Gedimino Nemunaičio nuotr.

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA), tvarkanti tarpmiestinį susisiekimą, skelbs konkursus vežėjams. Senus autobusus turintis Biržų autobusų parkas gali nepajėgti konkuruoti ir prarasti pelningus maršrutus.

Kreipiasi į valdybos narius ir akcininkus

Biržų autobusų parkas, kurio steigėjas ir vienintelis akcininkas yra savivaldybė, atsidūrė situacijoje, kurią galima pavadinti ekstremalia.
Įmonės direktorius Marius Šernas į valdybos narius ir akcininkus kreipėsi su svarbia žinia. Per ateinančius 8 mėnesius LTSA, kuri administruoja tarpmiestinį susisiekimą, skelbs konkursus vežėjams.
Direktorius informuoja, kad privatus vežėjas Konkurencijos tarybai apskundė LTSA, jog ši pratęsia sutartis su vežėjais neorganizuojant konkursų ir taip pažeidžia konkurencijos įstatymą, t.y nesuteikia galimybės į rinką patekti naujiems žaidėjams.
„Nors apeliuojama buvo ne į Biržų autobusų parką, tačiau konkurse turės dalyvauti 42 vežėjai, kurių didžioji dauguma – savivaldybių valdomos įmonės“, – sako direktorius M. Šernas.
Kadangi Biržų autobusų parko tarpmiestiniai maršrutai yra pelningi, kyla rizika, jog konkurse dėl tarpmiestinių maršrutų galės konkuruoti tie miestai, į kuriuos  maršrutai vykdomi. Maršrutus į Vilnių organizuoja UAB TOKS, į Kauną – UAB „Kautra“, į Šiaulius – UAB „Busturas”.

Konkursą laimėti galimybių turi įmonės, turinčios naujesnes transporto priemones.
„Pabrėžiu, jog netekus tarpmiestinių maršrutų, bendrovė Biržų savivaldybei taptų didžiule finansine našta ir bet kokie bandymai gerinti socialinę bendrovės darbuotojų gerovę, investuoti į infrastruktūrą, diegti naujoves visu finansiniu svoriu gultų ant savivaldybės pečių“, – savivaldybei rašo Biržų autobusų parko vadovas.

Gali išgelbėti bankas ir savivaldybės laidavimas

„Šiaurės rytai“ rašė apie Biržų autobusų parko verslo planą, kuriame yra numatytas ir naujų autobusų įsigijimas. Todėl įmonė ketina imti 485 tūkst. Eur paskolą iš banko, o tam reikia savivaldybės pritarimo ir laidavimo.
„UAB „Biržų autobusų parkas“ kitą mėnesį pristatys verslo planą, kurio prioritetas – du tarpmiestiniai autobusai, kuriuos, laiduojant savivaldybei, įsigyti bendrovė yra pajėgi. Juos įsigiję, taptume konkurencingi, todėl gyvybiškai svarbu, jog bent jau ši verslo plano dalis būtų palaiminta“, – rašo direktorius valdybos ir tarybos nariams.

Pasak vakar ŠR kalbinto direktoriaus M. Šerno, su bankais (SEB ir Šiaulių banku) dėl paskolos jau sutarta, tereikia savivaldybės pritarimo.
Gavus paskolą planuojama įsigyti du naujus tarpmiestinius autobusus ir du 19 vietų autobusus priemiesčiui. Pasak direktoriaus M. Šerno, naują 19 vietų priemiestiniams reisams skirtą autobusą galima įsigyti už 55 tūkstančius eurų.
Bendrovės vadovas teigė, kad vieną tarpmiestinį autobusą ketinama pirkti prabangesnį (odinės sėdynės, tualeto įranga ir kt.), kuris tiktų ir užsakomiesiems reisams. Tokį autobusą konkurso keliu būtų galima įsigyti maždaug už 200 tūkst. eurų. Kitus paskolos pinigus ketinama panaudoti trijų naujų autobusų pirkimui.

Planuojami ir kiti pertvarkymai

Biržų autobusų parko verslo plane nurodyta, kad planuojamiems bendrovės pertvarkymams reikėtų 596 tūkst. Eur investicijų. Didžioji jų dalis (85 proc.) bus skirta transportui, kita – infrastruktūrai.
Transportui planuojama 505 tūkst. Eur, o 91 tūkst. – infrastruktūrai. Iš jų 15 tūkst. Eur būtų skirta interneto svetainei su maršrutinio taksi funkcija, 76 tūkst. Eur – remonto dirbtuvių įrengimui.
Iš savivaldybės įmonė tikisi gauti 150 tūkst. Eur, o likusią dalį (485 tūkst.Eur) – pasiskolinti.

Valdybos naikinimas jau pradėtas

Visos Biržų autobusų parko įmonės akcijos priklauso savivaldybei. Savininko teises įgyvendina savivaldybės taryba, o už turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimą atsakinga savivaldybės vykdomoji institucija – administracijos direktorius.

Nors Biržų autobusų parko direktorius kreipiasi ne tik į akcininką (savivaldybės tarybos narius), bet į bendrovės valdybą, iki savivaldybės tarybos posėdžio pastarosios gali ir nebebūti. Praėjusią savaitę išleistas savivaldybės administracijos direktoriaus V. Eiduko įsakymas, kurio pasekmė – valdybos panaikinimas. Jis įsigalios tada, kai pakeisti bendrovės įstatai bus įregistruoti Registrų centre.
Direktoriaus įsakymu, pakeičiant įmonės įstatus, panaikinta ir savivaldybės valdomos bendrovės „Biržų šilumos tinklai“ valdyba. Įmonės „Biržų vandenys“ valdyba panaikinta jau anksčiau. Netrukus savivaldybės administracijos direktorius V. Eidukas įgyvendins visų trijų savivaldybės valdomų įmonių turtines ir neturtines teises.

Alfreda Gudienė