Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Elektroninės cigaretės jaunimo gretose – kova su vėjo malūnais?

Nors šiandieną rinkoje populiari elektroninė cigaretė dienos šviesą išvydo prieš beveik du dešimtmečius, paskutiniai keli metai yra tikras „garinimo“ aukso amžius. Rūkantieji įsitikinę, kad elektroninė cigaretė kenkia mažiau nei paprasti rūkalai, jaunuoliai ir net vaikai „garinimą“ laiko visai normalia veikla. Tačiau medikai skambina pavojaus varpais – į plaučius tokiu būdu patenka itin smulkių cheminių dalelių, kurių kenksmingumas tiesiog šokiruoja.

Rūko beveik pusė

Jau trečią kartą Kėdainių penktų, septintų ir devintų klasių moksleiviai dalyvavo Tarptautiniame mokinių sveikatos ir gyvensenos tyrime – HBSC. Dar 2014 metais apklausiant mokinius jau buvo teiraujamasi apie elektroninių cigarečių vartojimą. Apskritai rūkyti gyvenime bandę apie 42 proc. penktokų, pusė septintokų ir kiek daugiau nei trečdalis devintokų.

Net 65 procentai septintokų yra mėginę rūkyti elektroninę cigaretę, daugiau kaip pusė jų rūkė elektronines cigaretes per paskutinį mėnesį.

Akivaizdu, kad neribojamas ir lengvai prieinamas „garinimo“ inventorius yra labai svarbi tokių skaičių dedamoji.

„Alkoholio vartojimo apribojimai, kurie buvo priimti mūsų savivaldybėje, o vėliau ir centrinės valdžios – lemia teigiamus rezultatus. Lyginant dinamikoje galima matyti, kad alkoholio vartojimas yra laipsniškai mažėjantis.

Tuo tarpu elektroninių cigarečių rūkymo tendencijos išlieka aukštos.

Pagal 2014 metų tyrimo rezultatus, trečdalis septintų ir devintų klasių moksleivių buvo nurodę, kad kada nors gyvenime rūkė elektronines cigaretes. Elektroninės cigaretės tuomet buvo labiau populiarios tarp berniukų“, – komentavo Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Daiva Mickevičienė.

Susidomėjo vos 4 tėvai

Jau prieš šešerius metus atlikto tyrimo rezultatai kėlė nerimą. Visuomenės sveikatos biuras ėmėsi darbų, skirtų supažindinti jaunuolius su elektroninių cigarečių žala. Tačiau kol jaunuoliai gana palankiai žvelgia į paskaitas šia tema, jų tėvams tai – nė motais. Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, per 2019 metus intensyvių paskaitų su vietiniais specialistais ir kviestiniais lektoriais išklausė beveik 90 procentų aktualaus amžiaus moksleivių.

„Jau 2015 metais, gavę 2014 metų tyrimo rezultatus, matėme, kad elektroninių cigarečių problema yra auganti, todėl labai intensyviai tuo klausimu dirbti ėmėme jau nuo 2016 metų, kvietėmės lektorius iš kitų miestų. Paskaitos vykdytos skirtingo amžiaus grupės moksleiviams, išskyrus pradinukus.

Tačiau štai per praeitų metų antrąjį pusmetį tik 4 tėvai iš dviejų krašto mokyklų susidomėjo šia tema.

Didelė dalis tėvų nemano, kad elektroninių cigarečių rūkymas yra problema. Jie patys tai daro namuose, kambariuose prie vaikų. Esą tai geriau nei paprasta cigaretė, nei alkoholio vartojimas“, – komentavo Aida Butkienė, biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą.

Pigu ir lengva

Nepaisant to, kad nepilnamečiai asmenys rūkyti nikotino turinčių gaminių, ar tai būtų paprasta cigaretė, ar elektroninė – negali, vis dėlto prekybininkai nesibodi siūlyti per 400 skonių skysčių, kurie nors ir be nikotino, bet žaloja žmogaus organizmą ne ką mažiau. Vanilės, obuolių pyrago, braškių, vaisiniai skoniai, nedidelės kainos, įkandamos mokinukui ir platus bei lengvas pasirinkimas internete. Tobulas verslo planas, kuris, deja, ima glemžtis vaikų gyvybes.

„Kalbant apie elektronines cigaretes, pirmiausia problema yra itin lengvas prieinamumas. Ir čia nei savivaldybė, nei Visuomenės sveikatos biuras negali daryti įtakos internetinei prekybai. Priėjimas prie elektroninių cigarečių yra itin lengvas, informacijos apie tai, kur jas gauti, yra labai daug. Šiais laikais siūloma 400 skonių, kurie yra skirti būtent jaunuolių auditorijai.

Buvo pasaulyje keli atvejai, kai elektroninės cigaretės sprogo ir apdegino rankas, kojas, taip pat fiksuoti mirties atvejai, sukelti būtent elektroninių cigarečių vartojimo. Niekas tiksliai nežino, kokia yra tiksli skysčių sudėtis, kaip juose esančios cheminės medžiagos veikia žmogaus kūną. Apie tai kalba toksikologai. Kai rūkomas tabakas, jis kartu su derva nusėda plaučiuose, bet nepasiekia alveolių. Rūkant elektronines cigaretes, cheminės dalelės nukeliauja iki pačių alveolių, jas veikia tiesiogiai, sudegina. Plaučiai išretėja, jauni žmonės tiesiog uždūsta ir miršta. Kai paprastos cigaretės sukelia pokyčius organizme per daugelį metų – čia pakanka gana trumpo rūkymo stažo, kad pakitimai būtų negrįžtami“, – kalbėjo biuro vadovė Danguolė Avižiuvienė.

Daugėja mirčių

Kalbintas Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas dr. Robertas Badaras griežtas – kalbėti, kad elektroninė cigaretė yra nekenksminga, tiesiog negalima.

„Prieš porą metų nuomonė, kad elektroninė cigaretė yra geriau nei paprasta, tikrai egzistavo ir buvo gana gaji. Tačiau pasipylus staigioms mirtims, tos kalbos apie elektroninės cigaretės nekaltumą pritilo.

Jungtinėse Amerikos Valstijose užfiksuota per 50 mirčių būtent nuo elektroninių cigarečių. Septyniolikos metų būdamas, rūkydamas paprastas cigaretes nuo jų niekaip nenumirsi. O čia – jauni žmonės miršta. Dalis žmonių vartojo ne parduotuvėse pirktus skysčius, tikėtina, kad jų sudėtyje buvo papildomų cheminių, psichotropinių medžiagų. Tačiau dalis mirusiųjų rūkė tik iš oficialių parduotuvių pirktus skysčius.

Lyginti rūkalų apskritai nereikėtų, bet sakyti, kad elektroninė cigaretė nekenksminga – tikrai negalima. Yra akivaizdu, kad garinimas pats iš savęs yra kenksmingas ir sukelia mirtį“, – kalbėjo medikas pridurdamas, kad Europoje kol kas fiksuotas vienas mirties dėl elektroninių cigarečių vartojimo atvejis – Belgijoje mirė aštuoniolikos sulaukęs jaunuolis.

„Europiečiai yra atsargūs, bando nekelti panikos. Tačiau kitos šalys imasi priemonių. Indija visai uždraudė elektronines cigaretes, Masačiusetso valstija JAV taip pat uždraudė jų prekybą, kitose valstijose įvedami apribojimai, kad elektroniniai rūkalai leistini būtų tik nuo dvidešimties metų. Net ta pati Kinija, kurioje ir atsirado ši elektroninė cigaretė, uždraudė bet kokią elektroninę prekybą. Vienas didžiausių pasaulio prekybos tinklų „Walmart“ taip pat nebeprekiauja jokiais elektroninių cigarečių komponentais“, – kalbėjo pašnekovas.

Medikas ragina daugiau dėmesio skirti informacijos paieškoms, pasikliaujant oficialiais šaltiniais. Kaip vieną jų nurodė interneto svetainę https://www.cdc.gov/.

Mato nuolatos

Rajono tarybos Sveikatos komiteto pirmininko pavaduotoja Aušrelė Kaminskienė taip pat teigia matanti, kiek daug vaikų „garina“. Toks vaizdas kelia nerimą, tačiau, be abejonės, pokyčiams reikia sprendimų – centrinės, rajono valdžios, o svarbiausia, pačių tėvų. Jie turi suvokti, kad garinimas iš tiesų gali pražudyti jų vaiką.

„Dažnai vaikštau Kėdainiuose pėsčiomis ir visuomet sutinku moksleivius, traukiančius dūmus. Dažniausiai tai būna elektroninės cigaretės. Ir kaip bebūtų gaila, mažuliai pradinukai grupelėmis traukia į save nežinia ką. Dažnai su vyru pamatę tokį vaizdą stebimės, kalbame, kaip būtų galima tai suvaldyti. Ir kaip bebūtų gaila, suprantame, kad nėra jokių galimybių tai padaryti išoriškai, t.y. institucijos, mokykla, valdžia... Blogiausia yra tai, kad elektroninės cigaretės labai pigiai pardavinėjamos, jas lengva įsigyti internete. Kaip tai suvaldyti laužo galvas viso pasaulio medikai, mokytojai, valdžios atstovai.

Jeigu tėvai savo atžaloms paaiškintų, kaip garinimas kenkia sveikatai, pasižiūrėtų drauge internetinėje erdvėje rodoma elektroninių cigarečių rūkymo pasekmes su nepagražintais vaizdais, manau, turėtų patį didžiausią poveikį. Ir be abejo, jei patys tėvai nerūkytų/negarintų.

Tik bendras visų institucijų ir šeimos komandinis darbas gali duoti situacijos jei ne pagerėjimą, tai nors stabilizavimą“, – įsitikinusi pašnekovė.

Ką mano kėdainiečiai?

Paulius Kundrotas: „Garinu elektroninę cigaretę apie 5 metus. Dingo kvėpavimo sunkumai, kurie atsirado nuo paprastų cigarečių, dingo rytinis kosulys sukeliantis vėmimą. Žodžiu, savijauta žymiai geresnė“.

Arūnas Butėnis: „2013 metais, pamenu, garinau. Turėjau tuo metu pačią geriausią elektroninę cigaretę. Po pusės metų pradėjo durti kairiajame šone, mečiau ir viskas praėjo“.

Mindaugas Maliukonis: „Iš dalies mažiau plaučiai teršiasi. Bet chemija, ypač neskiestas nikotinas, irgi kancerogeninės medžiagos, vėžio rizikos nesumažina. Dar kai tie skysčiai pigūs ir neaiškios kokybės ir pačios cigaretės perkaitina skystį, taip kancerogenų susidaro dar daugiau. Geriau nerūkyti nieko“.

Vilma Mackevičienė: „Labai jau vaizdas ne koks, kai pamatai žmogų garuose stovintį. Ir tikrai esu 100 proc. prieš elektronines cigaretes“.

Mindaugas Nefas: „Aš garinu, sunku tai pavadinti rūkymu. Prieš daug metų rūkiau paprastas cigaretes, elektrinė padėjo jų atsisakyti. Kiek man žinoma, niekas nenukentėjo nuo jų, neskaitant atvejų, kai garino actą ar kažką panašaus. Nors mokslininkai neįrodė elektroninių cigarečių daromos žalos, vaikams jų tikrai nepirkčiau“.

Didelė dalis tėvų nemano, kad elektroninių cigarečių rūkymas yra problema. Jie patys tai daro namuose, kambariuose prie vaikų. Esą tai geriau nei paprasta cigaretė, nei alkoholio vartojimas“.

 

Eglė KUKTIENĖ

Rekomenduojami video