Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žieminių augalų priežiūra, sausrai besitęsiant

Balandžio pabaigos šilti orai ir visų drėgmės atsargų dar nepraradusios dirvos sudarė puikias sąlygas tiek vasarojaus sėjai, tiek žiemkenčių ir jau sudygusių vasarinių augalų augimui ir vystymuisi. Tačiau gegužės mėnesį besitęsiant sausiems orams, augalams pradės trūkti drėgmės. Kaip sumažinti sausros neigiamą įtaką žieminių rapsų ir kviečių pasėliams?

Žieminių rapsų būklė ir darbai pasėliuose

Šį pavasarį žieminiai rapsai pražydo 3-5 dienomis anksčiau nei praėjusiais metais. Prasidėjusi sausra jų žydėjimui įtakos (bent vizualios) neturėjo, tačiau patys augalai yra pastebimai smulkesni ir retesni, jei lyginsime juos su buvusiais 2016 ar 2017 metais. Gegužės pradžioje atlikus rapsų biometrinį įvertinimą ir gautus duomenis palyginus su 2016-2017 metais, matome ir panašumo, ir skirtybių. Šį pavasarį geruose pasėliuose žieminiai rapsai sugebėjo suformuoti po 6-8 pirmojo ciklo (iš pagrindinio stiebo) šalutinius žiedinius stiebus. Formuojasi ir antrojo ciklo žiedstiebiai. Tad, pagal bendrą žiedynų vidutinį kiekį augale šiųmetinių rapsų produktyvumas prilygsta buvusiems lietingų metų didesnio vešlumo pasėliams. Tačiau, suskaičiavus žiedinių pumpurų kiekį pagrindinio stiebo centriniuose žiedynuose, jų rasta 15-25 %, o šalutinių šakų viršutiniuose žiedynuose - 8-12 % mažiau nei buvo 2016 ar 2017 metais.

Bendras žiedinių pumpurų vidutinis kiekis augale (350-450 vnt.) šį pavasarį tikrai neatsilieka nuo daugiamečių vidurkių. Bėda, kad ne visi ūkiai sugebėjo apsisaugoti nuo žiedinukų invazijos, ir šie sunaikino dalį žiedinių pumpurų, buvusių ant pagrindinio stiebo. Žinoma, dabar žiedinukai iš žiedpumpurių jau perėjo maitintis į žiedus, tad iš naujai pražydusių šalutinių šakų žiedų ankštarėlių tikrai dar užsimegs daug. Kita bėda, dalis pasėlių nepakankamai buvo tręšiami NPK trąšomis bei stimuliuojami tręšimais per lapus, todėl rapsai yra palyginti silpnesni ir žydėjimo metu nesugebės užmegzti visų galimų suformuoti ankštarų. Todėl šiemet ypatingai svarbūs rapsų pasėlių tręšimai per lapus pasėlių žydėjimo pabaigoje, kad išsaugotume jau suformuotas ankštaras: Karbamidas (20-25 kg ha-1) + Yelia NPK (5 kg ha-1) + Microfert (0,5 l ha-1).

Pradėjus kristi pirmiesiems žiedlapiams, prasideda laikas nupurkšti pasėlius fungicidu Cantus Gold (0,4-0,5 l ha-1), kuris rapsus apsaugo nuo: baltojo (sklerotinio) puvinio (Sclerotinia sclerotiorum), juodosios dėmėtligės (Alternaria brassiceae), dalinai nuo fomozės (Phoma lingam) ir verticiliozės (Verticillium album). Purškimo laikas: nuo pirmųjų žiedlapių kritimo pradžios iki žydėjimo pabaigos (BBCH 61-69).

Siekiant sumažinti įvairių kenkėjų, ypač ankštarinių paslėptastraublių, būsimą žalą rapsuose, rekomenduojama naudoti tik registruotus insekticidus: Proteus (0,75 l ha-1) arba Biscaya (0,3 l ha-1). Siekiant aukščiausio fungicido ir insekticido efektyvumo, į tirpalą būtina įdėti jo pasiskleidimą ant augalų gerinančios paviršiaus aktyvios medžiagos Hiwett (0,1-0,2 l ha-1). Primename, kad žydinčius rapsų laukus insekticidais ar fungicidais galima purkšti nuo 21 val. vakaro iki 4 val. ryto, kai bitės nėra aktyvios.

Žieminiai kviečiai vystosi lėčiau

Jų pasėliai pagal savo vešlumą ir išsivystymą vis dar atsilieka nuo kalendorinio laiko. Labai gerą impulsą kviečių augimo tempui davė atėję šilti ir saulėti orai balandžio pabaigoje ir pirmą gegužės savaitę. Balandžio pabaigoje 95 % jų šaknų masės buvo išsidėsčiusi 1-8 cm horizonte. Tuo laiku 9-20 cm horizonte rasta vos 4,0-4,5 %, nuo 20 iki 40 cm – tik 0,5 % šaknų masės. Tuo tarpu gegužės 7 dieną dalis kviečių šaknų (0,3-0,7 % bendros masės) jau buvo pasiekusios net 40-60 cm gylio dirvos horizontą, kas atitinka daugiametį vidurkį. Šis faktas pagerino pasėlių atsparumą būsimai sausrai.

Sinoptikai prognozuoja, kad sausi ir be lietaus orai tęsis iki gegužės vidurio ar net ilgiau. Sausros metu patartina susilaikyti nuo tręšimo biriomis azoto trąšomis ir palaukti lietaus, o augalus maitinti tręšimais per lapus. Tręšimai per lapus sausros metu bus daug efektyvesni. Tikslas - pamaitinti augalus. Todėl tirpalą ruošiame naudodami: Microfert (1 l ha-1) + Bratan Foliar (5 kg ha-1) + karbamidas (5-7 kg ha-1). Sausrai užsitęsus, po 5-7 dienų, tręšimą per lapus reikia pakartoti.

Jeigu vėliau palis, šilti orai ir praėję krituliai tikriausiai sudarys sąlygas žieminiams kviečiams kompensuoti ir augimo, ir vystymosi atsilikimą. Nerimą kelia tik tai, ar sugebės šalutiniai stiebeliai išgyventi iki sausros pabaigos? Nes išdžiūvęs dirvos viršutinis sluoksnis neleido jiems suformuoti autonominių šaknų. Tikriausiai tik gegužės trečią dekadą galėsime tiksliau nustatyti būsimą pasėlio produktyvų tankumą. Palauksime...

Rekomenduojami video