Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkiams reikalingi tik sausi grūdai

Įmonės „Inter-Silo“ montuojamus grūdų džiovinimo bokštus Lietuvoje naudoja ne tik augalininkystės, bet ir mišrūs ūkiai. Gyvulininkyste užsiimantys ūkininkai iš sausų grūdų gali paruošti labai kokybiško pašaro galvijams, paukščiams. Be to, bokštai naudojami ir kaip sausų grūdų sandėlis.

Džiovina grūdus

Kelmės rajone per 20 metų ūkininkaujantys Laima ir Henrikas Minelgos plėtoja mišrų ūkį. Minelgos vos susituokę ėmėsi kurti ūkį – pradėjo nuo 3 melžiamų karvių ir nedaug žemės. Kasmet gyvulių skaičius ir žemės plotas didėjo. Pasinaudoję Europos Sąjungos parama kelmiškiai įsigijo modernios žemės ūkio technikos. O pernai grūdams džiovinti pasistatė „Sukup“ bokštą, kuris labai pagerino ūkyje ruošiamų pašarų kokybę.

Minelgų tvarte gyvena 120 karvių banda. Ūkininkės teigimu, pieno primilžių vidurkis per metus siekia 8,1 tonos iš karvės, o kelios karvės rekordininkės duoda po 10 tonų pieno. Minelgų ūkis kas antrą dieną parduoda daugiau kaip 3,5 tonos pieno. Daug pagelbsti kokybiški pašarai. Karvės šeriamos kvapniu šienainiu, paskanintu traiškytais grūdais.

„Stengiamės kuo anksčiau pievas nušienauti, kad šienainis būtų kokybiškesnis. Dar traiškytų grūdų užberiame“, – pasakojo ūkio šeimininkė. Ji paaiškino, kad traiškytus grūdus gyvuliai geriau virškina, lengviau pasisavinamos naudingosios medžiagos. Kai grūdai gerai išdžiovinti, kokybiški, tai ir pašaras – geresnis.

Grūdus traiškė ir anksčiau, bet pastebėjo, kad pernai, kai džiovinimo bokšte juos pavyko gerai išdžiovinti, pašarai buvo daug geresnės kokybės, patys grūdai traiškesni. „Jeigu drėgnus grūdus supyli, tai ir drėgnus pašarus pasidarai. Dabar, kai grūdai gerai išdžiūvę, jie trapesni, kvapnesni; tai ir akimis matoma, ir nosimi užuodžiama“, – traiškytais grūdais džiaugėsi ūkininkai. Jie įsitikinę, kad džiovinimo bokštas prisidėjo ne tik prie pašarų kokybės, bet ir prie gyvulių sveikatingumo.

R. Petriko ūkį Kelmės r. taip pat puošia „Sukup“ džiovinantis bokštas.

Bokštas – būtinybė

Įsirengti grūdų pašarų saugyklą-bokštą Laimą ir Henriką paskatino vis prastėjančios vasaros. Dėl šio sprendimo jie ne tik nesigaili, bet labai džiaugiasi, nes labai palengvėjo grūdų tvarkymo darbai. Anot Laimos, nebeliko baimės, kad jeigu drėgnus grūdus nukulsi, tai nebus kur jų padėti.

Žmonai pritarė ir Henrikas, teigdamas, kad kai Lietuvoje tokie prasti orai, tai javapjūtė tampa labai įtempta, kartais paskutinę priekabą partraukia beveik lietui lyjant. Net būdavo svarstydavo: ar kulti, ar palikti. Nuo pernai, kai turi džiovinimo bokštą, šių rūpesčių nebeliko.

„Apie 400 tonų grūdų pripylėme, išdžiovinome ir pardavėme. Paskiau, kai vasarojų kūlėme, jau savo gyvuliams pašarams pasilikome. Nebuvo sunku išmokti naudotis bokštu. Pradėjus krauti grūdus įjungiamas maišymas ir džiovinimas, o procesas vyksta be perstojo, kol grūdai išdžiūva. Nereikia atskiro žmogaus, kad viską sektų, prižiūrėtų, kol džiovykla užsipildo. Mes rinkomės tokį bokštą, kad mažiau priežiūros reikėtų. Palieki ir ištisas paras gali būti ramus, tik dieną nueini, pasižiūri, kaip veikia“, – ūkio naujove didžiavosi H.Minelga.

Patys su darbininkais ruošė pamatą naujajam bokštui, nors tai didelio tikslumo reikalaujantis darbas, bet padėjo ankstesnė patirtis. Į Minelgų ūkį atvežto bokšto konstrukcijos tilpo į vieną sunkiasvorę mašiną. „Inter-Silo“ specialistai bokštą sumontavo per porą savaičių.

Paskutiniame etape išvedžiojo elektrą. Henrikas džiaugėsi, kad „Inter-Silo“ komanda visus darbus atliko laiku ir javapjūtė ūkyje praėjo ramiai. Be to, grūdai bokšte saugūs iki pavasario, tad gyvuliai nuolat gauna kokybiškus pašarus.

Dėl šio bokšto, ūkininko įsitikinimu, galės sėkmingiau parduoti atliekamą dalį grūdų, juk dabar šeimininkai drąsiau gali palankesnėmis kainomis su tiekėjais sudaryti išankstines derliaus pardavimo sutartis. Minelgų ūkiui bokštas, anot jų, buvo būtinas, nes deklaruoja 270 ha

dirbamos žemės. Iš jų apie pusantro šimto – pasėliai. Ūkininkas planuoja dar didinti pasėlių plotus, nes dabar turi kur kokybiškai išdžiovinti ir saugiai laikyti grūdus.

Lūkesčių nenuvylė

Kelmės rajone Ričardo Petriko ūkyje auginami mėsiniai galvijai, vištos dedeklės, dirbama per 300 ha žemės. Ūkio bandoje apie 60 žindenių karvių. R.Petrikas turi apie 4 tūkst. dedeklių ir planuoja įrengti tvartus dar 6 tūkst. vištų. Ūkio produktai – pienas, kiaušiniai, mėsa. Mėsinius galvijus per skerdyklas parduoda šveicarams ir lenkams.

Savo galvijams ir paukščiams pašarus gamina tik iš ūkyje išaugintos žaliavos. Ūkio pasėlių struktūra plati: auginami mišiniai, ankštiniai, rapsai, kviečiai. Visą derlių reikia paruošti parduoti ar toliau saugoti. Svarbiausia – laiku nukulti ir išdžiovinti. Tad ūkis įsigijo grūdų džiovinimo bokštą.

„Jeigu nebūčiau pastatęs šio „Inter-Silo“ bokšto, tai per javapjūtę būčiau turėjęs nemažai nuostolių. Kviečiai buvo apie 17–18 proc., o pupas nukūlėme 20 proc. drėgnumo. Jos ilgiau džiuvo, nes buvo vėlai kuliamos. Taip pat džiovinome rapsus, kviečius, žirnius. Buvo palyginti blogi metai, bet aš turėjau įrangą, su kuria galėjau išsisukti iš tokios padėties“, – nauju bokštu džiaugėsi R.Petrikas. 350 tonų talpos bokšte buvo išdžiovinta apie 1200 tonų įvairių grūdų.

Ūkininko teigimu, bokštas tikrai pasiteisino. Dabar R.Petrikas pasikliauja išankstinėmis pardavimo sutartimis, nes vos išdžiovinęs derlių gali parduoti. Jam patiko bendrauti su „Inter-Silo“ specialistų komanda. Vežant ir kraunant grūdus į džiovyklą netikėtai sudegė elevatoriaus variklis. Sudegė vakare, o jau kitą dieną apie pietus „Inter-Silo“ žmonės pakeitė variklį nauju ir vėl elevatorius dirbo.

„Ir gyvenime, ir versle labai retai tenka susidurti su kompanijomis, kuriose dirba tokie sąžiningi žmonės“, – greitu, rūpestingu aptarnavimu, gera darbo kokybe įsitikino Kelmės rajono ūkininkas.

Bokštai pasiteisina

Černiauskas Elonas

Elonas Černiauskas, UAB „Inter-Silo“ pardavimų vadovas

Džiovinimo bokštai „Sukup“ Lietuvoje naudojami jau trejus metus, o juk dveji pastarieji metai buvo itin drėgni. Bokštuose džiovinami net iki 22 proc. drėgmės grūdai. Iš viso Lietuvoje jau pastatyti ir veikia 27 „Sukup“ bokštai. Greitai augantis jų skaičius parodo, kad sprendimas džiovinti ir sandėliuoti grūdus pačiame bokšte yra teisingas, pasiteisina net ir sunkiomis derliui sąlygomis. Tokie bokštai stovi ir mažesniuose ūkiuose, ne tik didelėse bendrovėse. JAV pagaminti bokštai yra kokybiški, o maišymo įranga patentuota. Visi įrengimai atitinka Europos Sąjungos saugumo ir projektavimo reikalavimus.

Rekomenduojami video