Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Buitinė technika brangs

Šaldytuvus, televizorius ir kitus elektronikos prietaisus po kelerių metų greičiausiai pirksime gerokai brangiau. Mat Europos Komisija patvirtino naujus reikalavimus gamintojams. Elektroniką liepiama gaminti kokybiškiau, kad naujieji prietaisai naudotų mažiau energijos, o pakaitines prietaisų detales kurti bei pardavinėti ilgiau. Esą dėl technikos nepatvarumo kasmet išmetama tonos elektronikos, o žmonės savo namų ūkiuose nespėja jos keisti.

Elektronikos prietaisų parduotuvės klientų gausa skųstis negali. Kas ieško kuo pakeisti pasenusį televizorių, kas dairosi į naują šaldytuvą ar smulkesnį buityje naudojamą elektronikos prietaisą. Tautiečiai savo namuose tarnaujančius buities prietaisus linkę keisti, dešimtmečius tarnaujančią techniką jau turi retas. Štai, ką jie pasakoja: „Nepatvari technika, čia gamintojų tikriausiai taip sugalvota, kad kuo daugiau pirktų.“

„Skalbimo mašiną irgi nupirkom, dveji metai ir sugedo. Ir sako, kad specialiai ten programuoja. Netgi su meistrais tariausi, sakė, kad priverstinai reikia imti papildomą garantiją, nes po dvejų metų ji suges.“

„Nu tikrai, žinokit, nelabai patvari, paskutiniu metu. Nesuprantu net dėl ko. Taisyti net neverta, pasižiūrėjus, kad yra dabar toks pasirinkimas.“ Patys žmonės sako pastebintys, kad nauja technika tarnauja vis trumpiau. Todėl nenuostabu, kad dar visai apynaujai atrodantis šaldytuvas, ar televizorius savo trumpą gyvenimą baigia štai čia, elektronikos perdirbimo ceche.

„Darbo tikrai netrūksta. Prietaisų smulkios ir stambios elektronikos tikrai sulaukiam nemažai. Pastebim tendencijas, kad elektronikos iš tikrųjų daugėja, tai didiname savo gamybines apimtis ir turime sutvarkyti daug daugiau“, – sako „EMP recycling“ aplinkosaugos vadove Aistė Petrauskaitė. Nors didžiąją dalį perdirbimui atvežtų elektronikos prietaisų dar vis sudaro senesnių modelių daiktai, sparčiai auga ir apynaujų prietaisų surinkimas, o vėliau ir jų perdirbimas, Pavyzdžiui, štai čia matome krūvas plokščiaekranių iš pirmo žvilgsnio gerai atrodančių, tačiau neveikiančių televizorių.

„Daugiausiai turbūt kompiuteriai, telefonai, televizoriai, kurie tarnauja trumpesnį laiką“, – teigia A. Petrauskaitė. Reaguodama į trumpą elektroninių prietaisų gyvavimo trukmę, didelį vartojimą ir išmetimą, Europos Komisija nutarė reaguoti kontroliuojant gamintojus ir priėmė naujas ekologines projektavimo priemones, kurios įpareigos gamintojus rūpintis, kad jų sukuriama technika tarnautų kuo ilgiau.

„Buitinė technika dažnai sugenda tada, kai jau baigė galioti garantijos laikotarpis ir tada vartotojai ieško kaip gi galėtų išspręsti tą problemą ir paaiškėjo, kad atsarginių detalių nėra, todėl dažnai jiems tenka išmesti tiesiog tą įrangą ir pirkti naują“, – pasakoja Europos Komisijos atstovė Agnė Kazlauskaitė.

Taigi, siekiama į rinką tiekti prekes, pasižyminčias ilgesniu tarnavimo laiku, didesniu taupumu, o detales, reikalingas gedimo atveju, gaminti ilgesnį laiką tarnaujančias nei iki šiol įprasta. „Nauji reikalavimai yra susiję su sumažėjusiu elektros vartojimo kiekiu taip pat su mažesniu vandens kiekiu, kur sunaudoja, tarkime, indaplovės, ar skalbyklės ir skaičiuojama, kad iki 2030 metų kiekvienais metais Europoje dėl šitų naujų reikalavimų bus sutaupoma apie apie 167 teravatvalandės elektros energijos, tai yra tas kiekis, kurį kasmet sunaudoja visa Danija“, – kalbėjo A. Kazlauskaitė.

Europos Komisija skaičiuoja, kad 2020 metais elektroninių atliekų srautas pasieks 12 milijonų tonų. Prekybininkai neslepia, kad pradėjus laikytis Europos Komisijos reikalavimų, elektronikos kainos greičiausiai šoktelės į viršų.

Nors pardavėjai sako, kad pirkėjai ir dabar ieško vis kokybiškesnių prekių. „Pardavimai, mes pastebim, kad gerus tris metus gana stipriai auga. Mūsų atveju, ji auga apie dvidešimt procentų kiekvienais metais. Ir taip pat mes pastebime tai, kad žmonės orientuojasi į brangesnes prekes, o dažniausiai brangios prekės ir yra kokybiškesnės.

Žmonėms kokybinis aspektas yra svarbu“, – sako „Topo centras“ generalinis direktorius Remigijus Štaras. „Akivaizdu, kad jei gyventojas įsigis prekę ir gaminys tarnaus ilgiau, tai jis sutaupys, jam nereikės taip greitai pirkti naujos prekės.

Kita vertus, už kokybišką gaminį, kuris yra patvarus, ilgai tarnauja, reikia mokėti daugiau“, – kalbėjo elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos atstovė Virginija Žygienė. Elektronika, pagaminta atsižvelgiant į naujus Europos Komisijos reikalavimus, vartotojus turėtų pasiekti 2021 metais.

Rekomenduojami video