Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Saldžiosios šaknys ne visiems saldžios

Nors pavasarinė cukrinių runkelių sėja dar toli, žemdirbiai jau planuoja būsimus darbus. Ūkininkai, bendradarbiaujantys su fabriku „Nordic Sugar Kėdainiai“ po poros dienų jau pradės užsisakinėti sėklas. O kito regiono žemdirbiai, parduodantys savo produkciją UAB „Arvi cukrus“, dar nežino, ar imsis auginti cukrinius runkelius.

Ruošiasi naujam sezonui

AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris sakė, kad praėjusiais metais pagamintas cukrus – jau parduotuvėse. Todėl bendrovės darbuotojai ir žemdirbiai jau ruošiasi naujajam sezonui, kurį pasitinka optimistiškai nusiteikę. „Su augintojais sutartys jau sudarytos. Tarsimės tik dėl bendradarbiavimo po 2017 m., kai nebeliks kvotų“, – teigė direktorius. Jis pabrėžė, kad 2015 m. fabrikas pagamino 83 tūkst. tonų baltojo cukraus, 2014 m. – 115 tūkst. tonų. Cukraus kvota – 64 tūkst. tonų. Todėl buvo pagaminta 19 tūkst. tonų virškvotinio cukraus. Praėjusiais metais augintojai iš vieno hektaro vidutiniškai prikasė 55 tonas runkelių, o ankstesniais metais vidurkis buvo 67 tonos. Mažą runkelių kiekį atpirko didelis cukringumas. Jo vidurkis buvo 18 proc., kai kurie augintojai atvežė net iki 20 proc. cukringumo žaliavos. „Nuo sausio 6 d. iki sausio 26 d. žemdirbiai mūsų tinklapyje jau galės užsisakyti sėklas, susipažinti su veislėmis, išbandytomis bandymų laukuose. Kiekvienas augintojas veisles pasirenka individualiai, atsižvelgia į tai, kas jam ekonomiškai naudingiau“, – sakė S.Mozeris.

ŽŪK „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas Algimantas Šleževičius sakė, kad praėjusių metų derlius dėl sausros buvo prastesnis. Todėl, ruošiantis naujam sezonui, svarbu galvoti, kaip užauginti kuo geresnį derlių. „Išmokome auginti cukrinius runkelius, todėl visada tikimės didesnio derliaus. Taip pat tikimės ir didesnių supirkimo kainų. Dabar už vieną toną 16 proc. cukringumo runkelių moka 28 eurus. Tačiau jei fabrikas turės pelno, juo pasidalins ir su augintojais“, – pridūrė A.Šleževičius.

Greitai pirks sėklas

Kėdainių rajono ūkininkas Vaidotas Žičius sakė, kad praėjusieji metai cukrinių runkelių augintojams nebuvo ypač geri. „Šiems metams su AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ jau turime sudarę sutartį, sąlygos nesikeičia. Netrukus pirksime sėklas, kurias atsirenkame, atsižvelgdami į tyrimų bei savo ūkio rezultatus. Niekada nestovime vietoje, išbandome naujas veisles“, – sakė jis.

To paties rajono ūkininkas Paulius Staliorius augino 100 ha cukrinių runkelių. Jis teigė, kad šiais metais išlaikys tą patį plotą saldžiųjų šaknų. „Ūkyje atliekame tyrimus, per daugelį metų esame atsirinkę tinkamas veisles ir neplanuojame eksperimentuoti. Ar auginsime cukrinius runkelius po 2017 m., dar nežinome. Esame nusiteikę visokiems scenarijams ir be cukrinių runkelių, ir su jais. Žiūrėsime, ką pasiūlys fabrikas“, – atviravo jis.

Kėdainių rajono ūkininkas Algimantas Kižauskas saldžiosioms šaknims taip pat yra skyręs 100 ha ploto. Jis teigė, kad praėjusiais metais iš hektaro prikasė 65 tonas cukrinių runkelių. „Šiais metais, rinkdamiesi sėklas, tarsimės, kiek jų sėti. Praėjusiais metais mums rekomendavo sėti mažesnę normą, todėl ir plotus sumažinome. Mums garantavo, kad prikasime po 90 tonų, tačiau vidurkis buvo 65 tonos. Jei ir vėl tiek pat kasime, plotus reikės didinti“, – sakė A.Kižauskas. Pasak ūkininko, veisles jie visada renkasi pagal rekomendacijas. Apie gausesnį derlių mąsto ir to paties rajono ūkininkas Arvydas Šmigelskis. Jis su sūnumi augina 300 ha cukrinių runkelių. „Neatsižadame auginti šios kultūros, nenorėtume mažinti ir ploto, nes turime visą reikiamą techniką“, – sakė jis.

Ūkininkai nežinioje

Vilkaviškio ir Marijampolės cukrinių runkelių augintojai tebekovoja dėl savo uždirbtų pinigų. Bendrovė „Arvi cukrus“ su jais neatsiskaitė už supirktą 2014–2015 m. derlių.

Marijampolės ūkininkas Juozas Kairys sakė, kad bendrovės direktorius žadėjo pinigus sumokėti gruodžio 22–24 d., tačiau neatsiskaitė. „Kaip ir eilinį kartą, mums atsiuntė graudų laišką, kad negali atsiskaityti, ir tiek. Kai toks neapibrėžtumas su fabriku, nei ploto negaliu didinti, nei į techniką investuoti. Manau, kad šį sezoną nebeauginsiu cukrinių runkelių“, – sakė ūkininkas.

Kalvarijos savivaldybės ūkininkas Mindaugas Mileris sakė, kad užaugintą produkciją gabendavo į Marijampolės ir į Kėdainių cukraus fabrikus. „Buvome susitikę su ministru pirmininku Algirdu Butkevičiumi ir prašėme pagalbos, padedant spręsti susiklosčiusią situaciją dėl neatsiskaitymo ir dėl bendradarbiavimo su Kėdainių fabriku. Jei su ūkininkais neatsiskaitys, šiems metams tikrai niekas sutarčių nesudarys“, – sakė M.Mileris.

Vilkaviškio rajono ūkininkas Virginijus Mykolaitis sakė, kad situacija dėl atsiskaitymo už priduotą produkciją – kritinė. „UAB „Arvi cukrus“ valdžia prieš šventes išjungė telefonus ir su ūkininkais visai nebendrauja. Šiandien skola – jau daugiau nei 5 mln. eurų. Ūkininkai nežino, ką daryti. Dauguma jau kreipėsi į teismą. Cukrus išvežtas, parduotas, o ūkininkams pinigų nėra“, – aiškino jis. Pasak ūkininko, cukrinių runkelių augintojai gailisi, kad praėjusiais metais sėjo ir augino saldžiąsias šaknis. „Praėjusiais metais jau abejojome, sėti ar nesėti. Į fabriką ūkininkai pristatė 114 tūkst. tonų cukrinių runkelių. Fabrikas pajėgus perdirbti daugiau ir norėjo, kad žemdirbiai užaugintų 300 tūkst. tonų“, – kalbėjo ūkininkas. V.Mykolaitis mano, kad šiais metais cukrinių runkelių augintojų labai sumažės.

Rekomenduojami video