Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Suomijos pieno ūkio spindesys

Spalio mėnesį Lietuvoje lankėsi beveik visus Suomijos ūkininkus jungianti organizacija FABA. Vos per vieną dieną 9 organizacijos nariai aplankė Pieno tyrimų laboratoriją, Raimondo Vitkausko ūkį, domėjosi Lietuvos pieno pramone bei sutiko atskleisti, kaip šiandien gyvena Suomijos ūkininkai.

Papasakokite, kas yra FABA ir ką jūs veikiate?

Visų pirma, esame Suomijos pieno ūkininkus apjungianti organizacija, kurioje šiuo metu yra apie 7 tūkstančiai narių (o tai yra beveik visi Suomijos galvijų augintojai). Viena svarbiausių mūsų veiklų – galvijų veisimas ir dirbtinis apvaisinimas. FABA‘i priklauso 25 procentai įmonės „VikingGenetics“, o šis bendradarbiavimas puikiai įrodo, kad pasauliui pateikiame tik kokybišką ir puikiai atrinktą prekę. Tačiau tai tikrai ne viskas. Mes konsultuojame ūkininkus veisimo klausimais, sudarome asmeninius veisimo planus, užsiimame gyvulių ir embrionų prekyba, rūpinamės embrionų pervežimu, galvijų surašymu bei duomenų apie jų sveikatą rinkimu, bendradarbiaujame su veterinarais, kurių pagrindinis tikslas yra ne gydyti įsisenėjusias ligas, o užkirsti kelią įvairioms infekcijoms ir nuostoliams. Galiausiai, turime sutartį su įmone, kuri padeda palaikyti švarą ūkiuose.

Kiek laiko gyvuoja FABA?

Viskas prasidėjo maždaug  prieš 120 metų. Žinoma, nuo to laiko viskas labai pasikeitė, mes nuolat atrandame naujas sritis, tobulėjame, pradėjome vykdyti dirbtinio apvaisinimo programas, tačiau pirminė mintis apie veisimo kompaniją kilo išties seniai.

 Kodėl jūs nusprendėte apsilankyti Lietuvoje?

Kas dvejus metus FABA renka savo atstovus, kurie ne tik priima svarbiausius sprendimus, bet ir nuolat keliauja po Europos šalių ūkius, stengdamiesi pamatyti kaip gyvena kitų pieno ūkių atstovai bei pasisemti naujų idėjų. Šį kartą nusprendėme aplankyti visas Baltijos šalis, kiekvienai skiriant po vieną dieną. Lietuvoje pamatytas ūkis mus išties sužavėjo, o puikūs rezultatai kalba patys už save.

Lietuvoje mes tikime, kad skandinaviška genetika yra viena geriausių pasaulyje. Ar tai tiesa?

Mes dedame visas pastangas, kad būtume geriausi. Dideliais žingsniais einame į priekį ir nuolat stengiamės pasiekti vis geresnių rezultatų. Vienas iš mūsų privalumų yra tai, kad atliekame DNR testus su veršingomis karvėmis ir paėmę mėginius po dviejų mėnesiu jau žinome, koks veršelis gims. Tai išties neįtikėtini pasiekimai.

Papasakokite šiek tiek daugiau apie Skandinavijos ūkininkus. Galbūt jūs turite kokių nors išskirtinių tradicijų?

Bene didžiausias mūsų išskirtinumas ir viena ilgaamžiškiausių tradicijų yra kruopštus duomenų rinkimas apie veisimą ir įvairias ligas. Šis duomenų rinkimas ne tik palengvina mūsų gyvenimus, bet ir padeda sparčiai tobulėti veisimo srityje. Aiškiai matome visus įvykusius pokyčius, todėl nesunkiai galime atrinkti pačius sveikiausius ir geriausius bulius. Dar viena mūsų tradicija – išskirtinis rūpinimasis galvijo nagų sveikata. Puikiai suprantame, kad nagos turi didžiulę įtaką bendrai galvijo sveikatai, tad dedame visas pastangas, kad užtikrintume puikią jų būklę.

Skandinavijos ūkininkai dažniausiai eina jau pramintu taku, remiasi į tradicijas, ar atvirkščiai – nuolat ieško naujų modernių būdų, kaip palengvinti ūkio gyvenimą?

Modernių technologijų naudojame išties nemažai, o daugybėje ūkių galime rasti naujausius melžimo robotus. Tiesa, tokiu keliu pasukome ne tik todėl, kad norėjome neatsilikti nuo naujovių. Rasti gerus pieno ūkio darbuotojus Suomijoje yra išties nelengva, o jų išlaikymas kainuoja gan brangiai, tad mums patogiau į pagalbą pasitelkti technologijas. Be to, mūsų šalyje pieno ūkininkams yra keliami labai dideli reikalavimai, privalome skirti labai daug dėmesio galvijų sveikatai, o modernios technologijos padeda tai pasiekti.

Ar tiesa, kad dauguma Suomijos ūkiu yra išties maži?

Taip. Dauguma ūkininkų augina apie 40 melžiamų karvių, tačiau šis skaičius nuolat didėja. Didžiausi ūkiai Suomijoje augina 600 karvių.

Kokia šiuo metu yra pieno supirkimo kaina Suomijoje?

Apie 37 euro centus už litrą. Tačiau svarbu pabrėžti, kad ši kaina yra vienoda visiems ūkininkams, nepriklausomai, kiek karvių jie augina. Žinoma, itin kokybiško pieno supirkimo kaina šiek tiek didesnė.

Rekomenduojami video