Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prasideda pavasario sėja

Dirvos temperatūrai pakilus, ūkiuose prasidėjo pavasario sėjos darbai. Sėjamos ankštinės kultūros, miežiai, avižos ir javai. Jei vyraus šilti ir saulėti orai, darbai sparčiau įsibėgės visoje Lietuvoje.

Priklauso nuo oro

Pasak Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Ukmergės biuro vadovės Vilmos Kačinskienės, didžiausio derlingumo sulaukiama tuomet, kai vasariniai kviečiai pasėjami balandžio 15–25, vasariniai miežiai – balandžio 15–30, vasariniai rapsai – balandžio 20–30, žirniai – balandžio 20 – gegužės 5, cukriniai runkeliai – balandžio 20–30, kukurūzai grūdams – balandžio 25–30, kukurūzai silosui ir bulvės – balandžio 25 – gegužės 5 dienomis. Ūkininkai sėjos laiką koreguoja atsižvelgdami į atskirų laukų dirvožemio savybes. Greičiausiai darbai pradedami smėlio ir priesmėlio plotuose. Šiais metais nemažai ūkininkų negali atlikti suplanuotų darbų dėl drėgnos dirvos, dar nepradžiūvo priemolio ir molio dirvožemiai. Beje, pasak V.Kačinskienės, žvelgiant į balandžio mėnesio orų prognozes pastebima, kad jis bus drėgnesnis ir šaltesnis už daugiametį vidurkį.

Sėjos neankstina

Agronomo išsilavinimą turintis Ukmergės ekologinio ūkio šeimininkas Valentinas Genys patvirtino, kad kiekviena vasarinė kultūra turi savo biologinį laikrodį. Tačiau ūkininkai labai dažnai nesilaiko terminų ir patys nusprendžia, kada jiems naudingiausia pradėti sėją. Sėjos laikui, pasak V.Genio, įtakos turi priešsėliai ir kiti veiksniai. „Kada protingiausia žengti šį žingsnį, žino tik patys ūkininkai. Kiekvienas iš jų turi savo tikslus ir kultūras. Žinoma, chemizuotuose ūkiuose darbai jau vyksta. Tačiau aš į dirvą nelendu be gegužės mėnesio“, – sakė V.Genys. Ūkininkas prisipažino, kad šilti orai gundo žemdirbius kuo greičiau pradėti darbus. Kauno rajono ūkininkas Romas Majauskas sėjos dar nepradėjo, nes dirvos dar drėgnos. Ūkininkas planuoja į laukus išvažiuoti balandžio viduryje.

Ruošiasi darbymečiui

Šiaulių rajone kai kurie ūkininkai jau pasėjo ankštines kultūras. Tačiau Lietuvos ūkininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Raimundas Juknevičius teigė, kad dauguma žemdirbių dar neskuba sėti, nes nuogąstauja dėl drėgnos žemės, kuri gali neigiamai paveikti pasėlius. Anot pirmininko, atšalimas gali apsunkinti sėklų dygimą ir sukelti stresą išdygusiems augalams.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys sakė, kad rajone jau sėjami vasariniai kviečiai ir avižos. Tačiau nemaža dalis ūkininkų darbų dar nepradeda dėl drėgnų dirvų, kai kurie dvejoja ir dėl prognozuojamų šaltų orų.

Ilgametis Žemės ūkio rūmų pirmininkas, dabartinis LR Seimo narys Andriejus Stančikas sakė, kad jo sūnūs Žemaitijoje šią savaitę sės žirnius ir pupas. „Dirva įšilusi, apdžiūvusi, todėl jau pats laikas sėti. Juk sakoma, kad kiekviena pavasario diena yra labai svarbi“,– sakė A.Stančikas.

Darbymetis jau prasidėjo ir Kėdainių rajono žemdirbių ūkiuose. Šio rajono ūkininkas Saulius Dambrauskas tikino, kad jau būtų pradėjęs sėjos darbus, tačiau jo ūkyje vyko bulviasodis. Artimiausiu laiku jis ketina sėti ankštines kultūras.

Joniškio rajono ūkininkai šią savaitę sėja žirnius. Sėjos nepradėjo tik tie žemdirbiai, kurių dirvos dar nepradžiūvo.

 

 

Rekomenduojami video