FB nuotr./Vygandas Pranskūnas

Vyriausybė trečiadienio posėdyje pritarė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pozicijai atmesti Seimo narių grupės registruotą siūlymą, pagal kurį įgyvendinant ypatingos svarbos projektus iš privačių asmenų paimant žemę visuomenės poreikiams, už ją galima būtų atlyginti pinigais pagal rinkos vertę arba lygiaverčiu valstybinės žemės sklypu.

ŽŪM teigimu, toks sprendimas sudarytų daug problemų, o valstybinės žemės ir taip likę mažai.

Kaip teigiama Vyriausybės nutarimo projekte, numatant galimybę už paimtą žemę jos savininkams atlyginti suteikiant jiems lygiavertį valstybinės žemės sklypą, nebus pasiektas įstatymo rengimo tikslas sprendimus priimti ir procedūrą įgyvendinti greitai ir efektyviai.

Taip pat primenama, kad toks žemės paėmimas visuomenės poreikiams yra tiesiogiai susijęs su Europos integracijos plėtojimu, ES finansinės paramos panaudojimu, Lietuvos prisiimtų europinių bei tarptautinių įsipareigojimų įgyvendinimu.

Nutarimo projekte taip pat pažymima, kad suteikiant lygiavertį žemės sklypą atveriamas kelias papildomoms procedūroms, taip pat tai sudarys sąlygas papildomų ginčų ir skundų atsiradimui, o tai prailgins žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūrą.

Atkreipiamas dėmesys, kad suteikus žemių savininkams patiems pasirinkti lygiaverčius sklypus procesas labai užsitęsia.

Projekto nutarime pastebima, kad valstybinės svarbos projekto specialusis planas, kuriame nurodyti paimti visuomenės poreikiams žemės sklypai ar dalys taip pat turėtų Vyriausybės nutarimu būti keičiamas, o tai tik dar labiau prailgins žemės paėmimo procedūras.

Taip pat nurodoma, kad šiuo metu yra likę gana mažai valstybinės žemės, todėl valstybė prisiimtus įsipareigojimus galės vykdyti tik nedidelei žemės savininkų daliai.

Šis klausimas bus itin aktualus įgyvendinant „Rail Baltica“ projektą.

To, kad įgyvendinant projektą už paimamą žemę būtų galima gauti ne tik kompensaciją pinigais, bet ir atitinkamą valstybinės žemės sklypą, siekė patys ūkininkai.

Įstatyme numatyta, kad, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus, už visuomenės poreikiams paimamą žemę atlyginama pinigais.

Vasarį paskelbta, kad „Rail Baltica“ europinės vėžės geležinkelio tiesimui žemės visuomenės poreikiams prireiks Kauno, Jonavos, Kėdainių, Panevėžio ir Pasvalio rajonų savivaldybių teritorijose. Šią žemę, kurios bendras plotas yra apie 945 ha, nuosavybės teise valdo daugiau kaip 1200 žemės savininkų.

Numatoma, kad žemės paėmimo visuomenės poreikiams projektas turi būti įgyvendintas šių metų pabaigoje.