Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šiandien baudžia, rytoj užmerks akis

Beveik tris mėnesius VĮ Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros (toliau RRA) kontrolieriai baudė logika nepaaiškinamo reikalavimo nesilaikančius pieno supirkėjus, o nuo šiol tokius pažeidimus nusprendė vadinti mažareikšmiais.

Ūkio subjektų, perkančių – parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas pagarsėjo ne tik mistine priėmimo tvarka, bet ir prieštaravimų gausa. Pikti liežuviai plaka, kad Seime niekas net nesusigaudė, kaip netikėtai greitai šis įstatymas buvo priimtas, be to, esą už jį buvo balsuota užmerktomis akimis, tikintis, jog gal kaip nors suveiks. Nesuveikė, buksuoja. Šį kartą panagrinėsime tik vieną  smulkiesiems pieno gamintojams ir supirkėjams šoką sukėlusį įstatymo niuansą.

Draudžia karvėms užtrūkti

Minėtame įstatyme įtvirtinta prievolė pieno žaliavos pirkėjui skelbia, kad iš visų gamintojų supirktas natūralaus pieno kiekis gali nukrypti ne daugiau kaip 10 proc. nuo sutartyje nurodytojo. Šis reikalavimas kažkokiu nesuprantamu būdu turėjo apsaugoti pieno gamintojus, tačiau vienu įstatymo lazdos galu plojo supirkėjams, o kitu galu kaip reikiant užvožė būtent pieno gamintojams.

Reikalavimus nesunku ant popieriaus surašyti. Sunkiau, o kartais tiesiog neįmanoma, jų laikytis. Štai prie pieno supirkimo punkto žemaitiškai dėl šio gyvenimiško kuriozo bandė aiškintis Juons, pavarde Žemaits.

„Susirg muona karvutes, blogs piens, tuode nebgaliu pardout. Supirkieja rėkia an manis, nabagiele: kur piens? Nier piena!“ – aiškino Jonas Žemaitis.

Pakalbinau supirkėją, kuriai irgi ne pyragai. Juk RRA tikrintojai tikriausiai jau tyko už kampo su išmaniaisiais telefonais. Užtektų ir paprastų, juk skaičiuoti 10 proc. paklaidą galima ir mintinai. Telšių rajone veikiančio kooperatyvo „EKO Žemaitija“ direktorė Kristina Lukoševičiūtė apie įstatymo leidėjų broką bandė kalbėti mandagiai: „Šis reikalavimas nelabai logiškas. Pavyzdžiui, susirgus karvutėms ar paprasčiausiai joms užtrūkus, maži ūkiai neretai gali tiekti tik 50 proc. sutartyje numatyto pieno kiekio. O ką mums daryti? Dirbame jau daug metų, taigi remdamiesi patirtimi bandome numatyti parduodamo pieno kiekio svyravimus, bet smulkiesiems ūkiams ir tokia patirtis nepadeda.“

Kokia išeitis? Įstatymo autoriai ir čia „pasižymėjo“ – numatyta galimybė superkamo pieno kiekį pakoreguoti prieš mėnesį. Bet Jonas prieš mėnesį nenujautė, kad iš jo penkių karvučių dvi susirgs. Gal tokią nuojautą įvaldė įstatymą rengę Žemės ūkio ministerijos valdininkai ir jį patvirtinę Seimo nariai, bet Jonas ir „EKO Žemaitija“ tokių sugebėjimų neišsiugdė. Kokios pasekmės? „EKO Žemaitija“ kooperatyvui numatyta 1 500 eurų bauda, tiesa, pasak K.Lukoševičiūtės, dar liko vilčių įrodyti, kad dėl pieno kiekio svyravimo ir dėl to pasikeitusios supirkimo kainos kooperatyvas nekaltas.

Nusižengė, nes sumokėjo daugiau

Daug griežčiau susidariusią padėtį vertino Šakių rajone veikiančio žemės ūkio kooperatyvo „Sintautų pienas“ vadovas Alius Staugaitis. Apie kooperatyvui skirtą nuobaudą jo vadovas sužinojo vartydamas laikraščius.

„Žiūriu ir savo akimis netikiu. Juodu ant balto parašyta, kad „Sintautų pienas“ yra nesąžiningas. Nieko nelaukdamas paskambinau RRA vadovams, paprašiau paaiškinti. O jie man suokia lyg lakštingalos, kad aš nekreipčiau dėmesio ir ramina, kad mums iki 6 000 eurų baudos nereikės mokėti, nors tokios esą nusipelnėme“, – pasakojo A.Staugaitis.

Kodėl galėtų bausti? Todėl, kad kooperatyvas iš pieno gamintojo nupirko pieno 10 proc. daugiau nei nurodyta sutartyje.

„Tikras absurdo teatras, juk tam ūkininkui už pieną mokėjome brangiau nei buvo numatyta pagal sutarties sąlygas. Na, nusipirko žmogus kelias karves iš kaimyno, kuris gal nebenori jų laikyti, tai kur žmogui dėti tą pieną? Juolab kad jau panaikinta kvotų sistema. O mus už tai nubaudė!“ – piktinosi A.Staugaitis.

Rašo pasiaiškinimus

Į RRA bausmių skyrimo krumpliaratį pateko ne tik žemaičiai ir suvalkiečiai, bet ir geraširdžiai dzūkeliai.

„Valdininkai ir politikai kažkodėl nepagalvojo, kad iš anksto niekas negali numatyti, kaip keisis primilžis. Juk jį lemia karvių laikymo sąlygos, pašarų kokybė ir kiti veiksniai. Stebiuosi bandymais reguliuoti tai, ko reguliuoti neįmanoma. Žinoma, jeigu įstatymas priimtas siekiant kuo daugiau nubausti, tai tikslas pasiektas“, – sakė „Dzūkijos pieno“ vadovas Alvydas Kavaliauskas.

„Dzūkijos pienas“ kol kas materialinių nuostolių nepatyrė, tačiau RRA liepė kaip nedrausmingiems mokinukams rašyti pasiaiškinimus. Ką juose parašė?

„Parašėme, kaip yra. Štai vienas pieno gamintojas jau buvo susitaręs papildomai nusipirkti karvių ir nelaukdamas pasirašė pieno pardavimo sutartį su mumis, tačiau atvažiavo lenkai ir nusipirko tas karves brangiau, todėl žmogelis liko be karvių. O mus kaip tik užgriuvo RRA kontrolieriai, patikrino ir užfiksavo didesnį nei įstatymai leidžia pieno kiekio skirtumą“, – pasakojo A.Kavaliauskas.

 Kontrolierių auka

Prasčiau sekėsi iš smulkiųjų gamintojų pieną superkančiam ŽŪK „Paežerių pienas“. Šiauliečiai jau sumokėjo 1 500 eurų baudą. Priežastis ta pati – keli ūkininkai pardavė pieno daugiau nei numatyta sutartyse.

ŽŪK „Paežerių pienas“ direktorius Petras Brikas pajuokavo, kad jau nenustebtų, jeigu vieną dieną bus nustatyta ne 10 proc., bet 0,01 proc. superkamo pieno kiekio galimo svyravimo riba.

Raseinių rajone pieną superkančios UAB „Rimdalė“ vadovas Rimantas Čeičys sakė, kad jam pieną parduodantys ūkininkai paruošė klausimus ir laukia progos juos įteikti žemės ūkio ministrei.

„Jie ministrės prašys, kad įstatyme būtų numatyta galimybė ūkininkams sudaryti sutartis su savo karvėmis – tegul jos įsipareigoja duoti pieno tiek, kiek bus nurodyta sutartyse – nei daugiau, nei mažiau, ir iš anksto tegu praneša apie ketinimus užtrūkti“, – dalijosi pokalbio su ūkininkais įspūdžiais R.Čeičys.

Juokai juokais, tačiau, įsigaliojus minėtam įstatymui, būtent „Rimdalė“ tapo pirmąja RRA kontrolierių auka.

„Sumokėjau 600 eurų baudą. Buvau užsidegęs RRA paduoti į teismą. Advokatas sakė, kad bylą nesunkiai laimėtume, bet kol kas šį procesą sustabdžiau. Tačiau bet kada galiu sugrįžti“, – teigė R.Čeičys.

Pažadėjo nebesiblusinėti

Galime šiek tiek nuraminti tiek pieno supirkėjus, tiek smulkiuosius pieno gamintojus – įstatymo kritika buvo veiksminga. „Valstiečių laikraščio“ pakalbintas RRA generalinio direktoriaus pavaduotojas Artūras Bagotyrius sakė, kad jo pavaldiniai nuo šiol užmerks akis įstatymo reikalavimui dėl didesnio nei 10 proc. superkamo pieno kiekio nuokrypio. Nematys, įsivaizduos, kad tokio reikalavimo tarsi ir nėra.

„Su Žemės ūkio ministerija pasitarėme ir nusprendėme – jeigu pieno gamintojai nesiskųs, tai ir nebausime, tokius pažeidimus vadinsime mažareikšmiais. Be to, mano žiniomis, numatyta minėtą įstatymą taisyti, todėl mes nebeblusinėsime“, – žadėjo A.Bagotyrius.

Mūsų kritikuojamą įstatyme numatytą reikalavimą žadama pakeisti – ne didesnio nei 10 proc. nuo sutartyse nurodyto pieno kiekio nuokrypio reikalavimas bus taikomas tik tiems pieno pardavėjams, kurie parduoda daugiau kaip 500 kg pieno per dieną. O kas grąžins jau sumokėtas baudas? Valdininkai ir politikai į tokius klausimus atsako tyla.

Tai ne nukrypimas, tai – iškrypimas

Eugenijus Gentvilas , Seimo Kaimo reikalų komiteto narys

Šio įstatymo projektą kritikavau, jam nepritariau dėl daugelio priežasčių, todėl ir dabar susidariusią absurdišką situaciją net sunku komentuoti. Tai jau ne nukrypimas, tai – iškrypimas. Apskritai su reguliavimais rinkoje reikia elgtis labai atsargiai. Man gaila RRA darbuotojų, kurie privalo kontroliuoti, kaip pieno supirkėjai laikosi kvailų reikalavimų. Ši situacija mums dar kartą primena, kad juo labiau bandysime reguliuoti, tuo tiek pieno gamintojams, tiek pieno supirkėjams bus tik blogiau.

Pripažįsta, kad įstatymas netobulas

Edmundas Jonyla , Seimo Kaimo reikalų komiteto narys

Stebiuosi, kad pieno supirkėjai skundžiasi. Esu išklausęs ataskaitas apie minėto įstatymo kontrolę ir niekas nesiskundė. Komiteto posėdyje diskutavome apie 10 proc. problemą, tačiau neteko girdėti, kad supirkėjams dėl šios priežasties būtų skiriamos baudos, o jeigu jie jau sumokėjo baudas, tai, matyt, prisipažino pažeidę įstatymą. Tačiau pripažįstu, kad įstatymas dar netobulas, jį reikės taisyti, taigi įvertinsime ir šią pastabą. Kreipsiuosi ir į žemės ūkio ministrę, gal ji galėtų savo įsakymu kai ką pakoreguoti.

Problema sprendžiama

Virginija Baltraitienė , žemės ūkio ministrė

Iš tikrųjų smulkiesiems ūkiams negalima taikyti reikalavimo, kad realiai superkamo ir sutartyje numatyto pieno kiekio skirtumas neviršytų 10 proc. Ši problema jau sprendžiama, kooperatyvų nebausime. Įstatymo projektą jau pateikėme Seimui ir šį mėnesį pataisos turi būti priimtos. Šis reikalavimas išliks ūkiams, kurie per dieną parduoda daugiau nei 500 kg pieno. Ar šis įstatymas efektyvus? Na, nežinau. Apskritai be reikalo sklinda kalbos, kad pieną superkantys kooperatyvai baudžiami. Pavyzdžiui, kalbama, kad daug kooperatyvų buvo nubausti dėl to, kad nesilaikė termino prieš 30 dienų paskelbti apie supirkimo kainos keitimą. Aš tokių duomenų apie bausmes neturiu. Žinau, kad iš 70 pieną superkančių kooperatyvų nubausta 10 kooperatyvų, kurie tai pačiai grupei priklausantiems pieno gamintojams taikė skirtingas pieno supirkimo kainas.

Rekomenduojami video