Savaitgalį į Kirkilus plūdo turistai, kurie baiminosi žengti į tualetą.

„Biržų rajone esantis Kirkilų apžvalgos bokštas laikomas gražiausiu Lietuvoje. Praėjusį savaitgalį prie jo suko mašinos viena po kitos. Čia buvo daug lankytojų – ne tik lietuvių, bet ir vokiečių, estų, latvių. Bet visą įvaizdį čia turėjo sugadinti klaikūs tualetai“, – kalbėjo į redakciją pirmadienį kreipęsis vienas biržietis.

Žmogus pasakojo, kad į šalia Kirkilų bokšto stovintį stacionarų tualetą mamos vaikus visokiais būdais kalbino užeiti. Jie to daryti nenorėjo, nes iš tualetų sklido baisus dvokas. Nemalonus vaizdas buvo ir viduje – šiukšliadėžės perpildytos popierių, ant tualeto kraštų pridergta. Nei kur rankų nusiplauti, nei kur nusišluostyti.

„Šalia bokšto vyksta prekyba. Čia gausu mašinų, jos važiuoja viena po kitos. O tualetai baisūs. Jie juk irgi – vizitinė krašto kortelė. Juk patys kviečiame atvykti į Biržus, siekiame juos padaryti turistų traukos centru“, – piktinosi žmogus.

Biržiečio nuomone, jei tualeto nesugebama sutvarkyti, galbūt jį reikėtų perduoti verslininkams. Šie galėtų imti mokestį už apsilankymą tualete, bet jį prižiūrėtų, kaip priklauso.

Biržų regioninio parko direktorius Kęstutis Baronas sakė, kad prie Kirkilų bokšto esančius stacionarius tualetus prižiūri jo vadovaujama tarnyba.

Direktorius minėjo, kad prieš pat šventes tualetų turinys buvo išsiurbtas – galbūt dėl to buvo juntamas kvapas.

„Mes tualetus sutvarkome, bet jei yra koks vienas nekultūringas lankytojas, kenčia visi kiti. Pats gražiausias bokštas Lietuvoje, bet daugeliui jo lankytojų trūksta kultūros“, – kalbėjo K. Baronas.

Jis minėjo, kad anksčiau prie bokšto buvo pastatyti du stacionarūs tualetai, juose buvo galima pasinaudoti ir vandeniu. Tačiau tokie tualetai galėdavo stovėti tik vasarą, nes žiemą jie užšaldavo. Dar blogiau – besilinksmindamas jaunimas juos ne kartą buvo apvertęs su visu turiniu.

Direktorius sakė, kad tualete blogas kvapas gali atsirasti ir dėl kitų dalykų. Jaunimas į juos įmeta vadinamas „bombioškes“ ir tualeto turinys išsitaško ant visų sienų.

„Mes prašome policijos, kad dažniau prie bokšto nuvažiuotų. Bet pasirodžius policijai jaunimas sėdi ramiai, o jai išvykus vėl krečia eibes. Toks įspūdis, kad visiems geriau krūmuose gamtinius reikalus atlikti“, – pasakojo K. Baronas.

Regioninis parkas neturi tiek galimybių, kad įdarbintų žmogų, kuris viešąsias erdves prižiūrėtų ir savaitgaliais.

„Savivaldybė mums teritorijas šienauti vietoj šešių žmonių davė du. Kaip viską suspėti?“ – retoriškai klausė Biržų regioninio parko vadovas.

 

Jurgita Morkūnienė