
Antras – pagrindinės gaisravietės tvarkymo etapas prasidėjo pernykščio gruodžio viduryje ir užtruko iki šio mėnesio pradžios.
Didžiausia suma – už pagrindinės gaisravietės sutvarkymą
Gaisravietės tvarkymo darbų ėmėsi valstybės valdoma Vilniuje registruota bendrovė „Toksika“, gavusi Alytaus miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos nurodymą. Prieš tai Vyriausybės nutarimu Ekonomikos ir inovacijų bei Vidaus reikalų ministerijoms buvo pavesta įvertinti šios bendrovės pajėgumus tvarkyti gaisravietę.
Nelaimės vietos sutvarkymas buvo padalytas į etapus, atsižvelgiant į po gaisro susidariusias atliekas ir jų lokalizaciją.
Pernykščio lapkričio pradžioje prasidėjo pirmas gaisravietės tvarkymo etapas, trukęs iki lapkričio pabaigos. Jo metu į „Toksikos“ atliekų tvarkymo įrenginius Šiaulių rajone buvo išvežtos pavojingos atliekos iš dviejų, šalia pagrindinės gaisravietės esančių patalpų.
Iš viso išgabenta beveik 680 tonų pavojingų sudegusių padangų perdirbimo atliekų, – degėsių, susidariusių iš tekstilinių ir metalinių padangų kordų, gumos likučių, dervų ir kitų neaiškių cheminių medžiagų.
Šie darbai „Toksikai“ kainavo beveik 240 tūkst. eurų. Už tai valstybės valdomai įmonei buvo atlyginta iš šalies biudžeto. Pirmu etapu buvo sutvarkytas daugiau kaip 2 tūkst. kv. metrų plotas.
Antras – pagrindinės gaisravietės tvarkymo etapas prasidėjo pernykščio gruodžio viduryje ir užtruko iki šio mėnesio pradžios. Jo metu reikėjo sutvarkyti maždaug 7 tūkst. 700 kv. metrų plotą. Pirmiausia – pašalinti pavojingas įgriuvusio stogo konstrukcijas, po to atliekas išrūšiuoti ir pavojingas išvežti deginti į „Toksikos“ įrenginius Šiaulių rajone.
Kaip sakė bendrovės komercijos direktorius Lukas Andronavičius, pagrindinėje gaisravietėje vyko gana sudėtingi darbai: „Buvo būtina atskirti gelžbetonį, metalo konstrukcijas, medieną, smulkaus metalo ir pavojingąsias atliekas. Iš viso išrūšiuota daugiau nei 8 tūkst. 400 tonų atliekų. Išrūšiuotos ir atskirtos pavojingos atliekos – mišri degėsių frakcija, kaip antai pelenai, dervos, gumos degėsiai, tekstilė, frakcijos dydis iki 56 milimetrų.“
Šiuo etapu 254-iais sunkvežimiais iš gaisravietės išgabenta maždaug 5 tūkst. 450 tonų atliekų. O tai „Toksikai“ atsiėjo apie 1 mln. 570 tūkst. eurų.
Šių pinigų įmonė dar nesusigrąžinusi iš valstybės biudžeto, tik pateikusi prašymą su atliktus darbus patvirtinančiais dokumentais Alytaus miesto savivaldybės administracijoje veikiančiai komisijai, kuri sprendžia dėl prašymo teikimo Finansų ministerijai.
Tyrimus atliko Vokietijos laboratorijoje
„Toksikos“ komercijos direktoriaus teigimu, iš pradžių planuota gaisravietės tvarkymo darbus atlikti per du etapus, tačiau atsirado ir trečias – apdegusių padangų išvežimo etapas: „Jų čia gali būti nuo 1 tūkstančio iki 1 tūkstančio 200 tonų. Norėdami įsitikinti, ar tai pavojingos, ar nepavojingos atliekos, atlikome tyrimus Vokietijos laboratorijoje. Buvo nustatyta, kad tai pavojingos atliekos.“
Kadangi tyrimai užtruko, šių atliekų išvežimas iš gaisravietės vėlgi į „Toksikos“ įrenginius Šiaulių rajone prasidėjo prieš dvi savaites. Per savaitę jų išvežama nuo 200 iki 300 tonų. Planuojama, kad apdegusių padangų išvežimas turėtų būti baigtas pirmą kovo mėnesio savaitę. O tai gali kainuoti nuo 350 iki 400 tūkst. eurų.
Tad jau šiandien aišku, kad gaisravietės sutvarkymas valstybės biudžetui – visiems mokesčių mokėtojams kainuos per 2 mln. eurų.
L. Andronavičiaus pasiteiravus, ar įmonei nėra sunki finansinė našta už savo lėšas atlikti gaisravietės tvarkymo darbus, o tik po to susigrąžinant pinigus iš valstybės biudžeto, jis atsakė: „Bendrovei suvaldyti finansinius srautus yra iššūkis, tačiau kol kas tai didelių problemų nesukelia, atliekamiems darbams įtakos neturi.“
Nuo gaisravietės tvarkymo pradžios čia darbavosi apie dešimt sunkiasvorę techniką turinčių Alytaus ir kitų savivaldybių įmonių. Pastaruoju metu apdegusias padangas išveža nuo trijų iki penkių įmonių.
„Toksika“ apie atliekamus darbus gaisravietėje nuolat informuoja Ekonomikos ir inovacijų bei Aplinkos ministerijas.
Alma MOSTEIKAITĖ