Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žemė ūkininkams vis sunkiau įperkama

Lietuvoje žemės ūkio paskirties žemės kaina pasiekė aukštumas – Šakių rajone už 1 hektarą pardavėjai prašo 10 tūkst. eurų. Jeigu žemės ūkio paskirties sklypas didelis, kaina gali dar pakilti. Ekspertai teigia, kad kitose Europos Sąjungos šalyse už hektarą prašoma ir 15 tūkst. eurų, bet abejoja, ar Lietuvoje didelė žemės kaina gali atpirkti žemdirbių lūkesčius.

Didelis turtas

Itin ryškios žemės brangimo tendencijos šiemet stebimos Barzdų seniūnijoje (Šakių r.). Pasak seniūno Remigijaus Naujokaičio, žemdirbiai nerimaudami laukia pavasario, nežino, kaip augalai peržiemos, ką po žiemos ras laukuose. Seniūno duomenimis, kaimuose labai sumažėjo gyvulių, reta šeima laiko karvę. Žemės geros, tad dauguma užsiima augalininkyste, tačiau besikuriantiems ar jauniems ūkininkams perspektyvos labai miglotos.

„Kaime beveik nėra laisvos žemės. Jaunas ūkininkas pasiėmęs paskolą gali prisipirkti modernios žemės ūkio technikos, bet tos pagrindinės gamybos priemonės – žemės – nėra kaip įsigyti. Labai brangu. Konkuruoti su didžiaisiais ūkininkais jiems nėra galimybių, nes šie iškėlę žemės ūkio paskirties žemės kainas“, – teigė seniūnas.

Pasak R.Naujokaičio, jeigu kas dar parduoda didelį žemės ūkio paskirties sklypą, 1 hektaro kaina prasideda nuo 10 tūkst. eurų. Dabar Barzdų seniūnijoje tokia mažiausia žemės pardavimo kaina.

„Tik tuo atveju, jeigu ariamos žemės sklypas yra mažas, pavyzdžiui, 3 hektarų, dar galima derėtis su jį parduodančia kokia močiute ar jį paveldėjusia giminaite. 10, 20 ar 30 hektarų sklypų kaina tik kyla į viršų, žemyn nesileidžia“, – padėtį apibūdino seniūnas.

Barzdų seniūnijos kaimuose vyrauja lygumos, derlingos našios žemės. Vidutinis žemės našumas – 51,5 balo. Didžioji dalis žemės – ariama, pievų nedaug likę, nes žmonės nelaiko gyvulių – neapsimoka. Didžiausias pajamas zanavykams duoda ariama žemės ūkio paskirties žemė. Prastesnių smėlingų žemių aplinkui Barzdus galima aptikti tik palei upes.

Šakių rajone žemės ūkio paskirties žemės kaina muša rekordus.

Mažai atsilieka

Kėdainių krašte, kur žemdirbystei taip pat palankios sąlygos, stebima panaši tendencija.

„Mūsų ūkininkai, kuriems reikia plėsti savo plotus, tikrai nesidžiaugia, kad žemės ūkio paskirties žemė brangsta“, – teigė pakalbintas Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas. Jo teigimu, Kėdainių rajone žemės kaina tikrai sparčiai auga.

Šiuo metu šiame rajone 1 hektaras žemės kainuoja nuo 7 iki 8 tūkst. eurų. „Jeigu tai didelis žemės plotas viename masyve, nieko keisto, nes tada konkurencija didesnė. Bet jau ir mažo, 3–6 hektarų ploto, sklypo kaina tokia pat“, – teigė A.Žvikas.

A. Žvikas

Anot jo, didelės reikšmės turi, kas ūkininkauja aplinkui. Tai nulemia konkurenciją. Kėdainių rajone žemė yra gera, žemės našumas siekia 50 balų, jos laisvos jau beveik nėra, ji visa nupirkta arba išnuomota.

Neseniai A.Žvikui teko kalbėtis su vienu ūkininku, ūkininkaujančiu netoli Kauno, kuris sakė, kad ruošiasi pirkti žemės, pasiruošęs mokėti 8 tūkst. už 1 hektarą, kito pasirinkimo nelikę. „Dabar pas mus prašoma 7–7,5 tūkst. eurų už 1 hektarą ir kainos nemažėja. Tokios tendencijos“, – atviravo vedėjas.

Prieš kelerius metus Kėdainių rajone žemės ūkio paskirties žemės buvo galima nusipirkti už 6 tūkst. eurų. „Dabartinė kaina dar ne riba – ji gali dar labiau išaugti. Ūkininkams, kuriems trūksta žemės, labai sunku – jie turi daug ir galingos žemės ūkio technikos, bet neturi ko ja dirbti, todėl didėja ir nuomos kaina. Manau, ir ateityje ji didės“, – situaciją Kėdainių krašte apibūdino A.Žvikas.

Prekyba įsibėgėja

Marijampolės savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Eugenijus Alesius tvirtino, kad tikslios informacijos apie žemės kainas neturi. „Žemės kaina atskirose teritorijose tikrai padidėjo, nes tarp žemdirbių atsirado konkurencija. Norintys didinti savo dirbamos žemės plotus žemės ūkio subjektai, turėdami laisvesnių pinigų, perka žemes mokėdami daugiau, nei gali pasiūlyti kaimynas“, – sakė E.Alesius.

Eugenijus Alesius

Per pirmąjį šių metų mėnesį, pradėjus galioti naujajam Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymui, Nacionalinėje žemės tarnyboje buvo gauti 1 664 prašymai išduoti sutikimą žemės ūkio paskirties žemei įsigyti. Išduota 1 340 sutikimų. Pirmąjį sutikimą sausio 8 d. išdavė Ignalinos ir Visagino skyrius.

Tuo pačiu laikotarpiu parengti ir 4 raštai, kuriais atsisakyta išduoti sutikimus įsigyti žemės ūkio paskirties žemės, nes turimas žemės ūkio paskirties žemės plotas viršijo 500 hektarų.

Per sausio mėnesį į teritorinius Nacionalinės žemės tarnybos skyrius asmenys kreipėsi ir dėl sutikimų įgyti teisę valdyti juridinį asmenį ar jo dalį, kuriam nuosavybės teise priklauso daugiau kaip 10 hektarų žemės ūkio paskirties žemės. Išduota jau vienuolika tokio pobūdžio sutikimų. Pirmus 2 sutikimus sausio 12 d. išdavė Jurbarko skyrius.

Kainai ribos nėra

Albertas Gapšys

Albertas Gapšys, Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas

Danijoje, Airijoje ar kitose šalyse žemės ūkio paskirties žemės hektaras gali kainuoti ir 15 tūkst. eurų. Rinkos ekonomikoje žemės kainai ribos nėra. Galima nustatyti ribą, kiek gali jos prisipirkti, bet negalima kaip nors riboti jos kainos. Jei ūkininkas pasiskaičiuoja, kad jam apsimoka pirkti, tai ir perka. Be to, kainai įtakos turi ir konkretaus sklypo savybės – jeigu didelis geros žemės plotas, tai ir kaina didelė. Jeigu yra plotai, prie kurių sunku privažiuoti, o mažą plotą sudėtinga apdirbti, toks sklypas ir nekainuos daug. Tačiau labai daug mokėti už žemės ūkio paskirties žemę dabartiniu metu, kai auginti grūdus beveik nuostolinga, o galvijus laikyti – irgi, nežinau, ar apsimoka. Viskas priklauso nuo to, ką pirkėjas su ta žeme ruošiasi daryti. Vis dėlto, manyčiau, žemės kaina pas mus dabartiniu metu neturėtų būti labai didelė, nes ekonomiškai ji nelabai pasiteisina. Grūdų kainos pasaulyje krito: mažiausia – 155 eurai už toną. Taigi augalininkystė beveik nuostolinga – nuostolius padengia tiesioginės išmokos. Todėl gali nutikti, kad sukiši pinigus į žemę, o naudos ji neatneš, neatsipirks. Juk 15 tūkst. eurų žemės hektaras kainuoja ekonomiškai išsivysčiusiose ir stipriose šalyse. Ten ir ūkininkavimo sąlygos geresnės, ir išmokos didesnės. Lietuvoje pirkti žemę tokiomis kainomis būtų rizikinga. Nors ką gali žinoti, gal po 10 metų ir mūsų šalyje tiek kainuos dirbamos žemės hektaras.

Patrauklių sklypų rezervas senka

Lina Kanišauskienė, Registrų centro Nekilnojamojo turto vertinimo departamento viršininko pavaduotoja

Žemės sklypai, verti 23,78 mlrd. eurų, sudaro daugiau kaip ketvirtadalį per 2017-uosius metus Registrų centro specialistų įvertinto viso nekilnojamojo turto. Registrų centras, analizuodamas Lietuvoje didesnių nei 1 ha ploto žemės ūkio paskirties žemės sklypų, išskyrus mėgėjų sodo žemės sklypų ir sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemės sklypų, pardavimo kainų pokyčius per pastaruosius 17 metų nustatė, kad 1 hektaro kaina Lietuvoje padidėjo maždaug 10 kartų.

Augimą per pastaruosius 5 metus nulėmė nuosekliai stiprėjanti šalies ekonomika, didėjančios rinkos dalyvių pajamos ir jų aktyvumas brangesnėse teritorijose, turinčiose išvystytas komunikacijas, kelių ir paslaugų infrastruktūrą. Žymų žemės ūkio paskirties sklypų vertingumą nulemia dar ir pakankamas žemės ūkio veiklos pelningumas, palaikomas Europos Sąjungos žemės ūkio dotacijų, bei ūkių stambėjimo procesai, kai ūkininkai superka didesnio našumo sklypus, sutikdami mokėti už juos aukštesnę kainą.

Žemės ūkio paskirties žemės sklypų pasiūla Lietuvoje yra pakankamai aktyvi, tačiau patrauklių ūkininkauti žemės sklypų rezervas senka. Stambieji ūkininkai dabar didina savo valdas pirkdami mažesnius sklypus. Kasmet jų pasiūloma vis mažiau.

Derlingesni sklypai, kurių kainos per pastaruosius penkerius metus kilo nuo 1,20 iki 3,6 karto, pvz., Lietuvos šiauriniuose, centriniuose, pietvakariniuose, kai kuriuose Žemaitijos rajonuose, būna parduodami pakankamai greitai. Lietuvos miestų savivaldybės žemės ūkio paskirties žemės sklypų vidutinės rinkos vertės per pastaruosius penkerius metus išliko panašios, tuo metu derlingose teritorijose (pvz., Šakių, Joniškio ar Vilkaviškio rajonų savivaldybėse) vidutinės rinkos vertės augo nuo 2,4 iki 3,6 karto.

 

 

Vidutinės žemės pirkimo kainos Lietuvos apskrityse ir savivaldybėse 2012 m. (Lt/ha)/2016 m. (eur/ha)

 

Savivaldybės aps.             Žemės ūkio naudmenų     Ariamos       Pievų ir ganyklų

Alytaus aps.                                       3550/2401     3696/2425     2121/2232

Alytaus r.                                                 5097/2869     5465/2763     2000/4355

Druskininkų m.                                                   -/3226       -/3226          -/-

Lazdijų r.                                                               -/2577           -/2788           -/1431

Varėnos r.                                                        2970/1581   3047/1585      2176 /1564

 

Kauno aps.                                        5913/3957     5886/3987     6312/3083

Birštono m.

Jonavos r.                                                 4797/3669     4606/3696     10769/2677

Kaišiadorių r.                                              4148/2563   4183/2460     3328/3066

Kauno r.                                                      7861/4743     8261/4746     5263 /3042

Kėdainių r.                                                       7044/4722     7044/4716     -/5115

Prienų r.                                                         4580/3091     4580/3133     -/2057

Raseinių r.                                                 6159/3486     5911/3498     7506/1760

 

Klaipėdos aps.                                    3955/3137     3717/3211     5053/2422

Klaipėdos r.                                             3394/3935     3816/3974     2353/3122

Kretingos r.                                                     -/3125          -/3125           -/-

Šilutės r.                                                       3196/2169     3196/2146     -/2238

Skuodo r.                                                     4305/2477     3961/2477     5053/-

 

Marijampolės aps.                        8563/4595     8654/4660     6943/2738

Marijampolės sav.                                8183/4698     8373/4782     6943/3225

Vilkaviškio r.                                             -/4619          -/4698           -/2633

Kalvarijos sav.                                          -/3038         -/3103           -/1963

Kazlų Rūdos sav.                                      -/3874          -/3858           -/4263

Šakių r.                                                  8817/4910     8817/4944     -/1014

 

Panevėžio aps.                       4726/3575      4924/3623     2918/2160

Biržų r.                                              5263/3700     5263/3699     -/3934

Kupiškio r.                                        -/2349          -/ 2399          -/1952

Panevėžio r.                                    5569/3552     5569/3560     -/3006

Pasvalio r.                                        6223/5232     6223/5234     -/4997

Rokiškio r.                                        2765/1786     2666/1827     2918/1274

 

Šiaulių aps.                      5790/3299     5997/3966     3211/3299

Akmenės r.                            6071/3025     6199/3028     1429/1990

Joniškio r.                                13148/5441   13148/5443   -/3571

Kelmės r.                                  3096/2703     3175/2735     2340/2534

Pakruojo r.                                7846/4546     7930/4546     6000/-

Radviliškio r.                               3767/3423    3867/3457     3405/1631

Šiaulių r.                                       6709/3893     6709/3829     6651/4722

 

Tauragės aps.                         3660/2741  3757/2795     3064/1947

Jurbarko r.                                 3801/3214     3801/3273    -/1376

Pagėgių sav.                                   -/2118          -/2124           -/2075

Šilalės r.                                          3539/2986     3707/3030     3064/2639

Tauragės r.                                         -/2186          -/2225          -/1556

 

Telšių aps.                                 3892/2624     3957/2653     2751/997

Mažeikių r.                                          7989/3107     7989/3107     -/-

Plungės r.                                        3695/1908     3748/1924     2942/776

Rietavo sav.                                       4072/1795     4126/1795     1429/-

Telšių r.                                           2512/2182     2582/2263     724/1029

 

Utenos aps.                             1740/1835      3624/1890     1632/1518

Anykščių r.                                        -/2374          -/ 2388         -/2103

Ignalinos r.                                         -/1425          -/1399          -/1538

Molėtų r.                                      1463/1586          1480/1590     1444/1564

Utenos r.                                    2639/1590          4173/1539     1150/1564

Zarasų r.                                     1660/1049           2703/1019     1657/1085

 

Vilniaus aps.                                3834/           3876/             3433/

Elektrėnų sav.                             3622/3296  3651/3344     3433/3050

Šalčininkų r.                                   4000/1599     4000/1602     -/ 1586

Širvintų r.                                        2098/2474     2098/2478     -/ 2283

Švenčionių r.                                     -/1531          -/ 1599          -/ 1375

Trakų r.                                             6344/ 3407            6344/3478     -/3165

Ukmergės r.                                           -/2557          -/ 2553          -/ 2597

Vilniaus r.                                           -/4128           -/ 4146          -/ 3967

 

Vidutinė kaina šalyje                 4930/3340     5271/3516     2893/2456

 

Parengta pagal ŽŪMPRIS

 

Rekomenduojami video