Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vilkai alkani nebus

Ne­re­gist­ruo­ji ūki­nių gy­vū­nų, jų ne­sau­gai – kom­pen­sa­ci­jos ne­bus iš­mo­kė­tos

Aly­taus ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės te­ri­to­ri­jo­je nuo me­tų pra­džios vil­kai su­dras­kė 56 avis ir 1 da­nie­lių. Aly­taus ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės me­džio­ja­mų­jų gy­vū­nų pa­da­ry­tos ža­los skai­čia­vi­mo ko­mi­si­ja 24 at­ve­jais pa­tvir­ti­no, kad pa­gal su­ža­lo­ji­mo po­žy­mius, ger­klės sri­ty­je ma­to­si krau­jo žy­mės, iš­ės­ti avių šo­nai, iš­dras­ky­tos krū­ti­nės, pa­gal ap­tik­tus pėd­sa­kus, avis iš­pjo­vė vil­kai. Ūki­nin­kams bus at­ly­gin­ti nuos­to­liai, jų jau pri­skai­čiuo­ta už 5 tūkst. 112 eu­rų.

Mi­nė­tos ko­mi­si­jos na­rys, Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos val­dy­bos pir­mi­nin­kas Eval­das Dai­naus­kas pa­ste­bi, kad už­re­gist­ruo­ti tik tie at­ve­jai, kai na­mi­niai gy­vū­nai bu­vo re­gist­ruo­ti ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos pa­da­li­ny­je ir tai­ky­tos ap­sau­gos pre­ven­ci­jos prie­mo­nės.

– Apie 30 proc. at­ve­jų, kai vil­kai iš­pjau­na ūki­nius gy­vū­nus, mes ne­re­gist­ruo­ja­me ir kom­pen­sa­ci­jų sa­vi­nin­kams ne­iš­mo­ka­me, nes ūki­nin­kai sa­vo au­gin­ti­nių ne­re­gist­ra­vo ir jų rei­kia­mai ne­sau­go­jo, – ko­men­ta­vo E.Dai­naus­kas.

Kru­vi­nais pil­kių pėd­sa­kais – nuo ge­gu­žės iki rug­sė­jo

Sau­sio 31 die­ną da­nie­lių vil­kai pa­pjo­vė Sim­no se­niū­ni­jos Pa­sim­nių kai­me, sa­vi­nin­kui Aud­riui Grau­žiui bu­vo pa­da­ry­ta 195 eu­rų ža­la.

Avys pra­dė­tos pjau­ti ge­gu­žę. Mė­ne­sio pa­bai­go­je Pi­va­šiū­nų se­niū­ni­jos Že­mai­tė­lių kai­mo gy­ven­to­jas ra­do su­dras­ky­tus 3 ėriu­kus. Ūki­nin­kui bu­vo pa­da­ry­ta 190 eu­rų ža­la.

Bir­že­lį vil­kai įsi­su­ko į Rai­ti­nin­kų se­niū­ni­jos ūki­nin­kų avių ban­das. Mak­niū­nų kai­mo ūki­nin­kė Da­lė Ba­ra­naus­kie­nė bir­že­lio 5-ąją ne­te­ko 4 ėriu­kų. Šio kai­mo ūki­nin­kui Pet­rui Ba­ra­naus­kui bir­že­lį per du kar­tus vil­kai pa­pjo­vė 6 avis ir 10 ėriu­kų.

Lie­pą vil­kai dar­ba­vo­si Rai­ti­nin­kų, Pi­va­šiū­nų, pa­sie­kė ir Aly­taus se­niū­ni­ją, pa­pjo­vę Du­bių kai­mo ūki­nin­ko Min­dau­go Ste­pa­na­vi­čiaus su­fol­kų veis­lės avį, ku­ri svė­rė apie 80 ki­log­ra­mų. Be­je, Min­dau­gas avis lai­kė ga­nyk­lo­je, ap­tver­to­je elek­tri­niu pie­me­niu.

Rug­pjū­tį Me­džio­ja­mų­jų gy­vū­nų pa­da­ry­tos ža­los skai­čia­vi­mo ko­mi­si­ja dar­ba­vo­si Pi­va­šiū­nų, Dau­gų, Aly­taus ir Ne­mu­nai­čio se­niū­ni­jo­se. Nu­sta­tė, kad bū­tent vil­kai iš­pjo­vė Ke­do­nių, Meš­ku­čių, Dvar­čė­nų, Gi­niš­kių, Fer­mos, Ge­nių, Kal­niš­kių ir Du­bių ūki­nin­kų avis.

Rug­sė­jo 6-ąją Ne­mu­nai­čio se­niū­ni­jos Už­upių kai­me pa­pjau­tos ūki­nin­ko Bro­niaus Pet­kaus 2 avys. Ža­la – 130 eu­rų.

Spe­cia­lis­tai pa­ta­ria ne­pa­lik­ti gy­vu­lių be ap­sau­gos nak­tį

Anot me­džio­to­jų, vil­kus me­džio­ti rei­kė­tų pra­dė­ti anks­čiau, o ne nuo spa­lio 15-os die­nos, kaip yra da­bar. Įpras­tai pil­kiai gy­vu­lius pjau­ti pra­de­da rug­sė­jį, bet pas­ta­ruo­ju me­tu į ūkinius gy­vūnus nu­si­tai­ko vis anks­čiau.

Per pra­ėju­sį me­džiok­lės se­zo­ną mū­sų kraš­te bu­vo nu­šau­tas tik vie­nas svei­kas ir vie­nas pa­lie­gęs vil­kas (Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos te­ri­to­ri­jo­je pa­ste­bė­ti 24 vil­kai).

Šie plėš­rū­nai Lie­tu­vo­je gy­ve­na iš­skir­ti­nė­mis są­ly­go­mis, jų me­džiok­lė, vil­kų su­me­džio­ji­mo li­mi­tai men­ki, ne­ap­sau­gos ūki­nin­kų, kad ne­bū­tų už­pul­di­nė­ja­mos jų ban­dos.

Spe­cia­lis­tai pa­ta­ria, jei apy­lin­kė­se gy­ve­na vil­kų, – ne­pa­lik­ti gy­vu­lių be ap­sau­gos nei die­ną, nei nak­tį. Vil­kai ne­skirs­to sa­vo gro­bio į lau­ki­nį ir na­mi­nį.

Pa­pras­čiau­sias bū­das sau­go­ti ne­to­li na­mų lai­ko­mus gy­vu­lius – už­da­ry­ti juos nak­čiai į tvar­tą. Tvar­tas ne­tu­rė­tų bū­ti sky­lė­tas. Tiems, ku­rių gy­vu­liai yra to­li nuo na­mų, ga­nyk­las re­ko­men­duo­ja­ma ap­tver­ti ga­na aukš­ta, apie 2,5 met­ro aukš­čio, tvo­ra ar­ba pen­kių vie­lų ar juos­tų elek­tri­niu pie­me­niu. Jei­gu ap­tver­ti vi­są ga­nyk­lą per­ne­lyg su­dė­tin­ga, ga­li­ma įsi­reng­ti ne­di­de­lius kil­no­ja­mus ap­tva­rus ir į juos nak­čiai su­va­ry­ti gy­vu­lius.

Ki­ta ver­tus, mė­sa­ė­džiams plėš­rū­nams gy­ven­ti taip pat rei­kia.

 

Jurgis KOCHANSKAS

 

 

Rekomenduojami video