Taip atrodo Širvėnos ežero pėsčiųjų tiltas, prie kurio, pasak Biržų savivaldybės atstovo, darbai turėtų tęstis sausio mėnesį.

Prasidėjusi žiema sustabdė miesto infrastruktūros atnaujinimo darbus. Tačiau ar viskas buvo atlikta ir pabaigta laiku?

Žiema statybininkams nėra pats mieliausias metų laikas. Kai šalta, dirbti atviruose objektuose tampa sudėtinga ar visai neįmanoma, o darbų pastogėje ne visada būna. Kita vertus, yra ir pliusų – sniegas paslepia pradėtų ir nebaigtų projektų netvarką: iškastas tranšėjas, riogsinčius pamatus ar išmėtytas statybines medžiagas, kitus nebaigtus žemės darbus. Kai nematai, tai ir širdį mažiau užsakovui skauda.

Rudenį pradėti, o dabar kol kas sustoję darbai prie Širvėnos ežerą kertančio pėsčiųjų tilto į Astravą. Išrengtas iki apatinių – gelžbetoninių atramų ir metalo konstrukcijų, tiltas užšalusio ežero fone liūdnai primena ant ledo paguldytą bokštinio krano strėlę. Dar blogiau, kad jis primena apleistą siaurojo geležinkelio tiltą, kuriam jau nebelemta atgimti.
Tačiau darbai turėtų nesustoti. Pasak savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyriausiojo specialisto Petro Januškevičiaus, sausio mėnesį rangovai vėl turėtų pasirodyti ir tęsti darbus.

Dar praėjusių metų rugpjūtį „Šiaurės rytai“ rašė apie labai jau neskubrų pėsčiųjų ir dviratininkų tako Malūno, Atgimimo ir Jaunimo gatvėse tiesimą. Tuomet šio projekto vadovas, Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas Petras Januškevičius sakė esantis ramus kaip belgas, nes darbai eina pagal planą, sutartis turi būti užbaigta lapkričio mėnesį. Esą laiko į valias ir nerimauti nėra pagrindo.
Artėjant rudeniui, vis daugiau darbininkų triūsė prie tako įrengimo darbų. Trinkelės nugulė Malūno ir Atgimimo gatvėse, tačiau Jaunimo gatvė taip ir liko išrausta šalikele. Apie būsimą taką gatvės pradžioje dar primena sniegu apnešti betoniniai borteliai, tačiau greitai jie dingsta ir lieka tik išrausta žemėje juosta.

Januškevičius dabar teigia, kad rugpjūtį buvo neteisingai suprastas. Esą tuomet jis kalbėjęs apie tai, jog, jei gerai seksis, darbai bus užbaigti lapkričio mėnesį. O sutartis su rangovu baigiasi tik šių metų balandį. Dabar sutartis dėl nepalankių meteorologinių sąlygų yra sustabdyta, o atšilus orams pavasarį visi darbai bus pabaigti.
Kadangi sutartis sustabdyta, rangovams laikrodis netiksi. Kiek laiko sutartis bus sustabdyta, tiek nusikels jos pabaigos data. Nepalankus darbams sezonas tęsis mažiausiai kokius keturis mėnesius, vadinasi, atnaujinus sutartį darbų pabaigos data nusikels į rugpjūčio – rugsėjo mėnesius. Tikėtina, kad visą vasarą į ežero pakrantę ir pėsčiųjų tiltą vedanti Jaunimo gatvė bus sujaukta – tai kažkas dirbs, tai nedirbs.

Juk laiko į valias – kur skubėti!
Sutartis sustabdyta darbams ir Žvejų – Ežero gatvėje. Anot P. Januškevičiaus, liko nebaigti aplinkos tvarkymo darbai, jie atidėti iki pavasario. Sutartis turėjo baigtis gruodžio pradžioje, tačiau, pasak P. Januškevičiaus, buvo ir objektyvių vėlavimo priežasčių – įmonė ESO laiku nepašalino darbams trukdžiusių laidų atramų.
Sutarties laikinas stabdymas abiejų šalių susitarimu – dalykas geras, tik kas iš to išlošia? Akivaizdu, kad toks susitarimas palankesnis rangovui, kuriam prasitęsia sutarties veikimo laikas ir nereikia mokėti delspinigių už vėluojančius darbus ar paslaugas. Savivaldybė ir piliečiai nelaimi nieko – turi amžinai vėluojančius ir ištęstus viešuosius projektus.

Antanas Vaičeliūnas

Biržų krašto laikraštis „Šiaurės rytai“