Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Nuo šiandien iš užsienio sugrįžę šalies ekipažų ir įgulų nariai privalės izoliuotis 10 dienų, skaičiuojant nuo atvykimo į Lietuvą dienos. Izoliacijos terminas gali būti trumpinamas, jei 7-ą izoliacijos dieną savo lėšomis yra atliekamas koronaviruso testas ir jo rezultatas yra neigiamas. Toks sprendimas penktadienį priimtas Ekstremalių situacijų operacijų vadovo, siekiant užkirsti kelią pavojingų koronaviruso atmainų plitimui.

Pagal valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimą izoliacija gali būti trumpinama ir tuo atveju, jeigu ekipažų ir įgulų nariai jos nebaigę privalo išvykti į reisą ar išvykti iš Lietuvos Respublikos.

Operacijų vadovo sprendimu taip pat nustatyti ir palengvinimai. Pirma – izoliaciją galima sutrumpinti arba nutraukti tik informavus apie tai Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC), nebelaukiant jo leidimo. Antra – izoliuotis neprivalės iš reiso sugrįžusių vežėjų šeimos nariai.

Šie reikalavimai taikomi ekipažams ir įgulų nariams (tiek užsieniečiams, tiek Lietuvos piliečiams), dirbantiems Lietuvos ar tarptautinėse visų transporto priemonių vežėjų įmonėse.

Reikalavimas izoliuotis netaikomas ekipažų ir įgulų nariams, vykstantiems per Lietuvos Respublikos teritoriją tranzitu be sustojimų, išskyrus būtinuosius, o taip pat orlaivių ekipažams, kai ekipažo nariai tarp reisų nepalieka transporto priemonės.

Tačiau kaip ir iki šiol į Lietuvą atvykstantys ekipažų ir įgulų nariai iki atvykimo į Lietuvą privalės užpildyti NVSC anketą (https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form).

Taip pat pažymėtina, kad tarptautinius komercinius vežimus vykdančių Lietuvoje įmonių vadovai (darbdaviai) įpareigoti tinkamai instruktuoti savo darbuotojus apie būtinybę užpildyti NVSC anketą bei izoliacijos prievolę. Darbdaviams rekomenduojama savo lėšomis organizuoti darbuotojų prevencinį testavimą dėl koronaviruso.

Pabrėžtina, kad pokyčiai dėl izoliacijos ar pastaruoju metu sustiprintos sienos su Lenkija patikros, neturės įtakos laisvam prekių ir krovinių judėjimui, pasienyje krovinių ekipažų ir įgulų nariai nebus stabdomi ir tikrinami.

PAPILDYTA

Griežtesnė saviizoliacija vežėjams nebus itin reikšminga 

Pasak Nacionalinė vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“, praėjusio penktadienio Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešimas apie privalomą saviizoliaciją tarp vilkikų vairuotojų sukėlė daug sumaišties.

Tačiau, anot „Linavos“ prezidento Zenono Buivydo, nuo pirmadienio didelių pokyčių neįvyko.

„Daugelis žmonių nebesuprato, ko iš jų prašo. Tada mums pavyko suprasti, kad tai nėra didelė naujovė, bet kad yra reikalaujama grįžus iš reiso ir norint grįžti į visuomenės gyvenimą, po kadencijos izoliuotis 10 dienų arba padarius testą, galima po septynių dienų eiti į parduotuves, parkus, sportuoti“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė „Linavos“ prezidentas Zenonas Buivydas.

„Bet tai daugiausiai liečia vairuotojus, kurie yra Lietuvos piliečiai ir gyvena Lietuvoje“, – pridūrė jis.

SAM vyriausioji patarėja Rasa Kiūdytė taip pat pabrėžė, kad pasikeitė tai, jog saviizoliacija tapo privaloma.

„Tai būtent nuo šio pirmadienio atsirado privaloma saviizoliacija“, – spaudos konferencijoje sakė R. Kiūdytė.

Tuo metu „Linavos“ viceprezidentas Vytas Bučinskas teigė, kad daug Lietuvos įmonių vairuotojų ir taip izoliuodavosi atvykę į Lietuvą, nes tarp jų yra daug trečiųjų šalių piliečių, kuriems ir taip buvo privaloma saviizoliacija.

Tuo metu R. Kiūdytė pabrėžė, kad vairuotojams izoliacija ir toliau išlieka lengvesnė nei kitiems gyventojams – taisyklė niekaip nepaveikia prekių judėjimo, be to, vairuotojai, pavyzdžiui, gali izoliuotis su savo šeimos nariais, net jei yra grįžę iš šalies, kurioje paplitusi koronaviruso mutacija.

Vairuotojai taip pat gali anksčiau laiko išeiti iš izoliacijos, jeigu jiems reikia išvažiuoti darbo reikalais, izoliuotis nereikia vairuotojams, kurie į Lietuvą atvyko tik iškrauti ar paimti krovinio, taip pat vakcinuotiems ar per pastaruosius tris mėnesius COVID-19 persirgusiems asmenims.

Izoliavimo terminas vežėjams gali būti trumpinamas ne anksčiau kaip 7 izoliavimo dieną atlikus tyrimą COVID-19 nustatyti ir gavus neigiamą rezultatą.