P. Lileikio nuotr.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis mėgsta rašyti atvirus laiškus, tačiau neseniai pats tokio sulaukė iš verslininko, daktaro Jono Jusio. Nuo 2002-ųjų Rusijos kompanijos „Rostselmash“ kombainais Lietuvoje prekiaujančios UAB „Livila“ vadovas viešai apkaltino R.Karbauskio vadovaujamą „Agrokoncerną“ užgrobus verslą ir pareiškė pretenziją, kad „Agrokoncernas“ necivilizuotais veiksmais, rodydamas galią, peržengė padorumo ribas. Dabar santykius bandoma išsiaiškinti teisme.

Priekaištai rinkimų išvakarėse

Kombainais prekiaujančio verslininko laiško „Agrokoncerno“ savininkui esmė užšifruota viename sakinyje: „Versle irgi turėtų egzistuoti etika – elkis taip, kaip norėtum, kad ir kiti elgtųsi su tavim.“ „Livilos“ vadovas suskaičiavo, kad dėl „Agrokoncerno“ bendrovės „Agrokoncerno technika“ veiklos jo vadovaujama bendrovė patirs per 3 mln. eurų nuostolių.

Kaip ir buvo galima tikėtis, R.Karbauskis kaltinimus atmetė kaip nepagrįstus ir pareiškė, kad J.Jusys naudojasi artėjančių rinkimų į Seimą aplinkybėmis kaip proga suteršti konkurento ir politiko reputaciją. Tikra tiesa, kad R.Karbauskio vadovaujamos sąjungos reitingai kaip tik šiuo metu, iki rinkimų į Seimą likus dviem savaitėms, pradėjo kristi.

„Aš ir neslepiu, kad dabar priekaištauju aktyviau nei, pavyzdžiui, prieš pusmetį. Tai darau todėl, kad jau matau pavojų ne tik savo verslui. Štai pasverkime galimas pasekmes, jeigu R.Karbauskis ir jo bendraminčiai laimėtų rinkimus! Jeigu jis ir ateityje taip gins savo interesus, pasekmės bus skaudžios ne atskiriems verslininkams, o visai valstybei“, – atvirai dėstė J.Jusys.

UAB „Livila“ vadovas J. Jusys (Asmeninio archyvo nuotr.)

UAB „Livila“ vadovas J. Jusys (Asmeninio archyvo nuotr.)

Kalėdinis pasiūlymas parduoti verslą

Pirmasis pavojaus skambutis UAB „Livila“ nuskambėjo 2012 m. pabaigoje. Tada UAB „Agrokoncerno technika“ atstovai, užuot pasveikinę J.Jusį didžiųjų metų švenčių proga, pasiūlė parduoti sėkmingai plėtojamą verslą – „Livila“ kasmet Lietuvoje parduodavo nuo 60 iki 100 „Rostselmash“ naujų javų kombainų. Beje, pirmiausia toks pasiūlymas buvo pateiktas tuometiniam J.Jusio pavaduotojui Donatui Višniauskui, kai šis nuvyko į „Agrokoncerną“ tartis dėl galimybės šiai įmonei parduoti dešimt kombainų. Tiesa, tada „Agrokoncernas“ iš „Livilos“ nupirko tik tris „Rostselmash“ kombainus.

Pasak J.Jusio, greičiausiai taip nutiko todėl, kad jau tada „Agrokoncernas“ galimai siūlė rusams tapti jų atstovais Lietuvoje, taigi tikėjosi kitus septynis kombainus nusipirkti pigiau ir tiesiai iš rusų. Tačiau rusai dar abejojo.

Rostovo prie Dono stepėse apie milijonierių R.Karbauskį niekas nieko nežinojo, be to, tada jo vadovaujama partija vilkosi reitingų apačioje, taigi niekam nebuvo įdomi.

„Agrokoncernui“ atsakiau labai aiškiai – savo verslo parduoti neketinu. Maniau, kad diskusijos tuo baigsis, tačiau jie savo kėslų neatsisakė“, – pasakojo J.Jusys.

Toliau buvo daromas spaudimas siekiant kuo greičiau sužlugdyti „Livilą“. Bendrovė „Agrokoncerno technika“ 2 metus taikė dempingą, bet tai vaisių nedavė  ––„Livila“ nesužlugo. 2015 m. spalį atvykęs „Agrokoncerno“ atstovas Egidijus Šileika pasiūlė „Livilai“ kompromisinį variantą, kuriame nurodė, kad UAB „Livila“ galėtų būti jų subdileriais, ir už tai pareikalavo po 5000 eurų už kiekvieną kombainą. Panašias sąlygas pasiūlė ir atvykęs „Rostselmash“ atstovas. Abu pasiūlymus „Livilos“ vadovas kategoriškai atmetė, nes juos priėmus per metus bendrovei reikėtų sumokėti apie 200 000 eurų. Nuo to laiko „Rostselmash“ sustabdė kombainų tiekimą, nors sutartis galioja iki 2017 m. gruodžio 31 d.

Ar Lietuvos Seime bus įkurtas Rusijos Dūmos filialas?

Netrukus aplinkybės pradėjo keistis. Kai R.Karbauskio vadovaujamos partijos reitingai ėmė kilti, pasak J.Jusio, rusai, greičiausiai ne be nurodymo iš Maskvos, R.Karbauskio koncernui uždegė žalią šviesą – 2014 m. gruodžio pabaigoje pasirašė susitarimą bendradarbiauti. Tiesa, nenutraukė ir ryšių su ilgamete, tačiau nepolitikuojančia partnere „Livila“ – sutartis buvo pratęsta iki 2017 m. pabaigos.

„Kas gali paneigti tikimybę, kad rusai per „Agrokoncerną“ nebandys daryti įtakos būsimajame Seime, ypač jeigu į jį pateks R.Karbauskio vadovaujama partija? Štai todėl apie tai kalbu artėjant rinkimams į parlamentą“, – aiškino J.Jusys.

Klaidinanti reklama

„Livilos“ vadovas vieną dieną apstulbo akcininko R.Karbauskio laikraštyje „Ūkininko patarėjas“ išvydęs grūdų augintojus klaidinančią reklamą: „Ten buvo parašyta, kad vienintelis „Rostselmash“ atstovas Lietuvoje yra UAB „Agrokoncerno technika“, o „Livila“ rusų kombainais esą nebeprekiauja. Aš suprantu, kad R.Karbauskis labai norėtų, jog taip būtų, tačiau taip nėra, ir jis turėjo žinoti, kad „Rostselmash“ su „Livila“ pratęsė sutartį.“

Taigi Kėdainių apylinkės teismas priėmė „Livilos“ ieškinį, kuriame reikalaujama, kad „Agrokoncerno technika“ ne tik paneigtų klaidinančią informaciją, bet ir kompensuotų bendrovei nors dalį dėl to patirtų nuostolių.

„Ruošiame ir kitą ieškinį. Jeigu ne mes, kas kitas R.Karbauskiui į akis pasakys, kad versle taip pat būtina laikytis visuotinai pripažintų moralės principų ir taisyklių, kurių išmokstama šeimoje. Todėl privalu paisyti kitų interesų, siekti ne sunaikinti konkurentą, bet ieškoti abiem šalims naudingos partnerystės. Reikalausime, kad „Agrokoncerno technika“ padengtų visus nuostolius, kuriuos „Livila“ patirs. Mūsų kukliais ir negalutiniais skaičiavimais, „Agrokoncerno technika“ mums turėtų kompensuoti per 3 mln. eurų nuostolių. Kodėl būtent tiek? Mūsų skaičiavimai labai konkretūs. Palyginome prekybos kombainais nuo 2002 m. duomenis su pastarųjų metų duomenimis, be to, įvertinsime per 14 metų diegtas investicijas prekybos ir serviso tinklui, išlaidas specialistams tobulinti ir t.t. Tai tik minimalus reikalavimas“, – tikino J.Jusys.

Teismas „Agrokoncerno“ skundą atmetė

R.Karbauskis žiniasklaidai tikino, kad „Livilos“ iškeltas ieškinys yra beviltiškas, o skundai dėl „Agrokoncerno technikos“ veiklos neturi jokio pagrindo, tačiau jo vadovaujamo koncerno veiksmai rodo, kad yra kitaip.

Štai birželio 22 d. Kauno apygardos teismas nagrinėjo „Agrokoncerno technikos“ atskirąjį skundą dėl Kėdainių rajono apylinkės teismo 2016 m. kovo 22 d. nutarties, kuria pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės civilinėje byloje Nr.e2-905-673/2016 pagal ieškovės UAB ,,Livila“ ieškinį atsakovei UAB ,,Agrokoncerno technika“ dėl neteisėtų veiksmų nutraukimo.

Priminsime, kad Kėdainių rajono apylinkės teismas, tenkindamas „Livilos“ prašymą, 2016 m. kovo 22 d. nutartimi nusprendė taikyti laikinąsias apsaugos priemones – įpareigojo atsakovę, t. y. „Agrokoncerno techniką“ jokiais būdais ir priemonėmis neskleisti teiginių, jog „Agrokoncerno technika“ yra vienintelis įmonės „Rostselmash“ atstovas Lietuvoje.

Preliminariai įvertinęs prie ieškinio pateiktus rašytinius įrodymus, teismas pripažino, kad yra pagrindo įtarti, jog atsakovė pažeidė Konkurencijos įstatymo ir Reklamos įstatymo nuostatas ir dėl galimai šių neteisėtų veiksmų ieškovė prarado potencialų pirkėją, todėl ieškinį vertino tikėtinai pagrįstu.

Taigi atskirajame skunde „Agrokoncerno technika“ prašė Kėdainių rajono apylinkės teismo minėtą nutartį panaikinti ir ieškovės prašymą atmesti. Tačiau Kauno apygardos teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 337 straipsnio 1 dalies 1 punktu, nutarė atskirojo skundo netenkinti. Šią savaitę Kėdainių apylinkės teismas „Livilos“ ieškinį nagrinės toliau – „Agrokoncerno technikai“ gresia nauji nemalonumai. Beje, „Agrokoncerno“ atstovai kažkodėl reikalauja, kad teismo posėdis būtų uždaras.

Etikos išsigimimas

Yra ir kitas niuansas – nors bendradarbiavimo sutartį su „Livila“ Rusijos kompanija pasirašė, tačiau šįmet bendrovei patiekė tik vieną kombainą. Kodėl tik vieną?

„Manau, kad tai yra sutarties pažeidimas, todėl mes kelsime ieškinį „Rostchelmash“ kompanijai. Suprantu, kad Rusijoje jie gali ir taip elgtis, tačiau čia, Lietuvoje, privaloma laikytis ES rinkoje galiojančių taisyklių. Dokumentai teismui jau paruošti. Kodėl tiek ilgai juos ruošėme? Patikėkite, tai nelengvas darbas – dokumentai vien pradiniam bylinėjimosi etapui svėrė per 17 kg“, – sakė J.Jusys.

Beje, nuo 2002 m. per „Livilą“ rusai pardavė per 10 kartų daugiau kombainų – daugiau nei bet kurioje kitoje ES šalyje. Taigi J.Jusio sugebėjimu prekiauti „Rostselmash“ vadovai žavėjosi, kol sėkmingai įsuktą verslą nusižiūrėjo kultūros mecenatu prisistatančio R.Karbauskio vadovaujamas koncernas.

„Sunku kalbėti apie šio politiko vadovaujamo koncerno veiklos etiką, juk jie net nuviliojo mano pagalbininką Donatą Višniauską, buvusį pavaduotoją.Vėliau teko bendrauti su tuo jaunu žmogum, kuris subrendo mano bendrovėje, čia išmoko dirbti. Nesmerkiu jo, bet apmaudu, kai jauni žmonės štai taip vedami iš kelio. Negana to, buvo verbuojama ir „Livilos“ buhalterė. Kai sužinojau, kad taip išgaunami konfidencialūs „Livilos“ duomenys, ją teko atleisti iš darbo. Be to, „Agrokoncerno“ darbuotojai iki šiol slaptai atvyksta į „Livilos“ technikos sandėliavimo vietas: filmuoja, fotografuoja, stebi prekių judėjimo srautus, t.y. šnipinėja. Sakykite, kaip tokią konkurenciją galėtume pavadinti?“ – klausė J.Jusys, rankose vartydamas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkimų brošiūrą, kurios pirmajame puslapyje šypsosi R.Karbauskis, rinkėjams iš anksto dėkodamas už jų pasitikėjimą.