvos labiau valstybiškai nei ŽŪM vadovai.

Dar gerai, kad liko žodis „savanoriškai“. Todėl tikiuosi, kad ūkininkai nepasiduos šiai provokacijai. Beje ir dabar asociacijų nariams nedraudžiama mokėti nusistatytą nario mokestį. Kitas reikalas, jeigu būtų bandoma ūkininką paveikti, pavyzdžiui, per LŽŪKT, juk šios tarnybos steigėjai yra LŪS, LŽŪBA ir ŽŪM. Tada jau kiltų skandalas“, – sakė A.Jasinevičius.

PŪAA vadovas prisiminė ŽŪM pažadus, įtvirtintus Žaliojoje ir Baltojoje knygose: „Svarstėm, diskutavom, pasirašėm, kad laikysimės jose nustatytos strategijos, o čia – brūkšt vienu įsakymu ir viskas tarsi nubraukiama, esą, rinkoje tegul išsilaiko stiprieji, stambieji, o kiti valstybei nerūpi? Jeigu bus laikomasi tokios politikos, smulkiosios asociacijos bus nušluotos. Tačiau žinosime, kas kaltas“, – stebėjosi ir klausė A.Jasinevičius.

Kolegai pritaria ir Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) pirmininkė Renata Vilimienė: „Mes jau įpratome, kad valdžios atstovai mus remia žodžiais, bet ne darbais. Suprantu ir stambiuosius pieno gamintojus – jiems mūsų asociacijos įsikūrimas labai nepatinka, apie mūsų problemas jie nenorėtų net girdėti. Mes jiems trukdome, kai sakome, kad irgi turime teisę ūkininkauti, ne tik stambieji pieno gamybos ūkiai. Todėl nuogąstauju – štai surinksime kad ir nedaug mokesčių iš savo narių, o ar pajėgsime apginti savo narių interesus, ar pateisinsime jų lūkesčius?“

O gal žemės ūkio ministras nusprendė ignoruoti pagrindinius ES Bendrosios žemės ūkio politikos tikslus 2021–2027 m., tarp kurių kaimo vietovėse numatyta skatinti užimtumą, socialinę įtrauktį, pritraukti jaunuosius ūkininkus ir sudaryti palankesnes sąlygas verslo plėtrai?

Apie virusą ministerijoje

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos (LJŪJS) pirmininkas bei ŽŪR vicepirmininkas Vytautas Buivydas sakė, kad šio įsakymo projektas parodo, kam pirmenybę skiria Žemės ūkio ministerija:

Suteikiamos papildomos galimybės dar labiau sustiprėti ūkininkų sluoksniui, jau gavusiam apie 80 proc. ES ir valstybės paramos.“

[caption id="attachment_103606" align="alignnone" width="300"]Vytautas Buivydas Vytautas Buivydas[/caption]

Pasak V.Buivydo, šį kartą ŽŪM pasielgė kaip ne valstybės interesus, bet laukinės rinkos principus ginanti institucija.

Jaunųjų ūkininkų vadovas ne tik priekaištavo, bet ir turėjo pasiūlymų.

Jeigu jau ketiname stiprinti asociacijas, tai paramą asociacijoms gali skirti valstybė ir ne pagal hektarų, bet pagal asociacijoms priklausančių narių skaičių. Jeigu būtų palikta projekte numatyta tvarka, tai aš, kaip asociacijos vadovas, būčiau skatinamas į savo organizaciją pritraukti kuo daugiau stambiųjų ūkininkų ir pirmiausia ginti jų, o ne smulkiųjų bei vidutinių ūkininkių interesus“, – aiškino V.Buivydas.

LJŪJS narių planuose – pirmiausia įveikti koronavirusą, o po to važiuoti į ŽŪM ir ten sunaikinti įsiveisusį paramos stambiesiems ūkiams virusą.

Rekomenduojami video