Scanpix nuotr.

Kėdainių rajone Juodžių kaime švelniakailius žvėrelius auginanti UAB „Farmers LT“, kuri visoje Lietuvoje nuskambėjo, kai organizacijos „Tušti narvai“ savanorė, paslapčia padariusi vaizdo įrašą, apkaltino bendrovę, kad ši galimai fermoje netinkamomis sąlygomis laiko gyvūnus, sulaukė palankaus rajono valdžios sprendimo – virš žvėrelių fermos uždrausta skraidyti dronams – bepiločiams orlaiviams. Vadinasi, jokie gyvūnų teisių sergėtojai iš šios fermos nebegaus taip lengvai filmuotos medžiagos.

Saugosi pašaliečių

Rajono Tarybos sprendimu bepiločių orlaivių skraidymas nuo šiol draudžiamas Paliediškių k., Pernaravos seniūnijoje esančio žemės sklypo teritorijoje, Juodžių k., Pernaravos seniūnijoje, Lakštingalos g. 20 esančio žemės sklypo teritorijoje ir Juodžių k. Pernaravos seniūnijoje esančio žemės sklypo teritorijoje.

Rado pažeidimų

Panašu, kad tokio rajono Tarybos sprendimo prireikė UAB „Farmers LT“ pasimokius po kilusio skandalo, kai organizacijos „Tušti narvai“ savanorė paslapčia padariusi vaizdo įrašą paviešino, kad fermoje galimai netinkamomis sąlygomis laikomi gyvūnai.

Kai šią informaciją nedelsdami pradėjo tikrinti valstybinių institucijų pareigūnai, paaiškėjo, kad bendrovė nėra atlikusi atrankos dėl šio savo padalinio Juodžių kaime ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV), nors tai yra privaloma, kai auginama daugiau kaip 200 gyvulių. Bendrovei „Farmers LT“ pateiktas privalomas nurodymas atlikti PAV procedūras.

Patikrinus fermą, nustatyta ir akivaizdžių aplinkosauginių pažeidimų. Po audinių narvais neįrengtas hidroizoliacinis sluoksnis, kuris apsaugotų nuo srutų patekimo į aplinką, todėl jos kaupiasi po narvais.

Išvežtas tirštas mėšlas laikomas lauko rietuvėse pažeidžiant Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimus. Pažeidinėjami ir Aplinkos oro apsaugos įstatymo reikalavimai – fermos teritorijoje rasta laužavietė, kurioje buvo deginamos įvairios atliekos ir kritę gyvūnai.

Kaltinimus neigė

Už nustatytus pažeidimus įmonės „Farmers LT“ direktorius ir kiti atsakingi darbuotojai buvo nubausti įstatymų nustatyta tvarka, tačiau gyvūnų teisių sergėtojų perdėtus kaltinimus dėl gyvūnų nepriežiūros ar visiškai netinkamo jų laikymo neigė ir prasitarė, kad gyvūnų sergėtojai reikalavo iš įmonės pinigų savo organizacijai.

 

Eglė KUKTIENĖ