Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žaliosios inovacijos versle: ne tik ekologiškesnė gamyba, bet ir aukštesnė kokybė klientams

Platesnį mastą įgaunant ne tik kalboms, bet ir darbams, susijusiems su žaliąja ekonomika ir į ekologiją orientuotomis inovacijomis, lietuviško verslo sėkmės istorijų sąrašas vis pildosi. Išmaniai gamybiniam atsinaujinimui panaudodami Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojamas Europos Sąjungos investicijas, lietuviai kelia ekologinę kartelę savo konkurentams, o kartu ima siūlyti dar geresnę produkciją savo klientams.

Kaip rodo statistika, vis daugiau įmonių ima diegti neigiamą poveikį aplinkai mažinančius ir gamtos išteklius tausojančius technologinius procesus, įsigyja įrenginius ir gamina žaliavas taupančius gaminius, teikia aplinkai draugiškas paslaugas.

Viena iš lyderiaujančių lanksčių pakuočių su fleksografine spauda gamintojų Baltijos šalyse UAB „IOCO Packaging“ naudojasi struktūrinių fondų teikiamomis galimybėmis atnaujinti savo įrangą.

„Paskutinis įgyvendintas įmonės projektas – fleksografinės spaudos ir laminavimo įrenginių, skirtų maisto pramonės lanksčioms pakuotėms gaminti, įsigijimas. Naujos kartos spausdinimo linija leidžia ženkliai sumažinti gamybos poveikį aplinkai, nes ji pritaikyta naudoti pažangiausias vandens pagrindu grįstas spausdinimo technologijas. Jei palygintume, rodos, visai neseniai mūsų įmonė gamybos procesuose naudojo tik etilo tirpiklio pagrindu pagamintus dažus, kurie spaudos proceso metu į atmosferą išgarindavo taršius organinius junginius.

Isnasa

Atsiradus galimybei spausdinti vandens dažais, džiūstantys dažų paviršiai nebeišsiskiria įvairių aplinkai pavojingų cheminių medžiagų. Kadangi įmonė savo gamybos procesuose dalinai dar naudoja etilo tirpiklio pagrindu pagamintus dažus, aplinkos taršos mažinimo problema buvo išspręsta įsigyjant modernų lakiųjų organinių junginių (LOJ) deginimo įrenginį. Lakieji organiniai junginiai jame sudeginami iki minimumo, į atmosferą išskirta LOJ norma atitinka LR Aplinkos ministerijos leistinas normas, o pagaminta perteklinė šiluma yra panaudojama įmonės gamybinių, žaliavų sandėlio ir pagalbinių patalpų apšildymui“, – pasakojo UAB „IOCO Packaging“ kokybės ir pirkimų direktorius Arūnas Audickas.

Ką tik projektą baigusi įmonė nestovi vietoje – šiuo metu judama link dviejų naujų tikslų, prie kurių keletą ateinančių metų prisidės ES investicijos.

Tuo tarpu aplinką tausojančias naujoves įsidiegė metalo konstrukcijų gamybos ir montavimo įmonė UAB „Kauno pramontažas“. Jų įgyvendintas projektas buvo solidus cecho įrangos atnaujinimas.

Nors šiuo metu galutinį projekto rezultatą vertinti sunku dėl prasidėjusio karantino, kuris neleidžia naudoti visų gamybos pajėgumų, įmonės darbuotojams yra priežasčių džiaugtis. Įmonė gali pasigirti aukštesne produkcijos kokybe, spartesne gamyba, mažesne skiediklių tarša ir – tai pačius įmonės darbuotojus nustebino labiausiai – mažesnėmis elektros sąnaudomis.

„Dabar galime didžiuotis, kad gamindami aukštos kokybės statybines metalines konstrukcijas neturime rinktis tarp gamtos tausojimo ir patrauklios gaminių kainos. Matome, jog nauji klientai tai vis labiau vertina, o senieji pastebi teigiamus pokyčius.

Kadangi tai buvo pirmasis tokio pobūdžio projektas, nusprendėme dalį darbų patikėti profesionalams iš išorės. Jei tai darytume ketvirtą ar penktą sykį, manau, galėtume pasitikėti ir savo jėgomis, bet žengiant pirmuosius žingsnius pagalba buvo būtina – be jų nebūtume sėkmingai visko atlikę. Projekto eigoje supratome, kad procesas nėra paprastas – ne tiek iš administracinės pusės, kiek dėl kylančių įrangos įsigijimo ir įdiegimo rūpesčių. Tokiems projektams besiruošiančių įmonių vadovai turėtų nusiteikti, kad atsiras šiokių tokių papildomų komplikacijų, administracinio darbo“, – patirtimi dalijosi UAB „Kauno pramontažas“ projektų vadovas Vytautas Brazys.

Nesureikšmindamas laiko kaštų inovacinio projekto vystymui, UAB „Kauno pramontažas“ projektų vadovas neslėpė, kad prislopus neigiamiems pandemijos padariniams tikisi tolimesnės plėtros ir naujo inovacijų etapo ateityje.

Anot UAB „IOCO Packaging“ atstovo A.Audicko, kiekviena įmonė galėtų sugalvoti ir sau pritaikyti bent keletą sprendimų, kurie padėtų tapti ekologiškesniems ir konkurencingesniems rinkose. Būtent dėl to jis rekomenduoja aktyviai domėtis pasaulinėmis tendencijomis visuose prieinamuose kanaluose: lankytis parodose, inovacijų seminaruose, skaityti mokslinių ir rinkos naujienų straipsnius pagal verslo tipą tam skirtuose žurnaluose, portaluose, taip pat rinkti informaciją socialiniuose tinkluose, suprasti savo įmonės ir verslo partnerių bei klientų poreikius.

Tokiu būdu lengva pasiekti balansą ir klientams siūlyti naujos kartos produkciją be papildomų kaštų. Jo nuomone, svarbu neužsisėdėti ir neatsilikti su esamomis gamybinėmis technologijomis bei požiūriu, nes vis daugiau dėmesio kreipiama į aplinkai draugiškų emisijų ar perdirbamų pakuočių kūrimą, pakuočių surinkimo bei antrinio perdirbimo ar panaudojimo svarbą, kitų su ekologija susijusių rodmenų mažinimą – tai neišvengiamai formuos rytojaus paklausą.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija, skatindama Lietuvos įmones diegti aplinką tausojančias technologines ekoinovacijas, kviečia šalies verslus domėtis, kaip savo įmonėje galima taikyti beatliekines ir mažaatliekines technologijas. Jų ekonominę naudą jau pajuto investicijomis pasinaudojusios įmonės. Būkime ekologiškesni ir „žalesni“! Sekite naujienas internete www.esinvesticijos.lt ir www.eimin.lrv.lt.

straipsnio pabaigoje

Rekomenduojami video