Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Alytuje viešėję Japonijos architektai: parinkta vieta japoniškam sodui mus sužavėjo

Ga­li­my­bę Aly­tu­je tu­rė­ti dar vie­ną trau­kos cen­trą – ša­lia Ma­žo­sios Dai­li­dės eže­rė­lio įkur­ti ja­po­niš­ką so­dą pa­lan­kiai įver­ti­no ir Dzū­ki­jos sos­ti­nė­je vie­šė­ję Ja­po­ni­jos ar­chi­tek­tai. „Nu­ma­ty­ta vie­ta mums la­bai pa­ti­ko, tad ma­nau, kad ja­po­niš­ko so­do vi­zi­ja Aly­tu­je iš­ties yra re­a­li, te­rei­kia ap­tar­ti, ko no­ri mies­tas, ir su­ras­ti kom­pro­mi­są“, – kal­bė­jo ant­ra­die­nį į Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bę ap­tar­ti šio klau­si­mo at­vy­kęs Ja­po­ni­jos kraš­to­vaiz­džio ar­chi­tek­tas An­dre­as Ha­ma­che­ris, dau­giau kaip dvi­de­šimt me­tų gy­ve­nan­tis Ja­po­ni­jo­je. Tie­sa, kiek tai ga­lė­tų kai­nuo­ti, kol kas nė­ra aiš­ku, ta­čiau ti­ki­ma­si, kad Ja­po­ni­jos ar­chi­tek­tai so­do su­pro­jek­ta­vi­mą pa­rems.

So­do vie­ta – aiš­ki

Ja­po­ni­jos ar­chi­tek­tas A.Ha­ma­che­ris at­vy­ko kar­tu su ki­tu ko­le­ga – taip pat ar­chi­tek­tu Sa­ki Ko­su­gi. Į Aly­tų an­trą kar­tą at­vy­ku­sių ar­chi­tek­tų vi­zi­to tiks­las – iš­gry­nin­ti ja­po­niš­ko so­do vi­zi­ją, iš­si­aiš­kin­ti mū­sų mies­to, jo gy­ven­to­jų po­rei­kius ir ap­tar­ti pro­jek­ta­vi­mo dar­bus.

Kol kas nei ja­po­niš­ko so­do pro­jek­ta­vi­mo, nei jo kū­ri­mo fi­nan­sa­vi­mo šal­ti­niai nė­ra ap­čiuo­pia­mi, ta­čiau, kaip tei­gė ja­po­niš­ko so­do įkū­ri­mo mies­te idė­jos au­to­rius, bon­sų meist­ras, Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos na­rys Kęs­tu­tis Pta­kaus­kas, pla­nuo­ja­ma su­bur­ti maž­daug tūks­tan­čio aly­tiš­kių ben­druo­me­nę ir so­dą įreng­ti kar­tu su jų pa­gal­ba, steig­ti vie­šą­ją įstai­gą ir ieš­ko­ti rė­mė­jų.

„Pa­si­rink­ta ap­lin­ka yra tin­ka­ma, to­dėl ir in­ves­ti­ci­jos ne­tu­rė­tų bū­ti di­de­lės. Kai­nos pa­grin­dą su­da­rys me­džiai. Jei­gu bus ga­li­my­bė, juos for­muo­ti pa­dė­siu aš. O įreng­ti so­dą per me­tus yra re­a­lu. Jei­gu mes ne­su­ge­bė­si­me įreng­ti to­kio ne­di­de­lio so­do, tuo­met ty­liu“, – sa­kė sve­čius vi­zi­to me­tu vi­sur ly­dė­jęs K.Pta­kaus­kas.

Ja­po­niš­kam so­dui nu­ma­ty­ta vie­ta prie Ma­žo­sios Dai­li­dės eže­rė­lio ap­ima maž­daug 50 arų plo­tą. Prie nu­ma­to­mo nau­jo­jo trau­kos cen­tro įkū­ri­mo pri­si­dė­jo ir vie­tos ver­sli­nin­kas – ben­dro­vės „Ma­ri­sa“ va­do­vas, Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos na­rys Vir­gi­ni­jus Ja­ru­šas. Jis įmo­nės var­du nu­pir­ko 20 arų skly­pą, o dar 30 arų že­mės plo­to pla­nuo­ja­mam so­dui ski­ria Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bė.

Tie­sa, pats „Ma­ri­sos“ va­do­vas su­si­ti­ki­mo su sve­čiais iš Ja­po­ni­jos me­tu pa­brė­žė ma­nan­tis, kad ver­slas to­liau plė­to­jant so­do įkū­ri­mą tu­rė­tų lik­ti nuo­ša­ly­je. Pla­nuo­ja­ma at­ei­ty­je įmo­nės var­du įsi­gy­tą skly­pą da­li­mis leis­ti įsi­gy­ti in­ves­tuo­to­jams.

Vi­zi­ją pri­sta­tys ki­tą­met

Su­si­ti­ki­me su Ja­po­ni­jos ar­chi­tek­tais da­ly­va­vo ir mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Ar­chi­tek­tū­ros, ur­ba­nis­ti­kos ir že­mė­tvarkos, Ap­lin­kos ap­sau­gos sky­rių spe­cia­lis­tai.

Sve­čiai no­rė­jo su­ži­no­ti, ko­kį biu­dže­tą mies­to at­sto­vai yra pa­si­ry­žę skir­ti so­do pro­jek­ta­vi­mui, esą tik ži­nant apy­tiks­lią su­mą ga­li­ma bū­tų pra­dė­ti pro­jek­tuo­ti, ta­čiau mies­to val­džios at­sto­vai ti­ki­no, kad pir­miau­sia jiems rū­pi pro­jek­tas ir tik ta­da fi­nan­si­niai rei­ka­lai.

Ga­liau­siai su ar­chi­tek­tais bu­vo su­tar­ta, kad pro­jek­to vi­zi­ją jie pa­teiks sau­sio mė­ne­sį, o ki­tų me­tų bir­že­lį ją pri­sta­tys mies­to gy­ven­to­jams. Kaip tei­gė sve­čias iš Ja­po­ni­jos A.Ha­ma­che­ris, pats so­das veik­ti ga­lė­tų pra­dė­ti jau 2019 me­tais.

Bon­sų meist­ras K.Pta­kaus­kas ti­ki­no, kad prie ja­po­niš­ko so­do idė­jos įgy­ven­di­ni­mo Aly­tu­je pla­nuo­ja pri­si­dė­ti ir fi­nan­siš­kai pa­rem­ti Ja­po­ni­jos am­ba­sa­do­rius Lie­tu­vo­je J.E.To­y­o­ei Shi­ge­e­da.

Aly­tiš­kis ir pats tu­ri tvir­tą vi­zi­ją, kaip tu­rė­tų at­ro­dy­ti ja­po­niš­kas so­das, ta­čiau lau­kia­ma, ką pa­siū­lys ar­chi­tek­tai.

„Ja­po­niš­kas so­das yra van­duo, me­džiai, ak­me­nys. Tu­riu vi­zi­ją, kad so­das bū­tų na­tū­ra­lus, kuo ar­ti­mes­nis gam­tai, ten tu­rė­tų bū­ti įkur­tas mu­zie­jus, at­spin­din­tis mū­sų mies­to ir Ja­po­ni­jos ben­dra­dar­bia­vi­mo is­to­ri­ją bei so­do vys­ty­mą. Taip pat ga­lė­tų bū­ti pa­sta­ty­tas ar­ba­tos na­me­lis, žu­vų tven­ki­nys, ži­bin­tai, til­te­lis. Man ne­pri­im­ti­ni so­dai, ku­riuo­se pri­sta­ty­ta kaž­ko­kių ne­aiš­kių, abst­rak­čių, mo­der­nių sta­ti­nių, to­kia­me so­de ne­at­si­pa­lai­duo­si ir ne­pail­sė­si“, – pa­sa­ko­jo aly­tiš­kis bon­sų meist­ras.

K.Pta­kaus­ko tei­gi­mu, jau įkur­tą so­dą pri­žiū­rė­ti ga­lė­tų mies­to mo­kyk­los, mo­ki­niai, taip su­tei­kiant jiems ga­li­my­bę iš ar­čiau su­si­pa­žin­ti su gam­ta.

No­rint ap­lan­ky­ti ja­po­niš­ką so­dą, gy­ven­to­jų bus pra­šo­ma su­mo­kė­ti sim­bo­li­nę su­mą, ku­ri bus skir­ta so­do prie­žiū­rai, re­konst­ruk­ci­jai, iš­lai­ky­mui.

At­vy­kę sve­čiai ap­žiū­rė­jo ne tik bū­si­mo ja­po­niš­ko so­do vie­tą, bet ir lan­kė­si Aly­taus sa­ku­rų par­ke, vie­šė­jo Šimt­me­čio par­ko te­ri­to­ri­jo­je ir net pa­siū­lė pa­rem­ti pas­ta­ro­jo par­ko įkū­ri­mą. Be­je, Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bė jau ne vie­ne­rius me­tus pa­lai­ko glau­džius ben­dra­dar­bia­vi­mo ry­šius su Ja­po­ni­ja, o at­ei­ty­je yra nu­ma­ty­ta su šia part­ne­re reng­ti dar ne vie­ną pro­jek­tą.

 

Laura BALIUKONIENĖ

Rekomenduojami video