Asociatyvi nuotr.

Ūkininkai su Vyriausybe susikirto dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Žemdirbiai į šuns dienas deda Vyriausybės užmojus skubiai priversti juos į aplinką skleisti mažiau tokių dujų. Ūkininkai piktinasi, kad Lietuva šioje srityje siekia būti pirmūne tarp kitų ES šalių, nors ekologiškiau ūkininkauti esą nebeapsimokės. Žemdirbiams grasinant protestais, Vyriausybė jau žada derėtis.
Vos prieš 2 mėnėsius traktorių griausmu drebinę Vilnių ir kitus šalies miestus, ūkininkai vėl grasina naujomis protesto akcijomis. Šįkart juos pribloškė Briuseliui Lietuvos Vyriausybės parengtas kovos su klimato kaita planas.
Ši ketina naikinti žalio dyzelino lengvatas, reikalauja taupiau naudoti sintetines trąšas, efektyviau tvarkyti mėšlą ir srutas, auginti mažiau dujų išskiriančias karves. Ūkininkai įtikinėja, esą tokie reikalavimai nepakeliami.
„Reikia su virškinimo traktu tokiu kažkokiu trumpu, kad mažesnė būtų, negamintų dujų, bet gamintų pieną. Reiškia – nauja veislė, tokie svaičiojimai“, – sako pieno gamintojų atstovas Jonas Vilionis.
 „Lietuva turi pačius mažiausius dujų išmetimus Europoje. Patys mažiausi, o įsipareigojimus prisiimame tokius pačius kaip didžiausius išmetimus turinčios šalys. Tai neabejotinai pakenks mūsų ekonomikai, ne tik žemės ūkiui“, – pasakoja grūdų augintojų atstovas Aušrys Macijauskas.
„Protesto akcijas padaryti mokam, kryžius pastatyti, su traktoriais išvažiuoti, o jei reikės, protesto akcijas padarysime ir dabar“, – teigia ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.
Ūkininkus siutina Vyriausybės užmojai per dešimtmetį dešimtadaliu sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus žemės ūkyje. Žemdirbiai įsitikinę, kad Lietuva dabar ir taip yra viena mažiausiai orą teršiančių valstybių ES, tačiau Vyriausybė, esą norėdama įtikti Briuselio biurokratams, mauna kilpą ant kaklo saviems ūkininkams.
„Daugiausiai palies gyvulininkystės sektorių, kuris ir taip yra nusistekenęs, kaip pavasarį sniegas nuo stogo traukiasi. Visos priemones gyvulininkystei, nors emisija didesnė iš laukų“, – kalbėjo Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos vadovas Jonas Sviderskis. Vyriausybės nariai tvirtina su Žemės ūkio rūmais suderinę planą, kaip Lietuvos ūkininkus vers ūkininkauti ekologiškiau. Tačiau, sulaukę aršios kritikos, žada dar derėtis ir peržiūrėti oro taršos reikalavimus, galbūt juos švelnins ūkininkams, bet užtat griežtins kitiems sektoriams, pavyzdžiui, pramonei, transportui ar atliekų tvarkymui.
„Iki gruodžio 31 Vyriausybė turėjo pateikti planą, kitaip nebuvo galima elgtis. Jei Seime nesugebėjome pasitvirtinti strategijos, nežinau, ar reikia kaltinti vyriausybę“, – sako žemės ūkio minsitras Andrius Palionis.
„Tai yra šaukštais daužymas į lėkštę po šventės, kuri įvyko. Bet į kai kuriuos punktus reikėtų atsižvelgti“, – pasakoja aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.
Briuseliui reikalaujant mažinti šiltnamio efektą mažinančių dujų išmetimus, Vyriausybė per dešimtmetį žada transporto sektoriuje ir pramonėje emisijas sumažinti trečdaliu, žemės ūkyje ir tvarkant atliekas – po dešimtadalį.
Donatas Brimeris