Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Daržovės, gėlės ir uogos pinga, o pirkėjų stinga

Trečiadienį nuo pat ryto kaitinanti saulė viliojo kėdainiškius į lauką.  Tačiau retas pasirinko maršrutą nuo savo namų iki turgaus. Vidurvasaris – pats metas mėgautis žmogaus ir gamtos tandemo sukurtomis dovanomis.  Deja, ant prekystalių besideginančios uogos ir daržovės pirkėjų antplūdžio nesulaukė. Pardavėjai sutartinai tvirtino, kad trečiadieniais visada mažiau pirkėjų, o pastaruoju metu jų ir visai menkai tėra. Pingančios gėlės ir daržovės pirkėjų į turgų neprivilioja.

Dabar pačios tos uogos

Kada, jeigu ne vidurvasaryje prisivalgyti uogų iki soties? O kas tuo metu į pilvą netelpa – tai žiemai uogienes virti taip pat derėtų būtent dabar. Juolab, kad turguje pasiūla didžiulė, o kainos – nedidelės. Juodieji serbentai kainuoja eurą arba eurą ir dvidešimt centų, agrastų kilogramas – 80 centų, o raudonieji  serbentai visai pigūs – tik penkiasdešimt centų.

Ant visų prekystalių karaliauja vyšnios ir trešnės. Už vyšnias pirkėjai iš jūsų paprašys tiek pat, kaip ir už juoduosius serbentus – 1,20 eurų, o štai trešnių saldumėlis jums kainuos brangiau – pusantro euro.

Labiausiai pinigines paplonins šilauogių mėgėjai. Jos trečiadienio turguje kainavo 5 eurus.

Pardavėjos Laima ir Kristina sutartinai tvirtino, žinančios kodėl uogos šiemet neperkamos: keičiasi žmonių įpročiai. Uogienių nebeverdame – visą žiemą šviežias prekybos centruose perkame. „Nebeverta jau net į medį lipti vyšnių skinti“, – juokauja pardavėjos.

Tačiau viena uoga pirkėjų vis dar sulaukė – turguje vieninteliai prekybininkai Kęstutis ir Oksana prekiavo braškėmis.

Kęstutis džiaugiasi, kad savo  20 arų braškių šiltnamyje rado vietos ir vėlyvosioms „Malvina“ veislės braškėms.  Dabar jie parduoda nedideles braškes po 3 eurus ir pirkėjų trūkumu nesiskundžia. Paties piko metu, kai braškių galėjo pasiūlyti visi augintojai, pačios didžiausios kainavo tiek pat, o smulkesnes teko ir po vieną eurą pardavinėti.

Vieni pardavėjai už svogūnus prašė 40 centų, o kiti pusantro euro. S. Patkauskaitės nuotr.

Vieni pardavėjai už svogūnus prašė 40 centų, o kiti pusantro euro. S. Patkauskaitės nuotr.

O daržovių įvairovė….

Daržovių kainos taipogi smuktelėjo žemyn. Prieš pora savaičių pardavėjai už visas jas prašė bent jau po dešimt centų daugiau.

Kilogramas burokėlių dabar kainuoja 40 centų, morkos – nuo 70 centų iki pusantro euro,  mat morkos surištos po kelias, tad kaina priklauso ir nuo morkos, ir nuo ryšulėlio dydžio.

Pomidorai trečiadienį kainavo vieną eurą, česnakai – 3,5 euro. Už kopūstus  teko susimokėti 50 centų už kilogramą, o už kalafiorų kilogramą – 2 eurus.

Svogūnai kainavo nuo 40 centų iki 1,5 euro. Kodėl kilogramo kaina taip smarkiai skiriasi, niekas negalėjo paaiškinti. Atsakymas – tik sparnuota frazė: „Kiek noriu, tiek prašau“.

Žirniai  trečiadienį kainavo 1,40 euro už kilogramą.

Turguje galima įsigyti viso, ko tik širdis geidžia. Tik, kad ta pirkėjų širdis nenuspėjama...

Pardavėja Aloyza ant prekystalio išrikiavusi ne tik geltonąsias trešnes. Čia pirkėjų laukia ir šparaginės pupelės (kilogramo kaina – 2 eurai), ir moliūgai, cukinijos, bet, pasak Aloyzos, net kainos niekas nepaklausia.

O štai medetkų žiedai savo pirkėją turi. Žiemą medetkų arbata yra geriausias vaistas nuo peršalimo, įvairių uždegimų. O, jeigu dar ir mėtos kelis lapelius į medetkų arbatą įmesite, tai tokia arbata ir garbingiausią svečią sušildysite.

Virginija sako, kad pagalvojus kiek reikia įdėti darbo, kad užaugintum daržoves, kainos turguje nebeatrodo didelės. S. Patkauskaitės nuotr.

Virginija sako, kad pagalvojus kiek reikia įdėti darbo, kad užaugintum daržoves, kainos turguje nebeatrodo didelės. S. Patkauskaitės nuotr.

Laikas raugti agurkus žiemai

Trečiadienio turguje daugiausia buvo žalios spalvos. Agurkai ant prekystalio vartėsi ir prašyte prašėsi į stiklainius.

Pardavėja Laima patikino, kad agurkus ir pirkti, ir raugti pats laikas. Pasak jos, nebuvo dar taip, kad lauko agurkai liepos mėnesį  apie savo artimą galą praneštų pageltusiais suvytusiais lapais.

„Dar mėnuo, ir lauko agurkai baigsis, tokia karšta ir sausa vasara nieko gero nežada“, – sako Laima.

Tačiau pirkėjų ir agurkai nepriviliojo. Nors kainos ir viliojančios. Šiltnamio agurkai dar prieš pora savaičių kainavo 80-90 centų, o trečiadienį už juos prašė ne daugiau kaip pusę euro, o kai kur ir už 40 centų būtų pardavę, bet jau nelabai kas žiūri į tuos po plėvele užaugintus agurkus. Dabar pirkėjai dairosi lauko agurkų, sako, kad jie geresni rauginimui. Jų kaina, žinoma, didesnė: pardavėjai prašo nuo 60 iki 80 centų už kilogramą.

Beveik kiekvienas agurkų pardavėjas čia pat pasiūlo ir žalumynų ryšulėlį rauginimui iš krapų, serbentų, vyšnių lapų, už kurį prašo 40-50 centų.

Gėlės pigesnės perpus

Kainos turguje labiausiai nudžiugintų gėlių mylėtojus.

Palyginus ankstyvesniu sodinimo laikotarpiu, gėlių kainos sumažėjo pusiau.

Pardavėjai sako, kad žmonės jau pasisodino visas gėles ir dabar į turgų užsuka tik tie, kuriems reikia sodinti naujas vietoje nužydėjusių ar neprigijusių. Bet pirkti dabar tikrai apsimoka: jurginai ir begonijos kainuoja po 1 eurą, o gvazdikai ir petunijos – tik pusę euro.

Pardavėja Ingrida sako, kad dabar gėles galima įsigyti ir už 30 centų (gvazdikėliai, ledinukai), o  brangiausios, daugiametės gėlės, tekainuoja 3 eurus.

Tačiau net ir ryškiaspalviai žiedai bei dvigubai mažesnės kainos trečiadienį pirkėjų dėmesio nesulaukė.

Pirkti brangu, o užauginti?

Pardavėjai sutartinai tvirtina, kad daržovių, uogų, gėlių kainos šiemet yra nedidelės, o pirkėjų trūksta todėl, kad žmonės neturi pinigų. Be to, pasak jų, kad ir tų žmonių Lietuvoje liko mažai, o pensininkai patys savo sodeliuose užsiaugina. Kaip tvirtino Kęstutis: „Trečiadieniais apskritai žmonės į turgų užsuka tik apsidairyti.“

Pirkėjams dažniausiai būna kalta kaina. Tačiau trečiadienio turguje sutikta Virginija, įsigijusi agurkų, mano, kad kainos nedidelės: „O jūs patys užauginkit. Paskaičiuokit, kiek reikia darbo įdėti, tada suprasit, ar tai brangu. Be to, pardavėjas dar ir turgaus mokestį susimoka.  Man atrodo, kad kainos yra normalios. Aišku, svogūnai, kainuojantys po pusantro euro – sunkiai suprantamas dalykas, tačiau, jei patys augintumėm, tai gal ir svogūnai nepasirodytų brangūs. Visi žmonės sako, kad pirkti brangu, tačiau patys žemę kasti retai kas trokštame“.

Sonata PATKAUSKAITĖ

Rekomenduojami video