Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Daržovių kainų detektyvas – kai kurios pabrango daugiau nei perpus

Dažnai sakoma, kad Lietuvos žemės ūkis išaugina gerokai daugiau produkcijos, nei suvartoja šalies gyventojai. Dėl to dalį produkcijos ir eksportuoja. Tačiau kone kiekvieną pavasarį kartoja ta pati istorija: kaip sako pardavėjai ir augintoja, kai kurių daržovių ima trūkti, o importinės yra brangesnės.

Prieš metus viešumoje buvo nemažai skelbta apie tai, kad parduotuvėse itin pabrango svogūnai ir česnakai. Šiemet eilė atėjo kitoms daržovėms.

Štai portalo tv3.lt skaitytoja Ieva (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma) reguliariai perka ir valgo morkas. Pastarąjį kartą ji itin nustebo, atkreipusi dėmesį, kiek pabrango jos pamėgta daržovė.

„Gal kas padėtų suvesti M (morkos) su K (krizė)? Morkų standartinė kaina – 39 ct už kilogramą. Buvo... Nes šiandien jos jau po 59 ct. Tos pačios ir iš ten pat. Kas įvyko, kad kaina pakito 66 proc.?

O jei dar papildomų klausimų. Tai kur tie ūkininkai išmeta daržoves, nes neturi kur dėti (čia medijoje buvo, jei ką, tokia informacija). Ir iki kada galiojo pažadukas nedidinti kainų žemiškiems produktams“, – „Facebook“ paskyroje stebėjosi vilnietė, pasidalijusi parduotuvės „Iki“ kasos čekiu, kuriame iš tiesų nurodyta jos minima morkų kaina.

 Ji pasakojo taip pat atkreipusi dėmesį, kad morkos brango ir „Lidl“ parduotuvėse. Dabar jos parduodamos po 49 ct už kilogramą, nors prieš tai kainavo 0,39 ct. „Tai gal pas mus įvyko morkų krizė? Anksčiau sakydavo pabranginom, nes kuras pabrango. Tikrai smalsu, kas dabar pabrango“ – stebėjosi pašnekovė, pridūrusi perkanti paprasčiausias sveriamas „Clever“ rūšies morkas.

Prekybininkų paaiškinimas beveik vienodas

Visi portalo tv3.lt kalbinti didžiųjų prekybos tinklų atstovai patvirtino, kad morkos pabrango. Taip pat visi įvardijo tą pačią brangimo priežastį. „Iki“ komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė nurodė, kad „baigėsi lietuviškų morkų sezonas, o kokybiškos morkos iš Nyderlandų ar Italijos yra išties brangesnės“.

„Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis patvirtino, kad lietuviškos morkos jo atstovaujamos bendrovės parduotuvėse pastaruoju metu pabrango nuo 0,37 euro iki 0,47 euro už kilogramą: „Pagrindinė brangimo priežastis yra ta, kad baigėsi pernykščio derliaus lietuviškos morkos, o naujo derliaus dar neužaugo“.

„Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Renata Keršienė situaciją pakomentavo taip: „šiuo metu mūsų parduotuves pasiekė šviežio derliaus morkos, o senojo derliaus prekyboje nebeliko. Tai lėmė ir šių daržovių kainos pokytį“.

„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė paaiškino, kad dabar situacija panaši kaip ir prieš metus: „Šiuo metų laiku daržovių kainų pokyčiai yra labai dinamiški ir gali kisti kone kasdien, priklausomai nuo to, kokio tiekėjo ir kokios šalies produkcija yra asortimente. Tokia tendencija kartojasi kiekvienais metais, pavasario pabaigoje ar vasaros pradžioje, kuomet lietuviškas derlius baigiasi. Šiuo metu pirkėjams siūlome produkciją, įvežtą iš kitų šalių, ateityje asortimentą papildysime produkcija iš Lenkijos, Italijos, Ispanijos, Olandijos.“

Tuo metu „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė informavo, kad jos atstovaujamame parduotuvių tinkle parduodamos 7 skirtingų rūšių morkos – ekologiškos, plautos, pateikiamos ryšulėliuose ar pakuotėse. „Morkų kainos svyruoja nuo 0,39 iki 1,49 euro už kilogramą. Lyginant morkų kainas su tuo pačiu laikotarpiu pernai, šiuo metu kai kurios pozicijos kainuoja apie 10–20 euro centų pigiau, likusių kainos – tokios pačios kaip praėjusiais metais tokiu metu“, – tikino komercijos vadovė.

Priauginama per mažai?

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkė Daiva Šateikienė pripažino, kad iš užsienio importuojamos morkos visada buvo brangesnės. „Prekybininkai niekada mums, Lietuvos augintojams, neduodavo tokios kainos, kaip užsieniečiams. Bet taip, lietuviška produkcija baigėsi, kas augina morkas, jas išpardavė, saugyklos tuščios“, – komentavo asociacijos atstovė.

Paklausta, ar tai reiškia, kad lietuviai morkų prisiaugina per mažai, ji sakė, kad pats užauginimas, dar nėra viskas. Didesnį derlių taip pat reikėtų išsaugoti iki pavasario, o tam reikalingos daug investicijų reikalaujančios saugyklos.

„Pavyzdžiui, mano vyras ūkyje kiekvienais metais augina apie 150 hektarų morkų. Tokiam kiekiui turime ir saugyklas pasistatę. Jeigu plotus didinti, tada ir saugyklų reikia daugiau, tada viskas užsisuka. Bet paprastai visi turi pasidaliję rinkas ir tos produkcijos beveik visada yra iki balandžio vidurio, iki gegužės. Paskui apie pora mėnesių tuščia, o nuo liepos prasideda naujas derlius. Mūsų oro sąlygomis, kai tokia žiema, kai vis pavasaris, jas išlaikyti dar galima iki gegužės mėnesio“, – aiškino D. Šateikienė.

Pasak jos, kada bus naujas derlius priklauso nuo oro sąlygų. Kad jį pasėtum, reikia išdirbti dirvą, tam ji turi būti ne per šlapia ir ne per šalta. Tuomet yra vegetacinis augimo laikotarpis. Morkoms jis apie 120 dienų arba 3–4 mėnesiai. „Mes kovo mėnesį pasėjome, tad liepos viduryje, tikimės, jau bus naujo derliaus morkų. O anksčiau į laukus išeiti tiesiog negali“, – kalbėjo pašnekovė.

Anot jos, teoriškai šiltnamiuose morkas auginti būtų galima. Tačiau šiltnamius reikėtų šildyti ir toks auginimas būtų brangesnis: „Ir kas mokės tokią kainą už morkas kaip už braškes. Niekas gi nemokės“.

D. Šateikienė apgailestavo, kad prekybininkai iš vietos gamintojų reikalauja pačios aukščiausios kokybės produkcijos, o importuotoms morkoms tokių reikalavimų nekelia. Nepaisant to, lietuviams niekada už geresnę kokybę nemoka tiek, kiek užsieniečiams už prastesnę: „Bet tokia yra prekybos tinklų kainų politika ir mes jos negalime paveikti. Jai didžiulę įtaką turi lenkų, olandų ūkininkai. O mes lietuviai „morkininkai“ esame gal dešimt per visą šalį. Mes kainos negalime paveikti.“

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, iš tiesų Lietuvoje mažiausi kiekiai morkų iš ūkininkų superkami gegužės, birželio ir liepos mėnesiais.

 

Martynas Žilionis

Rekomenduojami video